NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Lasy narażone są na różne zagrożenia ze strony wielu gałęzi przemysłu, innych niż rolnictwo

Nienaruszone lasy są kluczowymi regulatorami klimatu i gorącymi punktami różnorodności biologicznej, ale szybko zanikają.

Rolnictwo jest powszechnie uważane za główną przyczynę utraty lasów, ale autorzy nowego badania pokazują, że winne jest nie tylko rolnictwo.

Zdaniem autorów, ponad 60% utraty lasów związanej ze światową gospodarką w r. 2014 było spowodowane konsumpcją końcową produktów nierolniczych, takich jak minerały, metale i towary drewnopochodne, którzy twierdzą, że przy projektowaniu musimy brać pod uwagę międzynarodowe rynki handlowe strategie ochrony.

Lasy stoją w obliczu poważnych zagrożeń ze strony wielu gałęzi przemysłu

„Regionalna zmiana użytkowania gruntów nie jest już napędzana wyłącznie przez lokalny popyt; pośrednio wpływają na nią również rynki międzynarodowe i rosnąca konsumpcja produktów lądowych”, piszą autorzy wchodzący w skład zespołu, którym kierował Bin Chen, doktor habilitowany na Uniwersytecie Fudan.

Kraje, które stawiają sobie cele w zakresie ochrony lasów, mogą importować gotowe produkty lądowe za pośrednictwem globalnych łańcuchów dostaw, wypierając presję użytkowania gruntów i związany z tym wpływ ekośrodowiskowy poza własne granice terytorialne.

Naukowcy ocenili bezpośrednie i pośrednie przyczyny utraty nienaruszonego krajobrazu leśnego, korzystając z danych geograficznych pochodzących z wielu źródeł i modelowania ekonomicznego.

W Afryce i Ameryce Południowej nienaruszone lasy są siedliskiem większej różnorodności gatunków, są bardziej odporne na zjawiska naturalne, takie jak pożary, i mogą magazynować ponad trzykrotnie więcej węgla na hektar niż lasy naruszone lub zarządzane.

Wcześniejsze badania koncentrowały się na wylesianiu (całkowitym usunięciu pokrywy drzewnej), ale skupienie się na nienaruszonych lasach pozwoliło autorom rzucić światło na podstępne role odgrywane przez degradację i fragmentację.

Nawet usuwanie wąskich połaci lasu może mieć wpływ na ogólną strukturę i skład lasu.

Biorąc pod uwagę niezwykłą wartość konserwatorską nienaruszonych krajobrazów leśnych pod względem próby ustabilizowania zasobów węgla na lądzie i zachowania różnorodności biologicznej, przemieszczenie utraty nieuszkodzonego krajobrazu leśnego może również odzwierciedlać możliwe pośrednie motywy emisji dwutlenku węgla i utraty różnorodności biologicznej.

Powszechnie przyjmuje się, że produkcja wołowiny napędza wylesianie w Amazonii, ale konsumenci mogą nie być świadomi, że produkcja wysoko przetworzonego sprzętu może obejmować drewno i metale produkowane kosztem nietkniętych lasów, a usługi trzeciego sektora mogą być wspierane energią elektryczną wytwarzaną z ropa i gaz związane z tą stratą.

Ponieważ czynniki powodujące utratę nienaruszonych lasów są bardziej rozproszone i mają pośrednie powiązania z indywidualnymi konsumentami końcowymi, wymagane jest silniejsze zaangażowanie rządu i interwencje w łańcuchu dostaw.

Branże i sektory napędzające wylesianie

Globalnie utrata lasów tropikalnych przyspieszyła. W dużej mierze napędza to komercyjna produkcja czterech towarów: bydła, soi, oleju palmowego i drewna. Hodowla bydła w celu pozyskania wołowiny, skóry, żelatyny i łoju jest główną przyczyną wylesiania w Ameryce Łacińskiej, a samo wylesianie w celu hodowli bydła odpowiada za 340 milionów ton emisji CO2 rocznie, co stanowi około 3,4% globalnych rocznych emisji.

Produkcja soi jest kolejną główną przyczyną wylesiania w Ameryce Łacińskiej. Soja ta jest wykorzystywana w produktach higieny osobistej i produktach medycznych, a także w paliwie, żywności i, co najważniejsze, paszach dla zwierząt.

Olej palmowy to olej roślinny otrzymywany z owoców afrykańskiej palmy olejowej. Występuje w różnych produktach spożywczych, środkach higieny osobistej i gospodarstwach domowych, a także w produkcji biopaliw.

Produkcja oleju palmowego jest związana z wylesianiem i zmianami klimatycznymi, a także innymi problemami, takimi jak degradacja siedlisk, okrucieństwo wobec zwierząt i łamanie praw ludności tubylczej.

Według ostatnich badań produkcja oleju palmowego jest główną przyczyną wylesiania w Azji Południowo-Wschodniej i innych regionach tropikalnych.

Stwierdzono, że olej palmowy był odpowiedzialny za ponad 14% utraty lasów w latach 2005-2015.

Produkcja drewna jest kolejną główną przyczyną wylesiania i degradacji lasów na całym świecie i jest wykorzystywana do różnych produktów, od budownictwa i mebli po wyroby papiernicze i tekstylne.


Opracowanie: irme.pl