EkologiaŚrodowisko

Badania mówią, że grzyby rozkładające drewno mogą pomóc w rozkładzie tworzyw sztucznych

Grzyby Ksylofagiczne Rozkładające Drewno | Zdjęcie Premium

Stwierdzono, że pewien rodzaj grzybów jest przydatny w rozwiązywaniu długotrwałego globalnego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Według raportu Live Science , grzyby rozkładające drewno mogą w rzeczywistości gryźć plastik, zwłaszcza gdy ich preferowane kłody i drzewa nie są dostępne.

Biodegradacja mikrobiologiczna tworzyw sztucznych

Badanie opublikowane w Plos One podkreśliło, że gromadzenie się odpadów z tworzyw sztucznych jest uważane za poważny globalny problem, na który nie ma realnego rozwiązania. Jednak eksperci odkryli, że niebiologiczna lub biologiczna degradacja polietylenu może w pewnym stopniu pomóc w złagodzeniu problemu.

Zauważono, że biodegradacja mikrobiologiczna tworzyw sztucznych jest obiecującą strategią „depolimeryzacji tworzyw ropopochodnych do monomerów lub mineralizacji ich do dwutlenku węgla i wody”.

Badacze odkryli następnie zdolność izolatów grzybów do degradacji drewna. Oceny dokonali poprzez określenie procentowego ubytku masy drewna po inkubacji z izolatami grzybów.

Eksperci wyjaśnili, że jako organizmy heterotroficzne wiadomo, że grzyby są dobrze przystosowane do rozkładania złożonych materiałów dzięki zastosowaniu szeregu wszechstronnych enzymów. Dodali, że grzyby często wykazują elastyczność metaboliczną.

„Donosimy, że grzyby wyizolowane z butwiejącego drewna liściastego, szczególnie z twardego drewna odpornego na butwienie, są zdolne do niszczenia arkuszy LDPE. Degradację potwierdzono metodami bezpośrednimi lub pośrednimi, takimi jak utrata masy, zmniejszenie właściwości rozciągających, zmniejszenie hydrofobowości, zmiany w grupach aktywnych w analizie FTIR i obserwacjach SEM” – stwierdzono w badaniu.

Profesor patologii roślin Renuka Attanayake zwróciła uwagę, że jeśli te grzyby rzeczywiście mogą rozkładać niektóre odporne na rozkład twarde drewno, mają również zdolność rozkładania niektórych innych polimerów, takich jak polietylen lub tworzywa sztuczne.

Metoda zastosowana przez ekspertów polegała na wyizolowaniu 50 próbek grzybów z rozkładającego się twardego drewna, które znaleziono w rezerwacie leśnym Dimbulagala w strefie suchej w środkowej Sri Lance.

Następnym krokiem było podzielenie próbek na dwa główne warunki eksperymentalne: naczynie z polietylenem o małej gęstości, który jest rodzajem tworzywa sztucznego, oraz naczynie z tworzywem sztucznym i drewnem.

Po 45 dniach stwierdzono, że grzyby konsekwentnie wolały drewno od plastiku, ale w obu konfiguracjach eksperymentalnych, a konkretnie w naczyniu z samym plastikiem, grzyby były w stanie rozłożyć polietylen.

Naukowcy jednak nie wiedzą jeszcze, jak zmieniają się szlaki chemiczne w grzybach, gdy żują polietylen lub tworzywa sztuczne.

Walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi

To ostatnie odkrycie może pomóc w rozwiązaniu dylematu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Może to pomóc naukowcom w zobaczeniu, jak grzyby rozkładające drewno radzą sobie w różnych warunkach, takich jak składowiska odpadów, i czy można je uznać za zagrożenie dla rodzimych drzew.

„W ograniczonych warunkach pewnego dnia będziemy w stanie wykorzystać to coś, ale zanim to nastąpi, trzeba przeprowadzić znacznie więcej badań” – powiedział Attanayake w raporcie Live Science.

We wpisie opublikowanym w witrynie Uniwersytetu w Sydney stwierdzono, że szacuje się, że w światowych rzekach nagromadziło się 109 milionów ton plastiku, a w oceanach znajduje się 30 milionów ton.


Opracowanie: irme.pl