NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Biomy planety: od pustyń po ekosystemy wodne

Foto: ©Bergadder/pixabay.com

Ziemia składa się z różnych unikalnych siedlisk i ekosystemów, z różnymi gatunkami. Od pustyń po środowiska wodne – odkrywanie różnych biomów pomoże lepiej zrozumieć planetę, w tym palące problemy środowiskowe.

W niektórych częściach świata ludzie mogą być świadkami różnorodnych siedlisk, od łąk, tundry, pustyń i lasów. Jest to ważny region dla gatunków, które mogą przetrwać jedynie w określonych środowiskach. Zwierzęta zamieszkujące lasy deszczowe mogą mieć trudności z przetrwaniem na pustyniach.

W obliczu zagrożeń związanych ze zmianą klimatu i globalnym ociepleniem ochrona biomów ma kluczowe znaczenie dla różnorodności biologicznej. W raporcie Nature World News badacze ostrzegają przed potencjalnym wpływem wymierania gatunków i różnorodności biologicznej. Raport ukazał się w czasopiśmie Science.

Według ostatnich raportów biomy odgrywają kluczową rolę w ekosystemach planety, charakteryzujących się różnymi typami środowisk. Ważne jest również przestrzeganie ekologii różnorodnych gatunków. W tym artykule omówimy biomy na Ziemi, od pustyń po ekosystemy wodne.

Biomy wodne, morskie i słodkowodne

Niedawne odkrycia pokazują, że biomy wodne są uważane za jedno z ważnych środowisk dla ich źródła wody. Biom słodkowodny odnosi się do obszarów o niskim stężeniu soli, w tym rzek, jezior i rzek. Z drugiej strony biom wody morskiej pokrywa około 70% planety. Źródła wody z biomu wodnego mają kluczowe znaczenie dla populacji dzikich zwierząt i ludzi.

Pomimo swojego ekologicznego znaczenia biomy słodkowodne i morskie ucierpiały z powodu zanieczyszczenia morza, zmiany klimatu, przełowienia i nielegalnych praktyk połowowych.

Biom leśny: tropikalny las deszczowy i las temperaturowy

Las jest domem dla różnych gatunków, znanych i nieznanych nauce. Jest to niezbędne siedlisko, zapewniające pożywienie i ochronę ludziom i dzikiej przyrodzie. Tropikalny las deszczowy i las temperaturowy to dwa różne obszary, przy czym w tym drugim może wystąpić więcej opadów.

Drzewa mogą pomóc poprawić jakość powietrza i złagodzić skutki zmian klimatycznych. Jednak rosnące globalne temperatury mogą również zagrozić światowym lasom. Pomimo swojego znaczenia dla środowiska lasy ucierpiały w wyniku powszechnego wylesiania, eksploatacji drewna, ekstremalnych zjawisk pogodowych, komercjalizacji, gatunków inwazyjnych i zmiany klimatu.

Ponadto w lasach borealnych, znanych jako Tajga, mogą występować niższe temperatury i zimy.

Biom pustynny

W przeciwieństwie do innych regionów, biom pustynny jest najgorętszym obszarem, w którym panują trudne lub ekstremalne temperatury. W suchych warunkach przetrwanie zwierząt i roślin może stać się wyzwaniem z powodu braku deszczu, inaczej niż w lasach deszczowych. Na przykład kaktusy mogą wytrzymać wyższe temperatury dzięki silnej wodzie, aby dobrze się rozwijać.

Tundra i łąki

W porównaniu do innych biomów, Tundra ma najzimniejsze środowisko i krótki sezon wegetacyjny. Z raportu wynika, że ​​tundra charakteryzuje się niską różnorodnością biotyczną, ograniczoną ilością składników odżywczych i zimnym klimatem. Ponadto tundrę arktyczną można znaleźć na półkuli północnej.

Tymczasem użytki zielone odnoszą się do środowisk z trawami krótkimi i wysokimi. Obszar ten w większości nie jest zadrzewiony, co jest również podatne na pożary.

Opracowanie: irme.pl