EkologiaŚrodowisko

Biotechnologia może stanowić bardziej zrównoważoną środowiskowo alternatywę dla produkcji białka jaja kurzego


Białko jaja jaja produkowane w procesie precyzyjnej fermentacji ma doskonałe właściwości pieniące.
Zdjęcie: Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii

Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Future Sustainable Food Systems na Uniwersytecie w Helsinkach wraz z VTT Technical Research Center w Finlandii pokazują, że albumina jaja kurzego produkowana przez grzyby może mieć potencjał, aby zmniejszyć część obciążenia środowiskowego związanego z proszkiem białka jaja kurzego.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w produkcji wykorzystywane są niskoemisyjne źródła energii.

Sproszkowane białko jaja kurzego jest powszechnie stosowanym składnikiem w przemyśle spożywczym ze względu na zawarte w nim wysokiej jakości białko. Roczne spożycie białka jaja w 2020 roku wyniosło około 1,6 miliona ton i oczekuje się, że rynek będzie się dalej rozwijał w nadchodzących latach.

Rosnące zapotrzebowanie rodzi pytania dotyczące zarówno zrównoważonego rozwoju, jak i etyki. Części łańcucha produkcji proszku białka jaj, takie jak hodowanie kurcząt do produkcji jaj, generują duże ilości emisji gazów cieplarnianych i przyczyniają się do niedoboru wody, utraty bioróżnorodności i wylesiania. Ponadto intensywna hodowla kurcząt doprowadziła do wybuchów chorób odzwierzęcych, służąc jako ważny rezerwuar dla ludzkich patogenów.

Poszukiwanie zrównoważonych alternatyw dla białek pochodzenia zwierzęcego cieszy się coraz większym zainteresowaniem w przemyśle spożywczym. Rolnictwo komórkowe, zwane również fermentacją precyzyjną, gdy jest stosowane do produkcji rekombinowanych składników, oferuje rozwiązanie oparte na biotechnologii, aby oddzielić produkcję białek zwierzęcych od hodowli zwierząt poprzez zastosowanie systemu produkcji mikrobiologicznej do produkcji określonych białek.

„Na przykład ponad połowa białka w proszku z białka jaja to albumina jaja kurzego. VTT udało się wyprodukować albuminę jaja kurzego przy pomocy grzyba nitkowatego workowca Trichoderma reesei. Gen niosący plan albuminy jaja kurzego jest wstawiany przez nowoczesne narzędzia biotechnologiczne do grzyba, który następnie wytwarza i wydziela to samo białko, które produkują kurczęta. Białko albuminy jaja kurzego jest następnie oddzielane od komórek, zagęszczane i suszone w celu wytworzenia końcowego funkcjonalnego produktu”, mówi dr Emilia Nordlund z Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii.

Produkty z kultur komórkowych na ogół wymagają więcej energii elektrycznej niż typowe produkty rolne, a zatem rodzaj użytego źródła energii wpływa na poziom wpływu na środowisko. Jednak ilość nakładów rolniczych potrzebnych do produkcji albuminy jaja przez drobnoustroje – takie jak glukoza – jest ogólnie znacznie niższa na kilogram proszku białkowego.

„Według naszych badań oznacza to, że produkowana przez grzyby albumina jaja kurzego zmniejszyła wymagania dotyczące użytkowania gruntów o prawie 90 procent, a gazy cieplarniane o 31–55 procent w porównaniu z produkcją jej odpowiednika z kurczaka. W przyszłości, gdy produkcja będzie oparta na energii niskoemisyjnej, fermentacja precyzyjna może zmniejszyć wpływ nawet o 72 procent” — mówi doktor naukowy Natasha Järviö z Uniwersytetu w Helsinkach.

W przypadku wpływu zużycia wody na środowisko wyniki były mniej jednoznaczne, wykazując wysoki stopień zależności od założonej lokalizacji miejsca produkcji albuminy jaja kurzego. Ogólnie rzecz biorąc, badanie pokazuje potencjał technologii fermentacji precyzyjnej w zwiększaniu zrównoważenia produkcji białka, którą można dodatkowo zwiększyć dzięki wykorzystaniu niskoemisyjnych źródeł energii.

Z pełną treścią można zapoznać się TUTAJ

###

irme.pl

Współpraca: UNIVERSITY OF HELSINKI