KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Co najmniej 30% gatunków drzew na świecie stoi w obliczu wyginięcia

Aż 30 proc. wszystkich gatunków drzew na świecie jest zagrożonych

Eksperci twierdzą, że zagrożonych jest 17 500 gatunków drzew – dwa razy więcej niż łącznie zagrożonych ssaków, ptaków, płazów i gadów.

Grupy zajmujące się ochroną przyrody wzywają do pilnych działań ochronnych w obliczu zagrożeń, takich jak wylesianie, wycinanie lasów i zmiana klimatu.

„Na naszej planecie mamy prawie 60 000 gatunków drzew i po raz pierwszy wiemy, które z tych gatunków wymagają działań ochronnych, jakie są dla nich największe zagrożenia i gdzie się znajdują” – powiedział dr Malin Rivers z organizacji charytatywnej. Międzynarodowy Ogród Botaniczny Conservation International w Kew w Londynie.

Aby świat był zdrowy, potrzebujemy różnorodności gatunków drzew – dodała Sara Oldfield, współprzewodnicząca Global Tree Specialist Group Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

„Każdy gatunek drzewa ma do odegrania wyjątkową rolę ekologiczną” – powiedziała. „Ponieważ 30% gatunków drzew na świecie jest zagrożonych wyginięciem, musimy pilnie zwiększyć działania ochronne”.

Raport Stan drzew na świecie wykazał, że co najmniej 30% z 60 000 znanych gatunków drzew stoi w obliczu wyginięcia.

Około 142 gatunków już zniknęło ze środowiska naturalnego, podczas gdy 442 znajdują się na samym skraju wyginięcia, a pozostało mniej niż 50 pojedynczych drzew.

Największymi zagrożeniami dla drzew na świecie są wycinanie lasów pod uprawy (wpływa na 29% gatunków), wycinanie (27%), wycinanie pod wypas lub hodowlę zwierząt (14%), wycinanie pod zabudowę (13%) i pożar (13%).

Zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe i podnoszenie się poziomu morza stanowią coraz większe zagrożenie dla drzew. Ale autorzy twierdzą, że dzięki działaniom konserwatorskim jest nadzieja na przyszłość.

„Raport daje nam mapę drogową, aby zmobilizować szerszą społeczność zajmującą się ochroną przyrody i innych kluczowych graczy, aby zapewnić, że ochrona drzew znajduje się na czele programu ochrony” – powiedział dr Rivers.

Eksperci wzywają do szeregu działań, w tym:

  • Zachowanie istniejących lasów i powiększanie obszarów chronionych (obecnie co najmniej 64% wszystkich gatunków drzew znajduje się na co najmniej jednym obszarze chronionym)
  • Utrzymywanie zagrożonych gatunków w ogrodach botanicznych lub bankach nasion w nadziei, że pewnego dnia mogą powrócić do środowiska naturalnego (obecnie w ten sposób zabezpiecza się około 30% wszystkich drzew)
  • Zapewnienie edukacji w celu zapewnienia, że programy ponownego zalesiania i sadzenia drzew są prowadzone naukowo, z właściwym drzewem na właściwym miejscu, w tym z gatunkami rzadkimi i zagrożonymi
  • Zwiększenie środków na ochronę drzew.

Naukowcy szacują, że milion gatunków zwierząt i roślin jest zagrożony wyginięciem

W ciągu ostatnich 300 lat powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o około 40%, a 29 krajów straciło ponad 90% swojej pokrywy leśnej.

Badania pokazują, że siedem głównych towarów napędza ponad połowę wylesiania na całym świecie.

Do drzew szczególnie zagrożonych wyginięciem należą:

  • Duże drzewa tropikalne zwane dipterokarpami, które giną w wyniku ekspansji plantacji palm olejowych
  • Dęby utracone przez uprawę i rozwój w niektórych częściach Meksyku, Chile i Argentyny
  • Drzewa hebanowe i palisander ścinane na drewno na Madagaskarze
  • Drzewa magnolii zagrożone niezrównoważonym zbiorem roślin
  • Drzewa, takie jak jesion, które umierają z powodu szkodników i chorób w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej.

Więcej o stanie drzew na świecie TUTAJ

irme.pl

Źródło: BBC NEWS