Klimat

Ekstremalna susza wywołana zjawiskiem El Nino zagraża milionom ludzi w całej Afryce, od Angoli po Mozambik

Foto: ©_Marion/pixabay.com

Ekstremalna susza zagraża milionom ludzi w kilku krajach Afryki, od Angoli po Mozambik.

Napędzana zjawiskiem El Nino południowa część kontynentu doświadczyła suszy i braku opadów, a także niedoborów wody i strat w plonach.

Susza zagraża także produkcji energii i dostawom żywności w Afryce Południowej, co może potencjalnie mieć wpływ na gospodarkę regionu.

W obliczu zmiany klimatu El Nino opóźniło początek pory deszczowej w regionie, która zwykle trwa od października do kwietnia.

Ekstremalne upały i wilgoć spowodowane suszą zniszczyły także zbiory, pola uprawne i zbiorniki wodne, z których korzystają dziesiątki milionów ludzi.

Według ekspertów wzorzec klimatyczny El Nino, który uwalnia ciepło z Oceanu Spokojnego, spowodował brak opadów w południowej Afryce.

Od roku 2015 Afrykę Południową dotyka najgorsza susza od dziesięcioleci.

W innych częściach kontynentu, w Rogu Afryki i Afryce Subsaharyjskiej, w ostatnich latach doszło do tej samej klęski żywiołowej.

Wiele organizacji stowarzyszonych z Organizacją Narodów Zjednoczonych potwierdziło, że wiele narodów na kontynencie doświadcza podobnych trudności z powodu ekstremalnej suszy, która według przewidywań będzie trwać przez czas nieokreślony.

Przeczytaj także:

W Etiopii najgorsza susza od czterdziestu lat

Kryzys suszy w Afryce

Jak wynika z komunikatu medialnego ONZ na początku tego roku, kryzys związany z suszą w Afryce zebrał swoje żniwo w wielu krajach na całym kontynencie, w tym na Madagaskarze, który doświadczył najpoważniejszej suszy od czterdziestu lat.

Katastrofa spowodowała powszechny głód i postawiła tysiące ludzi w warunkach bliskich głodu.

Wyspiarski naród Madagaskar, podatny na ekstremalne zjawiska pogodowe, również został dotknięty przez El Nino.

ONZ ostrzegła również, że wiele obszarów w całej Afryce , w tym Madagaskar i Zimbabwe, doświadcza bezpośredniego zagrożenia ze strony ekstremalnej suszy.

W Zambii aż 70% pól uprawnych w prowincji wschodniej doświadczyło okresów suszy.

Tymczasem ze sprawozdań z początku kwietnia r. 2024 wynika, że ​​susza nie oszczędza obszarów od Angoli po Mozambik, a Zimbabwe jest o krok od ogłoszenia klęski żywiołowej.

Przeczytaj także:

Błyskawiczne susze wzrosną o 49% w Ameryce Północnej i 53% w Europie do roku 2100 (BADANIE)

Susza i zmiany klimatyczne

Suszę definiuje się jako niedobór lub brak średnich opadów na określonym obszarze, regionie lub kraju.

Występuje przez dłuższy czas, powodując niedobory wody i inne zagrożenia dla środowiska.

Według Centrum Rozwiązań Klimatycznych i Energetycznych (C2ES) zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko zaostrzenia się suszy w wielu częściach Stanów Zjednoczonych i reszty świata.

Amerykańska organizacja non-profit C2ES wyjaśnia, w jaki sposób zmiany klimatyczne przyczyniają się do suszy, za pomocą następujących wskazówek:

  •  Wyższe temperatury przyspieszają proces parowania w atmosferze, zmniejszając ilość wód powierzchniowych i wysuszając gleby i roślinność.
  •  Wyższe temperatury zimą zmieniają również dostępność wody na półkuli północnej, zmniejszając opady śnieżne i gromadzenie się pokrywy śnieżnej.
  •  Zmiana klimatu powoduje również, że różne regiony świata są bardziej suche niż zwykle, w tym dotknięta suszą południowo-zachodnia część Stanów Zjednoczonych. Przeczytaj także:

Przeczytaj także:

Błyskawiczne susze wzrosną o 49% w Ameryce Północnej i 53% w Europie do roku 2100 (BADANIE)

Opracowanie: irme.pl