KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Ekosystemy mogą ucierpieć po tym, jak oceany osiągną najwyższą temperaturę

Według raportu BBC, temperatura oceanu osiągnęła już 20,96 stopnia Celsjusza (69,73 F), czyli znacznie powyżej średniej w tym okresie roku.

Temperatura ta pobiła rekord 20,95 stopnia Celsjusza osiągnięty w roku 2016 – poinformowali naukowcy z serwisu modelowania klimatu Copernicus.

Negatywne skutki

Biorąc pod uwagę, że oceany są uważane za ważne w regulacji klimatu, eksperci wyrazili obawy, że wysoka temperatura zakłóci życie gatunków morskich, co później wpłynie na łańcuch pokarmowy.

Gdy poczują ciepło, ryby i wieloryby prawdopodobnie będą szukać chłodniejszej wody. Ich przemieszczanie będzie miało wówczas negatywny wpływ na zasoby rybne na niektórych obszarach.

Ogrzewanie oceanów może również powodować masowe blaknięcie raf koralowych.

Raport The Guardian zacytował ekspertkę Kopernika, dr Samanthę Burgess, mówiącą, że oceany mogą się ocieplać w nadchodzących miesiącach.

Wstępne badania wykazały, że oceany mają zwykle najwyższą temperaturę w marcu, a nie w sierpniu.

Oprócz negatywnego wpływu na zasoby ryb, będzie to również oznaczać więcej gazów cieplarnianych w atmosferze, ponieważ ciepłe wody mają zwykle mniejszą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla.

Co więcej, ciepłe oceany przyczynią się również do topnienia lodu, co może później spowodować podniesienie się poziomu mórz.

Można zaobserwować, że rekordowo wysoka temperatura nastąpiła po serii morskich fal upałów w różnych obszarach, takich jak Wielka Brytania, Północny Atlantyk, Morze Śródziemne, a także Zatoka Meksykańska.

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration zauważyli, że normalne temperatury powinny wynosić od 23 do 31 stopni Celsjusza.

Dane wykazały, że częstotliwość morskich fal upałów podwoiła się w latach 1982-2016. Eksperci stwierdzili, że te morskie fale upałów stały się bardziej intensywne i dłuższe od lat 80 XX wieku.

Możliwa przyczyna ogrzewania oceanów

Nadal trwają badania i badania mające na celu ustalenie, dlaczego oceany mają obecnie najwyższą temperaturę.

Jednak naukowcy postrzegają zmianę klimatu jako możliwą główną przyczynę, ponieważ powoduje ona ocieplenie zbiorników wodnych z powodu pochłaniania przez nie większości ciepła z emisji gazów cieplarnianych.

Burgess ostrzegł, że im więcej paliw kopalnych zostanie spalonych, „tym więcej nadmiaru ciepła zostanie odprowadzone przez oceany, co oznacza, że ​​tym dłużej zajmie ich ustabilizowanie i przywrócenie tam, gdzie były”.

W raporcie CNN stwierdzono również, że z powodu tego zjawiska naukowcy wydali już surowe ostrzeżenie, że społeczność międzynarodowa powinna się przygotować, ponieważ obserwuje się wzrost temperatury oceanów podczas El Nińo, które charakteryzuje się nienormalnym ociepleniem temperatury powierzchni morza w środkowym i wschodnim równikowym Oceanie Spokojnym i poniżej normalnych opadów.

Eksperci stwierdzili, że El Nińo, które już się rozpoczęło, było nadal słabe, co oznacza, że ​​oczekuje się dalszego wzrostu temperatury oceanów powyżej średniej w nadchodzących miesiącach.

Zauważyli, że niektóre z szybko ocieplających się obszarów to części Oceanu Arktycznego, Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i części pozatropikalnego Pacyfiku.


Opracowanie: irme.pl