CzłowiekKlimatŚrodowisko

Afryka boryka się z katastrofalnymi problemami niedoboru żywności z powodu przedłużającego się braku deszczu

W Afryce Wschodniej nie padało od czterech kolejnych sezonów. W ciągu 40 lat nagrań satelitarnych to się nigdy nie zdarzyło. Naukowcy i organizacje humanitarne ostrzegają, że w r. 2022 Etiopia, Kenia i Somalia mogą doświadczyć wysokiego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Eksperci ds. klimatu i rolnictwa doradzają rządom i organizacjom humanitarnym, aby przewidywały znaczne zapotrzebowanie na pomoc żywnościową, ponieważ szacunki wskazują, że nadchodząca pora deszczowa również będzie niewystarczająca.

Pogarszający się kryzys

Według raportu opublikowanego 29 lipca przez ogólnoświatową grupę roboczą ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia w Rogu Afryki ponad 16 milionów ludzi cierpi z powodu kryzysu wody pitnej z powodu najgorszej suszy od 70 lat. Ponad 9 milionów zwierząt gospodarskich padło lub zostało uśmierconych z powodu braku wody i wystarczającej ilości pastwisk, produkcja mleka spada, a plony ważnych upraw spadają przez trzy lata z rzędu.

Wojna w Ukrainie, szarańcza, COVID-19 i lokalne konflikty przyczyniły się do wzrostu cen i niedoborów podstawowych artykułów. W Etiopii, Kenii i Somalii grupa robocza przewidywała, że od 18 do 21 milionów ludzi „doświadcza obecnie wysokiego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

Brak deszczu

Zdjęcie: YASUYOSHI CHIBA/AFP za pośrednictwem Getty Images

Widok z lotu ptaka na miasto Baidoa w Somalii 15 lutego 2022 r. Niewystarczające opady deszczu od końca 2020 r. były śmiertelnym ciosem dla populacji już cierpiących z powodu inwazji szarańczy w latach 2019-2021, pandemii Covid-19. Od kilku tygodni organizacje humanitarne mnożą ostrzeżenia o sytuacji w Rogu Afryki, co budzi obawy przed tragedią podobną do tej z roku 2011, ostatniej klęski głodu, w której zginęło 260 000 osób w Somalii. – Zdesperowani, głodni i spragnieni coraz więcej ludzi napływa do Baidoa z wiejskich obszarów południowej Somalii, jednego z regionów najbardziej dotkniętych suszą, która ogarnia Róg Afryki.

W krajach tropikalnych Rogu Afryki często występują dwie pory deszczowe: „krótkie deszcze” w październiku, listopadzie i grudniu (OND) oraz „długie deszcze” w marcu, kwietniu i maju (MAM) (które czasami trwają do sierpnia niektórych obszarach). Opady OND w r. 2020 i 2021 oraz sezon MAM w r. 2021 były znacznie poniżej średniej. Następnie sezon MAM 2022 przyniósł najniższe opady dla dużej części regionu. Obszar ten doświadczył również nienormalnie ciepłych temperatur powietrza, które wysuszają glebę i odparowują już wyczerpane rezerwy wody.

Porównanie ilości opadów w marcu, kwietniu i maju r. 2022 z długoterminową średnią akumulacją przedstawiono przy użyciu danych ze zbioru danych Centrum Zagrożeń Klimatycznych InfraRed Precipitation with Stations (CHIRPS). Na obszarach ciemnobrązowych opady deszczu były znacznie poniżej średniej dla pory roku, w wielu przypadkach o ponad 50%.

Zespół NASA FLDAS generuje i analizuje dane dotyczące wilgotności na powierzchni ziemi iw pierwszych kilku centymetrach gleby, aby pokazać obecne warunki i przewidzieć je na nadchodzące miesiące, aby rolnicy i władze rolne mogły przygotować się na niedobory lub nadwyżki. Prognoza FLDAS została opracowana przez NASA Hydrological Forecast and Analysis System (NHyFAS), finansowany z grantu NASA Applied Science, głównie dla sieci systemów wczesnego ostrzegania przed głodem (FEWS NET).

Nieprzerwana susza

Od r. 2020 powtarzające się niedobory opadów deszczu we wschodniej Afryce mają skumulowany wpływ, który spowodował zmniejszenie plonów i niedobory paszy, zmniejszone zaopatrzenie w wodę dla ludzi i zwierząt oraz osłabienie i uszczuplenie stad zwierząt gospodarskich.

Oprócz zmniejszenia dostępności pożywienia i wody, susza utrudnia mieszkańcom utrzymanie się dzięki ich stadom i uprawom. Co więcej, region nie podniósł się jeszcze w pełni po szkodach spowodowanych poważną suszą, która miała miejsce w latach 2016-17.

Pod koniec roku 2022 kolejna nieudana pora deszczowa może przybliżyć ten obszar do katastrofy.

Według Food Security ponad 560 000 dzieci było leczonych z powodu poważnego niedożywienia. Oczekuje się, że do lutego 2023 r. 6,5 miliona dzieci będzie poważnie niedożywionych, a od 23 do 26 milionów dorosłych może doświadczyć wysokiego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego, jeśli warunki się nie poprawią.


Opracowanie: irme.pl