Naukowcy zaproponowali 10 złotych zasad sadzenia drzew, które, jak twierdzą, muszą być najwyższym priorytetem dla wszystkich narodów w tej dekadzie.
Sadzenie drzew to genialne rozwiązanie w walce ze zmianami klimatycznymi i ochroną bioróżnorodności, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, twierdzą eksperci z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew.
Zasady obejmują przede wszystkim ochronę istniejących lasów i zaangażowanie mieszkańców.
Lasy są niezbędne do życia na Ziemi.
Są domem dla trzech czwartych światowych roślin i zwierząt, pochłaniają dwutlenek węgla i zapewniają żywność, paliwa i leki
Lasy szybko znikają; co roku ginie obszar wielkości Danii, obejmujący dziewicze lasy tropikalne.
„Sadzenie odpowiednich drzew we właściwym miejscu musi być najwyższym priorytetem dla wszystkich narodów, ponieważ stoimy przed kluczową dekadą dla zapewnienia przyszłości naszej planety” – powiedział dr Paul Smith, badacz zajmujący się badaniami i sekretarz generalny organizacji charytatywnej na rzecz ochrony przyrody, Botanic Gardens Conservation International w Kew.
Na całym świecie trwa szereg ambitnych projektów sadzenia drzew, które mają zastąpić utracone lasy.
Boris Johnson powiedział, że zamierza sadzić 30 000 hektarów (300 km2) nowego lasu rocznie w Wielkiej Brytanii do końca tego parlamentu.
Kierowany przez Afrykę ruch mający na celu zasadzenie ściany lasu o długości 5000 mil (8048 km) w celu walki z kryzysem klimatycznym ma stać się największą żywą strukturą na Ziemi, trzykrotnie większą od Wielkiej Rafy Koralowej.
Jednak sadzenie drzew jest bardzo złożone i nie ma uniwersalnego, łatwego rozwiązania.
„Jeśli posadzisz niewłaściwe drzewa w złym miejscu, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku” – powiedziała główna badaczka, dr Kate Hardwick z RBG Kew.
Zbyt często naturalne lasy pełne roślin, zwierząt i grzybów są zastępowane przez komercyjne plantacje z rzędami drzew, które będą zbierane po kilku dekadach – powiedziała BBC News.
„Staramy się zachęcać ludzi, gdy tylko jest to możliwe, do prób odtworzenia lasów, które są podobne do lasów naturalnych i które zapewniają wiele korzyści dla ludzi, środowiska i przyrody, a także wychwytują dwutlenek węgla”.
Przegląd badań opublikowany w czasopiśmie Global Change Biology wykazał, że w niektórych przypadkach planowane sadzenie drzew nie zwiększa wychwytywania dwutlenku węgla i może mieć negatywne skutki.
10 złotych zasad to:
- Najpierw chroń istniejące lasy
Utrzymywanie lasów w ich pierwotnym stanie jest zawsze preferowane; nieuszkodzone stare lasy lepiej wchłaniają węgiel i są bardziej odporne na ogień, burze i susze.
„Zawsze, gdy jest wybór, podkreślamy, że priorytetem musi być powstrzymanie wylesiania i ochrona pozostałych lasów” – powiedział prof. Alexandre Antonelli, dyrektor naukowy RGB Kew.
- Lokalni mieszkańcy są w centrum projektów sadzenia drzew
Badania pokazują, że zaangażowanie lokalnych społeczności jest kluczem do sukcesu projektów sadzenia drzew. Często to lokalna ludność może najwięcej zyskać na opiece nad lasem w przyszłości.
- Zmaksymalizuj odbudowę różnorodności biologicznej, aby osiągnąć wiele celów
Zalesianie powinno dotyczyć kilku celów, w tym ochrony przed zmianą klimatu, poprawy ochrony oraz zapewnienia korzyści ekonomicznych i kulturowych.
- Wybierz odpowiedni obszar do ponownego zalesienia
Posadź drzewa na obszarach, które były historycznie zalesione, ale uległy degradacji, zamiast korzystać z innych naturalnych siedlisk, takich jak łąki lub tereny podmokłe.
- Wszędzie tam, gdzie to możliwe, stosuj naturalny odrost lasu
Pozwalanie drzewom odrastać w sposób naturalny może być tańsze i wydajniejsze niż sadzenie drzew.
- Wybierz odpowiednie gatunki drzew, które mogą zmaksymalizować różnorodność biologiczną
Tam, gdzie potrzebne jest sadzenie drzew, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich drzew. Naukowcy zalecają mieszankę gatunków drzew naturalnie występujących w okolicy, w tym kilka rzadkich gatunków i drzew o znaczeniu gospodarczym, ale unikanie drzew, które mogą stać się inwazyjne.
- Upewnij się, że drzewa są odporne na przystosowanie się do zmieniającego się klimatu
Używaj nasion drzew odpowiednich dla lokalnego klimatu i tego, jak może się to zmienić w przyszłości.
- Planować naprzód
Zaplanuj, jak pozyskiwać nasiona lub drzewa, współpracując z lokalną ludnością.
- Ucz się działając
Połącz wiedzę naukową z lokalną wiedzą. Najlepiej byłoby, gdyby próby na małą skalę odbywały się przed posadzeniem dużej liczby drzew.
- Niech to się opłaci
Trwałość ponownego sadzenia drzew zależy od źródła dochodu dla wszystkich interesariuszy, w tym najuboższych.
Źródło: BBC NEWS