EkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Dieta wegetariańska daje „podwójną dywidendę klimatyczną”

Sto miliardów ton dwutlenku węgla może zostać usunięte z powietrza do końca wieku poprzez dietę wegetariańską i ponowne zalesianie pól uprawnych.

To oszacowanie studium potencjalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w wyniku przekazania ziemi wyzwolonej naturze.

Jedna czwarta globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z żywności i rolnictwa, przy czym większość stanowi hodowla zwierząt w bogatych krajach.

A zwierzęta potrzebują ogromnej ilości ziemi do wypasu i uprawy paszy.

Badanie wykazało, że gdyby bogatsze kraje odeszły od diety bogatej w mięso, potrzeba by znacznie mniej ziemi do uprawy żywności, a ogromne obszary można by pozostawić, aby powróciły do ich naturalnego stanu, z dzikimi roślinami i drzewami pobierającymi węgiel z atmosfery.

Tę „podwójną dywidendę klimatyczną” można osiągnąć poprzez powiązanie polityki dotyczącej gruntów, żywności, zdrowia publicznego i klimatu.

„To podwójna wpadka” – powiedział dr Paul Behrens z Leiden University w Holandii, który kierował badaniami.

„Wiemy, że zmiana diety może zaoszczędzić ogromną ilość emisji dzięki unikaniu emisji z rolnictwa opartego na zwierzętach, ale możemy również zaoszczędzić duże ilości ziemi, które można wykorzystać do sekwestracji węgla z atmosfery”.

Naukowcy oszacowali efekt przejścia na dietę z odrobiną mięsa, ale dużą ilością warzyw przez ponad 50 krajów o wysokich dochodach.

Szacują, że ta „planetarna dieta zdrowotna” zmniejszyłaby roczne emisje z produkcji rolnej o prawie dwie trzecie, podczas gdy umożliwienie dawnym terenom rolniczym powrotu do naturalnego stanu usunęłoby z atmosfery 98,3 miliarda ton dwutlenku węgla do końca wieku (około 14 lat). lat całkowitych globalnych emisji z rolnictwa).

„Innym sposobem myślenia o tym jest to, że można by w przybliżeniu podwoić emisje, które można zaoszczędzić, stosując dietę opartą na roślinach, gdyby pozwolono na ponowne zdziczenie lub ponowne zalesienie ziemi” – powiedział dr Behrens.

Rośnie świadomość, że zmiany klimatyczne i przyroda są ze sobą nierozerwalnie związane i muszą być rozwiązywane razem.

„Naprawdę chodzi o to, aby jednocześnie mieć wspólny obraz polityki żywnościowej, polityki gruntowej i klimatycznej oraz fundamentalnie dostosować dotacje, aby to wykorzystać” – dodał.

Badanie zostało opublikowane w Nature Food.

###

irme.pl

Źródlo: BBC NEWS / Nature Food