GREEN MOTO

Kilka lat temu w ramach strategii Europa 2020, Komisja Europejska przedstawiła plan działań zachęcający do produkowania i kupowania pojazdów „ekologicznie czystych” i energooszczędnych.

Celem miało być złagodzenie wpływu transportu drogowego na środowisko naturalne i pobudzenie konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego.

Popularność różnego rodzaju proekologicznych rozwiązań rośnie na całym świecie.

Jednak rozwiązaniem najkorzystniejszym dla środowiska naturalnego są pojazdy elektryczne, które w ogóle nie emitują zanieczyszczeń w trakcie jazdy i podczas ładowania.

Napęd elektryczny jako źródło zasilania pojazdu ma szereg zalet, a program „Elektryczna Mobilność” ma być dla Polski motoryzacyjną rewolucją.

Ponadto wprowadzenie mechanizmów elektrycznej mobilności ma sprawić, że Polacy będą jeździć samochodami elektrycznymi, być może także w ramach carsharingu, a po ulicach będą sunąć autobusy na prąd.

Dodatkowo, co ważne, wspomniane pojazdy mechaniczne mają być produkowane w Polsce.

Sprzedaż samochodów elektrycznych zarówno w Europie, jak i w Polsce rośnie, choć liderami na świecie w ilości aut elektrycznych na drogach są USA, Chiny oraz Japonia.

Czy Polska dołączy do grona krajów stawiających na rozwój elektromobilności, czy na kanwie rozwoju elektromobilności odrodzi się w Polsce rodzimy przemysł motoryzacyjny, czy elektromobilność dla rozwoju gospodarki naszego kraju jest szansą, czy zagrożeniem, czy pojazdy elektryczne są bezpieczne dla środowiska naturalnego, w końcu czy elektromobilność wpisuje się w definicję transportu zrównoważonego?

Na te i inne pytania będące między innymi przedmiotem badań tego obszaru zainteresowań, Instytut postara się odpowiedzieć w projekcie „GREEN MOTO”.

Green Moto, to projekt wspierania rozwoju elektrycznej mobilności w Polsce.

Projekt poświęcony jest problematyce rozwoju zielonej motoryzacji w odniesieniu do ekologii, ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju.

CELE PROJEKTU

1) kształtowanie postaw proekologicznych i podnoszenie świadomości społeczeństwa na rozwiązania ekologiczne w motoryzacji oraz rozbudzenie debaty publicznej z tym tematem związanej,

2) upowszechnianie wiedzy o korzyściach płynących z korzystania z pojazdów elektrycznych, w tym samochodów osobowych i środków transportu miejskiego, opartego zarówno o autobusy elektryczne, jak i pozostałe środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny,

3) wspieranie sektora motoryzacyjnego w zakresie produkcji seryjnej polskiego pojazdu elektrycznego,

4) wpływanie na wzrost zainteresowania i poparcia społecznego dla rozwoju elektromobilności,

5) wykreowanie przyszłego popytu i mody na e-transport.

W ramach projektu przewiduje się prowadzenie badań, dialog społeczny oraz uczestnictwo w konferencjach i debatach publicznych na temat rozwoju elektromobilności w Polsce.

Przedmiotem badań Zespołu Ekspertów jest ocena i wpływ rozwoju elektromobilności w Polsce na ochronę i stan środowiska naturalnego oraz rozwój gospodarczy kraju.