NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Zachodnia Australia zarażona inwazyjnym grzybem zwanym Myrtle Rust, który zagraża australijskim gatunkom drzew

Pojawiły się pilne prośby o krajową odpowiedź po tym, jak inwazyjny grzyb, który szkodzi niektórym z najbardziej istotnych ekologicznie gatunków drzew w Australii, rozprzestrzenił się w Australii Zachodniej i rozkwitł w wilgotnych warunkach na wschodzie kraju, powodując ciche wyginięcie.

Produkcja olejku z drzewa herbacianego, produkty leśne, szkółkarskie i ogrodnicze, a także ekosystemy są zagrożone chorobą grzybową znaną jako rdza mirtowa.

Zaatakowane są liczne rośliny Myrtaceae, w tym drzewa gumowe, lilie, drzewa herbaciane, szczotki do butelek i rodzime guawy.

Myrtle Rust

Od r. 2010 w Australii występuje rdza mirtowa, a obecnie w jej znanym zakresie żywicieli występuje 400 gatunków.

Ekosystemy, takie jak niektóre miejsca światowego dziedzictwa, mają wpływ na ekosystemy wrzosowisk przybrzeżnych, przybrzeżnych, podzwrotnikowych i tropikalnych lasów deszczowych, sklerofilów mokrych i suchych oraz ekosystemów wysp piaskowych, zgodnie z rządem stanu Queensland.

Chociaż informacje o skutkach zostały zarejestrowane dla kilku gatunków Myrtaceae, szersze skutki ekologiczne utraty takich gatunków są nadal odczuwalne.

Ponieważ rdza mirtowa wytwarza tysiące zarodników, które są łatwo przenoszone przez wiatr, działalność człowieka i zwierzęta, nie można jej całkowicie wyeliminować.

Obecnie badania koncentrują się na poznaniu wpływu na określone gatunki roślin oraz ich zbiorowiska w celu wsparcia rozwoju długofalowych i skutecznych strategii zarządzania.

Aby zaoferować zbiorowe podejście do badań nad rdzą mirtową i działań w terenie w Australii, stworzono Narodowy Plan Działania Mirtowej Rdzy.

Jego celem jest ograniczenie wymierania i wymierania gatunków rodzimych spowodowanych przez rdzę mirtową, a także łagodzenie pogorszenia integralności i funkcjonalności ekosystemów gospodarzy.

Rozprzestrzenianie się rdzy Myrtle

Eksperci ostrzegają, że ryzyko może być bardzo szkodliwe dla tych ekosystemów, jeśli grzyb rdzy mirtowej odkryty we wschodniej części Kimberley rozprzestrzeni się na bogaty w bioróżnorodność południowy zachód stanu, ostrzegają eksperci na łamach The Guardian.

Według badań opublikowanych w r. 2021 rdza mirtowa mogła spowodować wyginięcie co najmniej 16 roślin z lasów deszczowych w ciągu jednego pokolenia, co jest bezprecedensową skalą wyginięcia.

We wschodniej części Kimberley pod koniec czerwca br. zespół kierowany przez Departament Przemysłu Pierwotnego w Waszyngtonie odkrył grzyba na dziewięciu drzewach z kory papierowej o szerokich i wąskich liściach.

Nie wiadomo, którego konkretnego gatunku Melaleuca dotyczy.

Departament przeprowadza inspekcje szkółek i ośrodków turystycznych, ale ostatnio nie dokonano żadnych odkryć.

Rzecznik departamentu powiedział, że chociaż dokładne skutki nie są jeszcze znane, choroba może szkodzić ekosystemom, powodując wymieranie gatunków, obumieranie i obumieranie drzew.

Po modelowaniu zasugerował odosobniony teren podmokły jako prawdopodobną lokalizację, rozprzestrzeniającą się z dotkniętych roślin na Terytorium Północnym na wschód, obszar został przeszukany.

Alyssa Martino, naukowiec z University of Sydney, zaczęła badać podatność 25 odmian drzew Melaleuca w Australii Zachodniej na południowoamerykański grzyb.

Pierwsze trzy testy wykazały większą podatność.

Ponieważ grzyb rozwija się na nowo po deszczu lub po pożarze buszu i preferuje wilgotność i wilgotne warunki, wilgotne wschodnie regiony kraju stworzyły idealne środowisko.

Krajowy plan działania został ukończony w r. 2020, ale rządy jeszcze go oficjalnie nie przyjęły.

Tanya Plibersek, federalny minister środowiska, zgodziła się, że potrzebna jest skoordynowana reakcja i stwierdziła, że ​​rząd pracuje nad wprowadzeniem w życie krajowego planu działania.

Według niej, przeznaczono ukierunkowane inwestycje na przeprowadzenie krajowej inwentaryzacji gatunków podatnych na rdzę mirtową oraz na zapewnienie rdzennym strażnikom i właścicielom gruntów w NSW i Queensland specjalistycznego szkolenia w zakresie rdzy mirtowej.


Opracowanie: irme.pl