CzłowiekKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Styl życia królowej Elżbiety, orędowniczki działań na rzecz klimatu, pokazał jej miłość do środowiska

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat w swojej letniej rezydencji w zamku Balmoral, pozostawiając po 70 latach spuścizny środowiskowe.

Wezwanie do działań na rzecz klimatu

Według Associated Press (AP), nagranie królowej Elżbiety mówiącej: „Słyszałem wszystko o COP… Nadal nie wiem, kto nadchodzi” wydaje się krytykować światowych przywódców za niepodejmowanie działań w sprawie zmian klimatu . Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że oświadczenie nie było przeznaczone do emisji.

Co więcej, Reuters poinformował również, że królowa w przekazie wideo na konferencję klimatyczną wezwała światowych przywódców do działań na rzecz klimatu poprzez myślenie o przyszłych pokoleniach. Dodała, że spuścizna szczytu zregeneruje się i pomoże dzieciom dzieci.

Miłość do stylu życia dla natury

Nawet jeśli mogła prowadzić ekstrawagancki styl życia, królowa Elżbieta była znana z prostego życia. MailOnline poinformował, że uwielbia lokalne produkty i mięso z niskimi „milami” żywnościowymi.

W wywiadzie dla Sky News, profesor historii królewskiej Kate William powiedziała, że królowa wychowała się oszczędnie. Uprawiała miód w Bucking Palace i ponownie wykorzystywała papiery do pakowania. Przez dziesięciolecia przechowywała też meble.

Ten sam raport mówi, że królowa przestała protekcjonalnie traktować futrzane ubrania lub materiały.

Popularny stał się dokument przyrodniczy „The Queen’s Green Planet” z roku 2018, ukazujący miłość do drzew i środowiska. Królowa i sir David Attenborough połączyli siły w filmie dokumentalnym. Ten ostatni powiedział, że drzewa były częścią życia królowej Elżbiety. Królowa uwielbiała bowiem sadzić pamiątkowe drzewa.

Książę Karol, rzecznik klimatu

Rodzina królewska odgrywa znaczącą rolę w propagowaniu polityki środowiskowej i działań na rzecz klimatu. Książę William jest fundatorem ekologicznej nagrody Earthshot, a książę Karol jest orędownikiem rolnictwa ekologicznego.

Po śmierci królowej Elżbiety królem został książę Karol. Jest znany jako rzecznik klimatu i lobbował za polityką środowiskową.

Według Climate Home News książę Karol bardziej otwarcie mówi o środowisku. Jego zdecydowane opinie na temat środowiska są godne podziwu, ponieważ opowiada się za ochroną przyrody i czystą technologią. Raporty pokazały, że lobbował za polityką środowiskową, kiedy pisał do byłego premiera Wielkiej Brytanii w roku 2015 na temat palącej kwestii zmian klimatycznych.

Podczas zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP26 król Karol powiedział, że świat potrzebuje mocnych narzędzi i determinacji, aby poradzić sobie z „egzystencjalnym zagrożeniem”, jakim kryzys klimatu i utrata bioróżnorodności.

Warte przypomnienia jest, że w r. 2010 założył Międzynarodową Jednostkę ds. Zrównoważonego Rozwoju, aby sprostać wyzwaniom, takim jak skuteczna ochrona lasów deszczowych i ekosystemów morskich, a w zeszłym roku wydał nową kartę zrównoważonych działań dla firm pod nazwą „Terra Carta”.

Działacz na rzecz ochrony środowiska Tony Juniper twierdzi, że książę był “prawdopodobnie najskuteczniejszym ekologiem w historii”,porównywano go do sir Davida Attenborough.

Książę Karol zauważał, że człowiek w obliczu całej natury, jest jedynie malutkim elementem. Twierdził, że zanieczyszczenia, jakie emitujemy do środowiska i atmosfery, “zjedzą” nas samych.

Dzięki swojemu doświadczeniu i zdecydowanym opiniom na temat ochrony środowiska książę Karol może wprowadzić długoterminowe zmiany na rzecz lepszego środowiska.

Jaką politykę dla ochrony środowiska podejmie, nie wiadomo, natomiast dzisiejsze pokolenia mają nadzieję, że będzie on opowiadał się za działaniami na rzecz klimatu.


Opracowanie: irme.pl