Klimat

Z raportu ONZ wynika, że ​​​Azja to region najbardziej na świecie dotknięty zmianami klimatycznymi

Foto: ©Leslin_Liu/pixabay.com

Agencja pogodowa ONZ stwierdziła, że ​​Azja to region najbardziej na świecie dotknięty zmianami klimatycznymi, pogodą i zagrożeniami związanymi z wodą.

Według raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) powodzie i burze były głównymi przyczynami zgonów i szkód gospodarczych w r. 2023 podczas gdy skutki fal upałów stały się bardziej dotkliwe.

Klęski żywiołowe i ekstremalne upały

W raporcie stwierdzono, że w ubiegłym roku temperatury w Azji były o 0,91 stopnia Celsjusza wyższe od okresu referencyjnego 1991–2020, co stanowiło drugi najwyższy wynik w historii.

Ponadto rok 2023 był najcieplejszym rokiem w Japonii i Kazachstanie.

W kwietniu i maju przez cały kontynent przetoczyła się bezprecedensowa fala upałów, przynosząc rekordowe temperatury w Wietnamie, Laosie i Tajlandii.

Podczas gdy okres wysokich upałów jest zwykle rzadkością przed rozpoczęciem pory deszczowej, dotkliwość zeszłorocznej fali upałów, która pobiła wszelkie wcześniejsze rekordy, była bezprecedensowa.

Latem Chiny również borykały się z piekącą pogodą – temperatura rtęci w stolicy, Pekinie, od tygodni przekraczała 40 stopni Celsjusza, a w północno-zachodniej prowincji Xinjiang osiągnęła nawet 52,2 stopnia Celsjusza.

Fala upałów na morzu w r. 2023 spowodowała, że ​​temperatura powierzchni morza na Oceanie Arktycznym osiągnęła rekordowy poziom.

Według raportu w miejscach takich jak Morze Arabskie, południowe Morze Kara i południowo-wschodnie Morze Łaptiewów ocieplenie powierzchni mórz następuje w tempie ponad trzykrotnie szybszym niż średnia światowa.

Agencja podała, że ​​w zeszłym roku w Azji udokumentowano 79 incydentów związanych z zagrożeniami pogodowymi związanymi z wodą.

Powodzie i burze były przyczyną około 80% z nich, powodując śmierć prawie 2000 osób i bezpośrednio dotykając dziewięć milionów innych.

Według raportu „Stan klimatu w Azji 2023” powodzie były najczęstszą przyczyną zgonów w udokumentowanych zdarzeniach w 2023 r., „ze znacznym marginesem”.

7 września w Hongkongu zanotowano 158,1 mm deszczu w ciągu godziny, najwięcej od czasu rozpoczęcia pomiarów w r. 1884 w wyniku tajfunu.

Pobudka

WMO stwierdziła, że ​​krajowe służby pogodowe w całej Azji muszą pilnie udoskonalić informacje dostosowane do indywidualnych potrzeb urzędników pracujących nad zmniejszeniem ryzyka katastrof.

Zdaniem Petera Newmana, profesora ds. zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Curtin, zmiany klimatyczne to „wojna, którą sami sobie wywołujemy”, a świat znajduje się w obliczu katastrofy klimatycznej, która według przewidywań będzie się pogłębiać do czasu pełnego wdrożenia zerowej emisji netto.

„Jeśli uda nam się to zrobić na przykład do 2040 r., to natychmiast zaczniemy sobie z tym wszystkim radzić, ale do tego czasu będziemy musieli spodziewać się większych szkód spowodowanych powodziami, pożarami i wszelkiego rodzaju zmianami pogody”. powiedział.

Opisał niedawne powodzie w Azji jako „wspaniałą pobudkę”, zauważając, że Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, którego jest głównym autorem-koordynatorem, spodziewał się zmian od jakiegoś czasu, ale „nadeszły one wcześniej” niż myśleliśmy.”

Badanie następuje po opublikowaniu corocznego raportu WMO o stanie klimatu w Europie we współpracy z sztandarowym unijnym programem obserwacji Ziemi Copernicus, który ukazał podobnie ponury obraz narastającej katastrofy klimatycznej na kontynencie.

Opracowanie: irme.pl