EkologiaKlimatŚrodowisko

Wysoka nagroda dla zespołu, który wymyśli najlepszy sposób na wychwytywanie dwutlenku węgla

Redukcja dwutlenku węgla

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacuje, że do roku 2050 trzeba będzie wychwytać rocznie od 3 do 7 gigaton CO2, a do końca wieku nawet 15 gigaton, by ograniczyć ocieplenie do 1,5° C.

To jak „odwrócenie przemysłu paliw kopalnych” – skomentował Rob Jackson, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Stanforda, który kieruje Global Carbon Project – cytuje Quartz.

Chociaż istnieje wiele technologii do ekstrakcji i sekwestracji CO2, począwszy od biopaliw do bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza, żadna z nich nie została wykorzystana na skalę komercyjną.

Elon Musk ogłosił, że przekaże 100 mln dolarów za pomysł, w jaki sposób wychwytywać dwutlenek węgla z atmosfery.

Bez tego nie ma szans na to, by ustabilizować temperaturę na świecie.

Musk, oferując nagrodę, nie jest jedyny: rządy, przemysłowcy i organizacje charytatywne, które w ciągu ostatnich 500 lat starały się zainspirować nowe technologie.

Niedawno Fundacja MacArthura przeznaczyła 100 milionów dolarów na propozycje obiecujące „rzeczywisty i wymierny postęp w rozwiązywaniu krytycznego problemu naszych czasów”.

W ramach Breakthrough Initiative przyznano dwie nagrody w wysokości 100 milionów dolarów za poszukiwanie oznak obcego życia lub demonstrację floty statków kosmicznych, które mogą dotrzeć do układu Alfa Centauri – naszego najbliższego sąsiada oddalonego o około cztery lata świetlne.

Nie wszystkie takie inicjatywy odnoszą sukces. Virgin Earth Challenge, nagroda o wartości 25 milionów dolarów ufundowana przez miliardera Richarda Bransona w roku 2007, nie przyniosła zamierzonego celu w postaci opłacalnej technologii usuwania CO2, pomimo 10 tys. uczestników.

Lunar X-Prize firmy Google o wartości 30 milionów dolarów po upływie dekady nie zdołał osiągnąć celu, jakim było lądowanie na Księżycu.

Mimo wszystko konkursy, w których nie udaje się opracować pożądanej technologii, mogą z powodzeniem pobudzić kreatywność.

Według badaczy, jeśli chodzi o politykę innowacyjności, nagrody przynoszą mierne lub skromne rezultaty, ale są doskonałe w dostarczaniu czegoś innego: obecności w mediach i wiarygodności.

Obecnie wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla wymaga zarówno większej uwagi, jak i bardziej skalowalnych innowacji.

Technologia ta pozostawała w tyle przez dziesięciolecia, ponieważ megaprojekty, takie jak warta 1 miliard dolarów elektrownia Petra Nova czy wart 7,5 miliarda dolarów projekt Kemper w Mississippi, okazały się zbyt kosztowne.

Zwycięzca nagrody Muska może nie stworzyć następnej Tesli w dziedzinie wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Ale może wzbudzić zainteresowanie u kogoś, kto to zrobi.