NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Pięć zabawnych faktów o bobrach

Bóbr, zdjęcie: Shutterstock

Jak mówi stare powiedzenie, bobry to zapracowane stworzenia, wykorzystujące swoje najwyższej klasy umiejętności inżynieryjne do budowy obu żeremi, w których żyją, oraz tamy do tworzenia nowych środowisk wodnych.

Są tak dobrzy w budowaniu, że według National Geographic tylko jeden gatunek w całym królestwie zwierząt – my ludzie – lepiej manipuluje swoim środowiskiem.

Bobry są w domu zarówno na lądzie, jak i w wodzie, ale zostały zbudowane dla wody – młode bobry zaczynają pływać w swoich żeremiach w ciągu pół godziny po narodzinach, donosi Smithsonian’s National Zoo & Conservation Biology Institute.

Oto pięć innych faktów, które pomogą Ci docenić te pracowite zwierzęta.

Kiedyś prawie wymarły

Obecnie bobry są powszechne w całym Illinois i większości Stanów Zjednoczonych, ale kiedyś polowano na nie niemal do wyginięcia ze względu na ich wartość w handlu futrami, używanymi do wszystkiego, od szat i płaszczy po cylindry. Według Smithsonian’s National Zoo w XIX wieku skóry bobra były najważniejszym towarem w większości Ameryki Północnej. Toczyły się nawet wojny o dostęp do obszarów łowiących bobry.

Od połowy do końca XIX wieku ich populacja spadła tak bardzo, że nie byli już ważną częścią handlu futrami. Jest prawdopodobne, że zostały całkowicie wytępione z Illinois aż do początku XX wieku. Według Wildlife Illinois, bobry zaczęto ponownie wprowadzać do Illinois w latach dwudziestych XX wieku, a reintrodukcje kontynuowano w niektórych częściach stanu aż do wczesnych lat pięćdziesiątych. W połowie lat pięćdziesiątych populacje bobrów zostały odtworzone w około połowie hrabstw Illinois, a dziś są one powszechne i dobrze ugruntowane w całym stanie.

Bobry to gryzonie

Kiedy większość ludzi myśli o gryzoniach, na myśl przychodzą myszy i szczury, ale bobry też są gryzoniami. W rzeczywistości są największymi gryzoniami w Ameryce Północnej i drugim co do wielkości na świecie, według National Zoo.

Tylko kapibara, która pochodzi z Ameryki Południowej, jest większa. Dorosłe bobry mają zazwyczaj od 3 stóp do 4 stóp długości i od 1 stopy do 1 1/2 stopy wysokości. Zwykle ważą od 35 do 65 funtów, ale największy w historii bóbr przechylił wagę na aż 110 funtów.

Jak wszystkie gryzonie, bobry mają cztery przednie zęby zwane siekaczami — dwa na górze i dwa na dole — które rosną nieprzerwanie przez całe życie. Te zęby, które są pomarańczowe ze względu na żelazo w szkliwie, są nieustannie ocierane przez bobry gryzące drewno.

Są monogamiczne

Według National Zoo, monogamia nie jest typowa wśród ssaków ani ogólnie w królestwie zwierząt, ale bobry łączą się w pary na całe życie. W niektórych przypadkach para bobrów może być razem nawet przez 20 lat. Jeśli jednak jedna z par umrze, żyjący partner zwykle znajdzie nowego partnera, donosi National Wildlife Foundation.

Bobry żyją w koloniach składających się z par i ich potomstwa. Młode bobry, zwane kociakami, rodzą się na wiosnę i pozostają z rodzicami przez około dwa lata, pomagając wychować następne pokolenie potomstwa przed wyprowadzką z legowiska i znalezieniem własnego partnera.

Mówią ogonami

Ogony bobra są ważne dla ich anatomii, służą jako ster, który pomaga im pływać, a także pomaga im zachować równowagę na lądzie. Komunikują się również ogonami, które są płaskie i pokryte łuskami, zgodnie z National Zoo.

Gdy niebezpieczeństwo jest blisko, dorosły bóbr trzepnie wodę ogonem. Uderzenie tworzy głośny dźwięk przypominający kulę armatnią, który zarówno sygnalizuje innym bobrom potencjalne niebezpieczeństwo, jak i odstrasza drapieżniki, donosi White Oak Historical Society. Czasami też uderzają w wodę ogonami, aby się zabawić.

Tamy bobrów mogą być bardzo duże

Bobry mogą tworzyć środowiska wodne, budując tamy, które są wodoszczelnymi konstrukcjami zbudowanymi z patyków i konarów splecionych z trzcinami i gałęziami oraz uszczelnionych błotem. Tamy bobrowe mogą być duże, tworząc siedliska dla dziesiątek innych gatunków i zapewniając źródło wody dla różnych zwierząt.

Największą tamę bobrową na świecie można zobaczyć z kosmosu. Tama w kanadyjskim Parku Narodowym Wood Buffalo ma około pół mili długości i prawdopodobnie pracowała nad nią od dziesięcioleci, donosi Atlas Obscura.

###

irme.pl

Źródło: National Geographic, Smithsonian’s national Zoo & Conservation Biology Institute, Wildlife Illinois, National Wildlife Foundation