CzłowiekEkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Jak sprawić, by miasta były zdrowsze, czystsze i bardziej przyjazne środowisku? Naukowcy twierdzą, że czyniąc je bardziej zielonymi


Zielone miasta mogą pomóc ludziom żyć dłużej, tworząc bardziej naturalne przestrzenie.

Ponieważ globalna populacja stale rośnie, staje się znacznie bardziej prawdopodobne, że większość z nas w pewnym momencie swojego życia zamieszka w ruchliwym, miejskim obszarze.

Miasta mogą czuć się blisko i klaustrofobicznie, co sprawia, że ​​mamy ochotę na świeże powietrze pod zielonym baldachimem, szczególnie w środku fali upałów. Niewątpliwie dobrze jest wydostać się z miejskiego bezładu i odetchnąć od przytłaczającego ciepła, a pozytywny wpływ bardziej zielonych miast na nasze zdrowie jest wymierny.

Badania przeprowadzone w University of East Anglia wykazały, że dostęp do terenów zielonych może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnej śmierci, przedwczesnego porodu, stresu i wysokiego ciśnienia krwi. Jest to dość znaczące dla zdrowia na świecie, ponieważ więcej niż jedną z tych chorób można znaleźć w 10 głównych przyczynach zgonów Światowej Organizacji Zdrowia.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2030 r. obszary miejskie mogą zapewnić dom dla 60% światowej populacji, przy czym co trzecia osoba mieszka w mieście liczącym ponad pół miliona mieszkańców. Wzrost gęstości zaludnienia oznacza, że ​​często poświęca się tereny zielone na budowę większej liczby domów. To sprawia, że ​​pejzaże miejskie stają się jeszcze bardziej nieprzyjemne, powiększając przepaść między życiem na wsi i w mieście.

Pomijając estetykę, szukając rozwiązań problemu zanieczyszczenia, smogu i rosnących temperatur, naukowcy coraz częściej odkrywają, że odpowiedzią mogą być rośliny i drzewa. Miejmy nadzieję, że miejskie życie przyszłości będzie świadkiem o wiele więcej prób uczynienia miast zdrowszymi miejscami do życia przy użyciu niekonwencjonalnych środków, takich jak zielone ściany i ogrody dachowe.

Zamiast traktować wieś i miasto jako bardzo różne środowiska, nasze relacje z miejscem, w którym żyjemy, muszą się zmienić, aby zatrzeć te sztuczne granice.

Związek między terenami zielonymi a oczekiwaną długością życia

O ile bardziej zielone muszą być nasze miasta, aby przynosić korzyści naszemu zdrowiu? Po przyjrzeniu się 9 dużym badaniom, Lancet Planetary Health odkrył, że stosunkowo niewielki wzrost terenów zielonych wokół domu może mieć wpływ na oczekiwaną długość życia. Badacze zebrali informacje od 8,3 miliona ludzi z 7 różnych krajów i odkryli, że 10-procentowy wzrost zieleni doprowadził do średnio 4-procentowego spadku liczby przedwczesnych zgonów.

Zieleń terenów była mierzona za pomocą tzw. „wskaźnika roślinności”. W tej skali sucha pustynia uzyskałaby wynik 0, podczas gdy bujny tropikalny las deszczowy uzyskałby 1; zwiększenie tego wskaźnika o zaledwie 0,1 poprawia wczesną śmiertelność dla osób mieszkających w promieniu 500m. Chociaż w badaniu nie zbadano wyraźnie, dlaczego więcej drzew może wydłużyć życie, możliwość, że otaczanie się zielenią może dodać lata do twojego życia, jest fascynująca.

Oprócz innych planów uczynienia Paryża miejscem bardziej zrównoważonym, burmistrz Anne Hidalgo ogłosiła w zeszłym roku program sadzenia drzew, którego celem jest stworzenie „lasu miejskiego”. W czterech kultowych miejscach miasto stworzy „wyspy świeżości”, które mają przeciwdziałać bańce ciepła generowanej przez jego mieszkańców, która otacza większość środowisk miejskich. Ratusz planuje, że do 2030 r. 50 procent Paryża będzie pokryte roślinami, co będzie wymagało wykorzystania każdego wolnego centymetra od poboczy przez place publiczne po dachy.

Np. w Wielkiej Brytanii rząd zobowiązał się również do ponownego zazieleniania miast w całym kraju. Ogłoszony w zeszłym roku plan 10 milionów funtów zakłada zasadzenie 130 000 drzew w miastach od Londynu po Aberdeen. Następnie sekretarz ds. środowiska Michael Gove, uruchamiając fundusz, nazwał drzewa „niezbędnymi w walce ze zmianami klimatycznymi”.

Helen Griffiths, dyrektor naczelny Fields in Trust, powiedziała euronews Living: „Nasze badania wykazały, że parki i tereny zielone generują rocznie 34,2 miliardy funtów korzyści w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. To przekonująca statystyka, podobnie jak fakt, że 111 milionów funtów Oszczędności NHS są dokonywane corocznie tylko na wizytach u lekarza rodzinnego o ograniczonej liczbie wizyt, ponieważ częsti użytkownicy parku mają lepszy ogólny stan zdrowia i rzadziej odwiedzają swojego lekarza”.

Drzewa w Atlancie

Wśród badań wyróżnionych przez The Lancet jest kilka, które pokazują, że w szczególności drzewa świetnie redukują zanieczyszczenia powietrza. Pomagają również zminimalizować wpływ hałasu i ciepła spowodowany intensywnym ruchem miejskim.

Znana niegdyś jako „miasto w lesie”, Atlanta w Stanach Zjednoczonych stanowi dobre studium przypadku skutków ponownego zazieleniania. W latach 1973-1999 wykarczowano ponad 225 000 hektarów drzew, aby zbudować centra handlowe, drogi i rzędy identycznych podmiejskich domów. Utrata tej gęstej pokrywy drzewnej doprowadziła do tego, że o jedną trzecią więcej wody spływało z ulic i do kanalizacji podczas burz, zwiększając ryzyko niszczenia powodzi i konieczności podejmowania kosztownych środków zapobiegawczych


Widok z lotu ptaka na panoramę Atlanty w stanie Georgia

Pokrycie drzewami obniża również temperaturę, ponieważ cień chroni przed słońcem silnie odblaskowe materiały, z których składają się budynki miejskie. Powstrzymując miasta przed przekształceniem się w „miejskie wyspy ciepła” lub obszary, w których temperatura powietrza jest o 1 do 4 stopni Celsjusza wyższa niż w otaczających je obszarach wiejskich, badanie przeprowadzone w Atlancie wykazało, że drzewa zmniejszają zużycie energii w okresie letnim.

Dzięki zmniejszeniu ilości chłodzenia powietrza potrzebnego mieszkańcom miasta, zużycie energii na tym obszarze zostałoby zmniejszone, a emisje zredukowane o prawie 600 000 ton CO2. To tyle, ile wynosi emisja z 127 389 samochodów na ulicach przez cały rok.

irme.pl

Źródło: euronews.green