EkologiaŚrodowisko

Odpady szklane z recyklingu zastąpią piasek w druku 3D

Naukowcy z NTU Singapore opracowali możliwość wykorzystania szkła z recyklingu w druku 3D, otwierając drzwi do bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu budowania i konstrukcji.

Według najnowszych danych Narodowej Agencji Środowiska tylko 13 proc. z 74 000 ton odpadów szklanych wytworzonych w kraju zostało poddanych recyklingowi w roku 2021.

Jednocześnie z powodu rosnącej liczby ludności, urbanizacji i rozwoju infrastruktury, świat stoi w obliczu brak piasku, który klimatolodzy nazywają jednym z największych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem w XXI wieku.

Używając specjalnie opracowanej mieszanki betonowej zawierającej szkło z recyklingu, zespół badawczy NTU z powodzeniem wydrukował w 3D ławkę betonową o wysokości 40 cm – demonstrując po raz pierwszy, że szkło może być użyte do drukowania 3D ławki o doskonałej integralności strukturalnej.

Aby rozpocząć proces komercjalizacji, złożono wniosek o ujawnienie technologii dla tej innowacji, a zespół NTU współpracuje teraz z singapurską firmą typu start-up w celu drukowania 3D na większą skalę.


irme.pl

Źródło: NANYANG TECHNOLOGICAL UNIVERSITY