KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Z powodu globalnego ocieplenia, lodowce na świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek

Według nowego badania większość lodowców na Ziemi topnieje szybciej niż kiedykolwiek z powodu spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych, co roku zrzucając około 328 miliardów ton stopionego lodu do oceanów na świecie.

Badanie wykazało, że to, co kiedyś uważano za stały lód, zmniejszyło swoją objętość prawie na całym świecie.

Połowa strat lodowców na świecie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Tempo topnienia na Alasce jest „jednym z najwyższych na świecie”, a lodowiec Columbia cofa się o około 115 stóp rocznie, powiedział główny autor badania Romain Hugonnet, glacjolog z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji.

Szacunki oparto na mapowaniu 3D w wysokiej rozdzielczości ponad 200 000 lodowców, czyli prawie wszystkich lodowców na Ziemi. Analiza jest jak dotąd najbardziej kompleksowa i dokładna w swoim rodzaju.

Lonnie Thompson z Ohio State University powiedział, że badanie przedstawia „alarmujący obraz”.

Badania wykazały, że prawie wszystkie lodowce na świecie topnieją, nawet te w Tybecie, które kiedyś były stabilne. „Sytuacja w Himalajach jest szczególnie niepokojąca” – powiedział Hugonnet.

„W porze suchej woda z roztopów lodowcowych jest ważnym źródłem zasilania głównych dróg wodnych” – powiedział. „W tej chwili to zwiększone topnienie działa jak bufor dla ludzi mieszkających w regionie, ale jeśli kurczenie się lodowców w Himalajach będzie rosło, ludne kraje, takie jak Indie i Bangladesz, mogą stanąć w obliczu niedoborów wody lub żywności za kilkadziesiąt lat”.Zdjęcie dostarczone przez badacza Briana Menounosa z września r. 2017 przedstawia lodowiec Klinaklini w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Lodowiec i przylegające do niego pole lodowe straciły prawie 16 miliardów ton śniegu i lodu od 2000 roku, mówi Menounos.

Reuters informował, że lodowce zwykle szybciej reagują na zmiany klimatyczne w porównaniu z pokrywami lodowymi na Grenlandii i Antarktydzie, i przyczyniają się bardziej do wzrostu poziomu morza niż którykolwiek pojedynczy lądolód.

Niemal równomierne topnienie „odzwierciedla globalny wzrost temperatury” i wynika ze spalania węgla, ropy i gazu, powiedział Hugonnet.

Badanie ponownie podkreśla, że świat musi obniżyć globalne temperatury, aby spowolnić utratę lodu, powiedział Reuterowi Twila Moon, glacjolog z National Snow and Ice Data Center, który nie był zaangażowany w badanie.

Największym zagrożeniem jest wzrost poziomu mórz. Badania wykazały, że oceany na świecie już się podnoszą, ponieważ ciepła woda rozszerza się i pokrywy lodowe na Grenlandii i Antarktydzie topnieją, ale lodowce są odpowiedzialne za wzrost poziomu morza o 21%, więcej niż pokrywy lodowe. Jednak pokrywy lodowe są większymi, długoterminowymi zagrożeniami.

Badanie zostało opublikowane w brytyjskim czasopiśmie Nature.

###

IRME / Nature / Reuters / National Snow and Ice Data Center