EkologiaŚrodowisko

Spożywanie mniejszej ilości mięsa może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem

Badania są jednoznaczne: w porównaniu z żywnością pochodzącą z roślin, dieta zwierzęca odpowiada za 57% emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, jak podaje The Guardian. Dzięki temu ustalono, że spożywanie mniejszej ilości mięsa może pomóc w walce z głównymi zagrożeniami na świecie: zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem.

Obecnie 85% gruntów rolnych w Anglii jest wykorzystywane do uprawy żywności dla bydła lub jako pastwisko do wypasu zwierząt, takich jak krowy.

Mimo że czerwone i przetworzone mięso są powiązane z rakiem i chorobami serca, jedzenie mięsa jest promowane jako niezbędne.

Wcześni ludzie spożywali głównie warzywa. Jednak jedzenie mięsa jest tradycyjnie uważane za pożądaną cechę, a presja grupowa utrudnia przyjmowanie nowych nawyków. Ustalono, że powinniśmy spożywać nie więcej niż 98 g czerwonego mięsa, 203 g kurczaka i 196 g ryb tygodniowo w granicach naszej planety, czyli innymi słowy, nie powodując żadnych szkód w środowisku.

Konsumpcja gospodarstw domowych jest obecnie dwukrotnie wyższa w krajach o wysokich dochodach, takich jak Wielka Brytania.

Na szczęście sytuacja się poprawia. Podejmowane są celowe wysiłki, aby spożywać mniej mięsa, czego dowodem jest wzrost diety wegetariańskiej i wegańskiej.

Chociaż branża będzie się stale zmieniać w wyniku różnych diet, metody produkcji żywności mogą nie zostać wystarczająco zmienione.

Wymagane jest działanie rządu, aby jedzenie wołowiny traktować podobnie jak spalanie węgla.

Alternatywy, które są bardziej przyjazne dla środowiska, mogą wytwarzać mięso, mleko i jajka bez użycia zwierząt.

Produkcja żywności niszczy światowy ekosystem

Żywność produkowana w laboratoriach wkrótce zastąpi rolnictwo i ochroni środowisko.

Największymi przyczynami wymierania dzikich zwierząt oraz utraty różnorodności i liczebności są zdecydowanie rybołówstwo i rolnictwo.

Największym źródłem zanieczyszczenia rzek, istotnym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza i istotnym czynnikiem zmian klimatycznych są gospodarstwa rolne.

Przeniósł skomplikowane dzikie ekosystemy na znaczne części powierzchni planety dzięki usprawnionym ludzkim łańcuchom pokarmowym.

Morza na całym świecie doświadczają kaskadowej katastrofy ekologicznej spowodowanej rybołówstwem przemysłowym. Jedzenie stało się moralnym polem minowym, ponieważ praktycznie wszystko, co ludzie jedzą, ma nieuzasadnione koszty środowiskowe, od bydła po awokado, od sera po czekoladę, od migdałów po chipsy tortilla i od ryb po masło orzechowe.

Zdumiewające możliwości ich zachowania i ziemi stwarzają nowe technologie znane jako żywność bezrolna, podobnie jak nadzieja wydawała się słabnąć.

Żywność produkowana bez użycia produktów zwierzęcych umożliwi ludzkości zwrócenie naturze ogromnych obszarów lądu i oceanów, umożliwiając ekstensywną sekwestrację dwutlenku węgla i ponowne zdziczenie.

Zużycie pestycydów i nawozów zostanie drastycznie zmniejszone, nie będzie już eksploatacji zwierząt, a trawlery i taklowce nie będą już używane.


Opracowanie: irme.pl