CzłowiekNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Nowa „Mapa życia” ujawnia, gdzie nieznane zwierzęta mogą nadal żyć na Ziemi

Mapa życia

Mapy zwykle istnieją w celu nakreślenia znanych krajobrazów.

Jednak w czasach kryzysu mapy nieznanego mogą być równie ważnym zasobem.

Takie jest myślenie, które stoi za nowym wysiłkiem naukowym mającym na celu mapowanie wszystkich miejsc na Ziemi, w których prawdopodobnie żyją dziś nieodkryte gatunki.

Na tle światowego kryzysu bioróżnorodności – podczas którego tracimy znane i prawdopodobnie nieznane gatunki w zastraszającym tempie – taka spekulacyjna kartografia może okazać się naszą najlepszą i jedyną szansą na udokumentowanie, sklasyfikowanie i prawdopodobnie uratowanie zwierząt, zanim zostaną na stałe poddane. wymieranie, ostrzegają naukowcy.

„Ostrożne szacunki sugerują, że tylko 13 do 18 procent wszystkich żywych gatunków może być znanych w tym momencie, chociaż liczba ta może wynosić zaledwie 1,5 procent” – wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Yale w nowym badaniu.

„Bez uwzględnienia w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony przyrody i zobowiązaniach międzynarodowych te [nieodkryte] gatunki i ich funkcje mogą na zawsze zostać utracone w niewiedzy”.

Aby zaradzić temu „niedoborowi różnorodności biologicznej”, ekolodzy Mario Moura i Walter Jetz stworzyli model ekstrapolujący, w którym obecnie mogą istnieć nieznane gatunki kręgowców lądowych, w oparciu o czynniki biologiczne, środowiskowe i socjologiczne związane z ponad 32 000 kręgowców lądowych znanych biologom.

„Szanse na wczesne odkrycie i opisanie nie są równe między gatunkami” – mówi Moura, który jest współautorem badania, pracując na stanowisku adiunkta w laboratorium Jetza, a obecnie jest profesorem na Federalnym Uniwersytecie w Paraiba w Brazylii.

Krótko mówiąc, jest mało prawdopodobne, aby duże zwierzęta o szerokim zasięgu geograficznym miały wielu kuzynów, o których jeszcze nie wiemy.

Z drugiej strony małe zwierzęta zamieszkujące maleńkie lub niedostępne szczeliny w krajobrazie mogą stanowić mnóstwo nieodkrytych kręgowców, które nigdy nie zostały sklasyfikowane na drzewie życia.

„Zwykle najpierw odkrywamy to, co„ oczywiste ”, a później to, co„ niejasne ”” – mówi Moura.

„Potrzebujemy więcej funduszy dla taksonomistów, aby znaleźć pozostałe nieodkryte gatunki”.

Zgodnie z modelem naukowców – który, jak przyznaje zespół, z pewnością jest nieprecyzyjny, biorąc pod uwagę charakter szacunków – płazy i gady są obecnie prawdopodobnie najbardziej licznymi nieznanymi zwierzętami wśród kręgowców lądowych.

Oczekuje się, że Brazylia, Indonezja, Madagaskar i Kolumbia będą zawierać najbardziej nieodkryte gatunki kręgowców, potencjalnie stanowiące jedną czwartą wszystkich przyszłych odkryć, przy czym ogólnie oczekuje się, że środowisko tropikalnych wilgotnych lasów liściastych będzie stanowić około połowy niewiadomych.

To powiedziawszy, odkryjemy którekolwiek z tych stworzeń w przyszłości tylko wtedy, gdy przyspieszymy nasze poszukiwania – i to nie tylko w przypadku kręgowców, ale także gatunków roślin, morskich i bezkręgowców, które są następne na liście naukowców.

Wielu badaczy twierdzi, że tak zwane szóste masowe wymieranie już się zbliża i nie będziemy w stanie pomóc tym zwierzętom, jeśli umrą, zanim je znajdziemy.

„Po stuleciach wysiłków badaczy bioróżnorodności i taksonomistów, katalog życia wciąż ma zbyt wiele pustych stron” – piszą autorzy.

„Rozszerzenie przedstawionego podejścia na inne taksony może stanowić podstawę inicjatyw badań taksonomicznych, które pomogą przyspieszyć odkrycie, zanim gatunki zaginą w ignorancji”.

Odkrycia są opisane w Nature Ecology & Evolution, a tutaj można uzyskać dostęp do interaktywnej wersji mapy nieodkrytych gatunków.

Źródło: science alert