GospodarkaPrzemysłŚrodowisko

Tylko 20 firm jest odpowiedzialnych za ponad połowę jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych

Odpady z tworzyw sztucznych

Tradycyjnie najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystuje się w opakowaniach i zwykle używa się ich tylko raz przed wyrzuceniem.

Zaledwie 20 firm jest źródłem ponad połowy wszystkich jednorazowych plastikowych przedmiotów wyrzucanych na całym świecie.

Taka jest konkluzja analizy korporacyjnej sieci odpowiedzialnej za produkcję tworzyw sztucznych.

W badaniu przyjrzano się około 1000 fabrykom, które wytwarzają surowce potrzebne do produktów jednorazowego użytku.

Plastikowe butelki, opakowania i torby na żywność należą do miliardów przedmiotów, które są używane raz, a następnie wyrzucane, często trafiając do oceanów.

W badaniu przeprowadzonym przez konsorcjum, w skład którego wchodzi London School of Economics – przyjrzano się, które firmy stanowią podstawę łańcucha dostaw tworzyw sztucznych i wytwarzają polimery, elementy składowe wszystkich tworzyw sztucznych.

Wymienia 20 firm petrochemicznych, które, jak twierdzi, są źródłem 55% światowych jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych.

Firmy obejmują ExxonMobil, Dow i Sinopec.

W badaniu oceniono również, które kraje generują najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w przeliczeniu na mieszkańca.

Wielka Brytania jest na czwartym miejscu, z ponad 40 kg odpadów z tworzyw sztucznych na osobę rocznie, twierdzą autorzy, podczas gdy Australia jest na pierwszym miejscu, a Stany Zjednoczone na drugim miejscu.

Część wzrostu popytu na tworzywa sztuczne wynika z zapotrzebowania na maski i inny sprzęt ochronny i medyczny, aby poradzić sobie z kryzysem Covid.

Nacisk na łańcuch dostaw

Poprzednie badania koncentrowały się na wpływie odpadów z tworzyw sztucznych na świat przyrody lub na firmy konsumenckie wytwarzające i sprzedające produkty konsumenckie pakowane w plastik.

Z kolei analiza ta śledzi przepływ plastiku w łańcuchu dostaw, zaczynając od producentów podstawowych składników, z których powstają produkty jednorazowego użytku.

Składniki te, zwane polimerami, są głównie wytwarzane w wyniku przetwarzania paliw kopalnych, w tym ropy, gazu i węgla.

Badaniami kierowała australijska Fundacja Minderoo oraz konsorcjum składające się z LSE, badaczy rynku Wood Mackenzie i Sztokholmskiego Instytutu Środowiska.

Według raportu, amerykańska firma ExxonMobil jest największym producentem plastiku jednorazowego użytku, a następnie: Dow, Sinopec, Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastics Corporation, China Energy Investment Group, PTT i China Resources.

Według dyrektora fundacji ds. Finansów i przejrzystości, Dominica Charlesa, badanie podkreśla „w jaki sposób przyszłość kryzysu związanego z odpadami z tworzyw sztucznych leży w rękach zaledwie 20 firm”.

Mówi: „To niezwykły punkt dźwigni dla organów regulacyjnych, dla instytucji finansowych, aby wpłynąć na nie, aby zamiast produkować z paliw kopalnych, produkowały plastik, który jest poddawany recyklingowi”.

Dodaje, że do tej pory wysiłki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi kładziono na indywidualne wybory, których mogą dokonać konsumenci.

„Ale musimy iść za kranem, zakręcić kran z tworzyw sztucznych pochodzących z paliw kopalnych i musimy tworzyć tworzywa sztuczne z materiałów pochodzących z recyklingu”.

Raport stwierdza, że ​​produkcja tworzyw sztucznych ma wzrosnąć o 30% w ciągu najbliższych pięciu lat, zwiększając emisję dwutlenku węgla, a także tworząc więcej odpadów z tworzyw sztucznych.

Jednym ze współautorów jest prof. Sam Fankhauser, specjalista w dziedzinie ekonomii zmian klimatycznych z Uniwersytetu Oksfordzkiego i London School of Economics.

Jak zauważa: „Nasza zależność od ropy i gazu nie tylko napędza zmiany klimatyczne, ale także jako podstawowy materiał używany do produkcji jednorazowych tworzyw sztucznych niszczy nasze oceany. „Niezwykle ważne jest, aby firmy petrochemiczne przechodziły w kierunku alternatyw opartych na gospodarce o obiegu zamkniętym, jeśli mamy z powodzeniem stawić czoła tym powiązanym kryzysom. „Oferowane korzyści mają charakter transformacyjny i są niezwykle korzystne nie tylko dla naszego środowiska i ekosystemów, ale także dla społeczności żyjących w realiach zanieczyszczenia plastikiem”.

Święty Graal

Największy na świecie producent tworzyw sztucznych, ExxonMobil, twierdzi, że podziela obawy społeczeństwa dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych.

W oświadczeniu stwierdzono: „ExxonMobil podejmuje działania w celu rozwiązania problemu odpadów z tworzyw sztucznych, zwiększając możliwość recyklingu tworzyw sztucznych, wspierając ulepszenia w odzyskiwaniu odpadów z tworzyw sztucznych – na przykład poprzez nasze członkostwo założycielskie w Alliance to End Plastic Waste – i minimalizując straty granulatu z naszych operacje.

„Pracujemy również nad zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie recyklingu, które tworzą i wychwytują wartość z odpadów z tworzyw sztucznych, dając jednocześnie możliwości obniżenia ogólnej emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia tworzywa sztucznego”.

O komentarz poproszono również innego dużego producenta polimerów, firmę Ineos. Według strony internetowej, firma pracuje nad sposobami chemicznego recyklingu plastiku, dodając, że „Święty Graal recyklingu tworzyw sztucznych szybko staje się rzeczywistością i oznacza, że ​​możemy zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych przy wytwarzaniu naszych produktów”.

Dzieje się tak, jak poinformował Greenpeace, że odpady z tworzyw sztucznych zebrane w celu recyklingu z brytyjskich gospodarstw domowych zostały znalezione w Turcji.

Źródło: BBC NEWS