NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Ekologiczne powody ratowania zagrożonych parków

Park

Parki to nie tylko tereny rekreacyjne, ale także chłodzenie i oczyszczanie powietrza.

Parki są dotknięte cięciami w wydatkach władz lokalnych, a programy finansowania praktycznie nie istnieją. Ma to znaczenie, ponieważ nasze parki to coś więcej niż tereny rekreacyjne, choć to też jest ważne.

Tereny zielone w miastach wychwytują i magazynują węgiel z powietrza w drzewach i glebie.

Pomagają wchłonąć duże ulewy, które w przeciwnym razie mogłyby spowodować lokalne powodzie błyskawiczne, a także mogą pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. A gdy lata stają się coraz gorętsze, drzewa również chłodzą powietrze w przegrzanych obszarach miejskich.

Niedawne badania w USA wykazały, że w szczególności drzewa mogą mieć głęboki efekt chłodzenia nawet o 5°C.

Drzewa zapewniają chłodne obszary cienia i zachowują się jak klimatyzatory, gdy woda paruje z ich liści i chłodzi powietrze. Największy efekt chłodzenia pochodzi z dużej liczby drzew, z koronami drzew, które pokrywają 40% lub więcej powierzchni, dając najlepsze wyniki.

Widać to również na mapach temperatur Londynu, gdzie poziomy mają tendencję do podnoszenia się od zewnętrznej części Londynu i osiągają szczyt w centrum, ale z chłodniejszymi obszarami w parkach miejskich.

Pogoda w ubiegłym roku nietypowo najwyższe temperatury na Wyspach Brytyjskich przyniosła miejscami we wrześniu, a nie w czasie lata. Lokalnie zanotowano prawie 31 st. C. W wielu miejscach na południu kraju temperatura przekroczyła 30 st. C.

W historii pomiarów w ciągu ostatnich 50 lat, taka sytuacja we wrześniu zdarzyła się tylko 7 razy, przy czym 4 razy miało to miejsce w tym wieku, a konkretnie w roku 2021, 2020, 2016 i 2013. Rośnie więc liczba bardzo ciepłych dni we wrześniu w ostatniej dekadzie. Wyjątkowo wysoka temperatura w Wielkiej Brytanii nie ograniczyła się tylko do południa kraju, bo 08.09. 2021 zanotowano aż 28,6 st. C. w Szkocji. 

Kolejnym odkryciem z poprzednich badań jest to, że najlepszy efekt chłodzący dają zdrowe i szybko rosnące drzewa.

###

irme.pl