CzłowiekEkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Domy dla ludzi, czyli jak budować mieszkania przyjazne naturze

Zielone otoczenie

Nowe wytyczne opublikowane przez The Wildlife Trusts pokazują, w jaki sposób można budować nowe osiedla mieszkaniowe w sposób zapewniający ludziom bardziej ekologiczne, inspirujące domy, które pomagają cofnąć dziesięciolecia upadku dzikiej przyrody i siedlisk.

„Domy dla ludzi i dzikiej przyrody – jak budować mieszkania w sposób przyjazny dla przyrody” jest publikowany w czasie, gdy rząd niedawno zobowiązał się do budowy kolejnych 300 000 domów rocznie do r. 2022.

Oznacza to, że otrzyma około 36 mil kwadratowych. co roku na nowe osiedla mieszkaniowe – to obszar większy niż w Brighton & Hove każdego roku *.

Wildlife Trusts uważa, że środowisko naturalne musi znaleźć się w centrum planowania, aby dać rządowi szansę spełnienia zobowiązania, aby być pierwszym pokoleniem, które opuści środowisko w lepszym stanie niż go zastaliśmy i zbudować nowe. domy i społeczności, w których ludzie lubią mieszkać.

Rachel Hackett, kierownik ds. Rozwoju Living Landscapes w The Wildlife Trusts mówi: „Przed nami ogromne wyzwanie – trzeba zbudować tysiące nowych domów, ale musimy przywrócić naturalny świat. Wzywamy rząd i władze lokalne do budowania pięknych, przyjaznych naturze społeczności we właściwych miejscach. W ciągu ostatniego stulecia utraciliśmy naturalne siedliska na niespotykaną dotąd skalę. Jednak natura ma swoją wrodzoną wartość. Sprawia również, że jesteśmy szczęśliwi i polegamy na rzeczach, które nam daje. Nasze nowe wytyczne pokazują, że można mieć jedno i drugie, aby ludzie mogli cieszyć się śpiewem ptaków, czerpać korzyści z raingardensów wchłaniających wodę powodziową oraz roślin, których pszczoły i inne zapylacze potrzebują do przetrwania. Przy dobrym projekcie koszty wykonania tego zadania stanowią niewielką część całkowitego kosztu inwestycji mieszkaniowej, ale stanowią dużą inwestycję na przyszłość ”.

Wildlife Trusts apeluje o zastąpienie obecnego skupienia się na liczbie nowych domów wizjonerskim podejściem do tego, gdzie i jak budujemy.

Rachel Hackett kontynuuje: „Powinniśmy traktować priorytetowo miejsca na nowe mieszkania, które są już dobrze obsługiwane przez infrastrukturę. Powinniśmy unikać niszczenia siedlisk dzikich zwierząt i lokalizować nowe domy w miejscach, w których mogą one pomóc przywrócić krajobraz i wspomóc naturalną odbudowę. Możliwe jest tworzenie mieszkań przyjaznych naturze, sadząc tereny zielone, chodniki, ogrody, obrzeża, dachy, tereny podmokłe i inne naturalne elementy bogate w dzikie zwierzęta. Te korzyści dla dzikich zwierząt poprawiają również zdrowie i jakość życia ludzi ”.

Projekt Wildlife Trusts dotyczący nowych domów przyjaznych naturze podkreśla niezliczone społeczne, środowiskowe i ekonomiczne korzyści płynące z tego podejścia:

Korzyści dla dzikiej przyrody – lepsza ochrona terenów dzikiej przyrody, więcej przestrzeni dla dzikiej przyrody, lepsza łączność i budynki bardziej przyjazne dla dzikiej przyrody.

  • Korzyści dla mieszkańców – codzienny kontakt z naturą, poprawa zdrowia, ochrona przed ekstremalnymi zmianami klimatycznymi, bezpieczniejsze szlaki komunikacyjne, poczucie wspólnoty.
  • Korzyści dla gospodarki i szerszego społeczeństwa – opłacalna ochrona środowiska, zatrudnienie, przestrzeń do uprawy lokalnej żywności, zdrowsze i szczęśliwsze społeczności wywierające mniejszą presję na usługi zdrowotne i socjalne.
  • Korzyści dla deweloperów – zadowoleni klienci, wartość rynkowa, lepsza marka, lepsza rekrutacja, lepszy ranking środowiskowy.

Z pełną treścią i wytycznymi można zapoznać się TUTAJ

irme.pl

Źródło: The Wildife Trust