NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Wędkarstwo i inne działania, które niszczą dno morskie, zostaną zakazane wzdłuż trzech odcinków wodnych wybrzeża angielskiego

W ramach nowych działań mających na celu przywrócenie zdrowia mórz, trzy obszary wodne u wybrzeży Anglii otrzymają najsurowszą ochronę środowiska.

W dwóch innych lokalizacjach plany ustanowienia Silnie Chronionych Obszarów Morskich (HPMA) zostały odłożone na półkę.

Odradzające się morza

Prof. Callum Roberts z University of Exeter zauważył, że chociaż strefy chronione obejmowały tylko 0,5% mórz angielskich, według BBC miałyby znaczący wpływ na tamtejszą bioróżnorodność morską.

Wildlife Trusts ogłosiły, że będą nakłaniać rząd do szybkiego ogłoszenia dodatkowych, całkowicie chronionych obszarów morskich.

Szef ochrony mórz, dr Lissa Batey, powiedziała: „Jestem całkowicie zbulwersowana, że rząd zdecydował się wyznaczyć tylko trzy z pięciu planowanych HPMA”.

„To dobry pierwszy krok, ale naprawdę musimy zrobić więcej, jeśli mamy odwrócić bieg odbudowy przyrody i przywrócić dziką przyrodę”.

Richard Hill z Marine Conservation Society powtórzył jej słowa: „To krok naprzód, ale mały krok” – powiedział. „Szkoda, że rząd nie jest bardziej ambitny w ochronie naszych mórz”.

Następujące miejsca muszą być całkowicie chronione: Różnorodność życia morskiego można znaleźć w przybrzeżnych wodach zatoki Allonby w Cumbrii, w tym gąbki, miękkie koralowce, wodorosty, tryskacze, ukwiały i żywe rafy utworzone przez robaki o strukturze plastra miodu.

Dolphin Head to obszar wodny oddalony od wybrzeża Sussex, gdzie można spotkać delfiny, morświny, ptaki morskie i ryby.

Północny wschód od Farnes Deep, 35 mil (55 km) od wybrzeża Northumberland: dno morskie jest bogate w dziwne i unikalne formy życia, w tym długowieczne mięczaki i przysadziste homary.

W wodach występuje mnóstwo ptaków morskich i ssaków morskich, takich jak delfin białonosy.

Ponieważ pojawiły się obawy, że ograniczenie połowów może całkowicie zniszczyć lokalną gospodarkę, porzucono propozycje na Holy Island w Northumberland.

Trevelyan Inner Silver Pit South, położony 26 kilometrów (16 mil) od wybrzeża Lincolnshire, miał podobną koncepcję, która została porzucona.

Można tam złowić dorsza, gładzicę, śledzia i solę.

W ramach celu ochrony 30% morskich dróg wodnych do 2030 r. nowy program zapewnia trzem obszarom poza Anglią pełną ochronę przed szkodami powodowanymi przez rybołówstwo, górnictwo i budownictwo.

Do 2026 r. szkoccy urzędnicy zamierzają wyznaczyć co najmniej 10% swoich wód jako HPMA.

Ze względu na dziesięciolecia przełowienia, zanieczyszczenia i zmiany klimatu morza są pod presją.

Pomimo faktu, że 38% oceanów otaczających Wyspy Brytyjskie jest sklasyfikowanych jako rezerwaty morskie, wiele z nich nadal jest przedmiotem szkodliwych technik połowowych, takich jak trałowanie denne, w ramach którego narzędzia połowowe są ciągnięte po dnie morskim.

Dlaczego potrzebujemy wody dla środowiska

Woda ze zdrowych rzek jest wykorzystywana w domach, gospodarstwach rolnych, firmach i szkołach.

Wspierają całe ekosystemy wzdłuż drogi i oferują ważne siedliska dla lokalnej flory i zwierząt.

Aby przetrwać, NSW jest uzależniona od swoich rzek, potoków i terenów podmokłych. Zapewniają miejsce do odpoczynku, relaksu i ponownego połączenia z naturą, jednocześnie poprawiając jakość życia w miastach.

Zdrowe rzeki mają kluczowe znaczenie dla duchowego, kulturowego i fizycznego dobrostanu Aborygenów.

Zdrowy i produktywny system rzeczny ma zalety, które wykraczają daleko poza brzeg rzeki.

Niektóre z tych zalet są oczywiste, inne nie.

Ale każdy z nich – rośliny, zwierzęta i ludzie – ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszych społeczności rzecznych.

Rybołówstwo rekreacyjne, turystyka, rolnictwo, przemysł i zdrowie publiczne czerpią korzyści z energicznych i produktywnych systemów rzecznych.

Woda dla środowiska pomaga rzece zachować zdrowie, aby mogła zaspokoić potrzeby człowieka.

Woda rozlewająca się po równinie zalewowej uwalnia węgiel, zapalając łańcuch pokarmowy.

Impulsy rzeczne powodują, że ryby rozmnażają się i podróżują.

Na terenach podmokłych zalewowych młode ryby mogą bezpiecznie żerować i rosnąć, zanim wrócą do rzeki, aby kontynuować swój cykl życiowy.


Opracowanie: irme.pl