EkologiaŚrodowisko

Powstanie pierwszy na świecie stadion piłkarski wykonany z drewna

https://www.zaha-hadid.com/

Forest Green Rovers będzie mogło wkrótce pochwalić się najbardziej ekologicznym stadionem piłkarskim na świecie. Studio Zaha Hadid Architects poinformowało właśnie, że dostało pozwolenie na budowę nowego obiektu dla drużyny.

Ecopark Stadium będzie pierwszym w historii stadionem piłkarskim, na którym niemal każdy element będzie zrobiony z drewna. „Jako materiał budulcowy laminowane drewno jest wysoce wytrzymałe, bezpieczne, zdatne do recyklingu oraz piękne” piszą twórcy projektu.

Firma zajmująca się zieloną energią ujawniła swoje zmienione plany dotyczące ekoparku i stadionu piłkarskiego.

Budynek Ecotricity będzie obejmował całkowicie drewniany stadion na 5000 miejsc dla Forest Green Rovers oraz park biznesowy.

https://www.zaha-hadid.com/

Wcześniejsze wersje planów spotkały się ze sprzeciwem ze względu na obawy o hałas, ruch uliczny i wpływ na krajobraz.

Założyciel Ecotricity, Dale Vince, powiedział, że jeśli zostanie zatwierdzony, nowy stadion klubu piłkarskiego stanie się „najniższym stadionem piłkarskim na świecie”.

Dla stadionu wydano już pozwolenie na budowę.

Placówka będzie zlokalizowana obok skrzyżowania 13 autostrady M5 w Gloucestershire i będzie obejmować hotel i dom opieki, a także powierzchnię biurową dla firm w gospodarce o zerowej emisji dwutlenku węgla #CO2.

W roku 2019 planiści z Rady Okręgu Stroud polecili plany do zatwierdzenia, ale rada parafii Eastington powiedziała, że ma wiele zastrzeżeń. Krytycy argumentowali, że miejsce to nie było częścią lokalnego planu, a obecny dom klubu w Nailsworth ucierpi ekonomicznie.

https://www.zaha-hadid.com/

Vince powiedział jednak, że nowa aplikacja ma na celu dopasowanie się do planu miejscowego Stroud i ma nadzieję, że uzyska zgodę na rozpoczęcie prac nad zapleczem treningowym dla klubu tej wiosny.

Uważa się, że miejsce to zawiera rzymskie artefakty i rozpoczęto szeroko zakrojone badania archeologiczne i wykopaliska. Oczekuje się, że zajmie to od trzech do czterech miesięcy.

Stadion Ecopark drużyny Forest Green Rovers ma być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Dzięki energii odnawialnej #OZE wytwarzanej na terenie obiektu, być może uda się uzyskać nawet ujemną emisję #CO2.

Forest Green Rovers już w 2018 roku został uznany przez FIFA „najbardziej zielonym klubem świata”. Podczas dni meczowych na stadionie podawane są wyłącznie wegańskie potrawy, a sami gracze również przestawili się na wegańską dietę. Reflektory na obecnym stadionie są zasilane energią z paneli słonecznych, a do podlewania organicznej trawy używa się deszczówki.

https://www.zaha-hadid.com/
https://www.zaha-hadid.com/

„Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zaczniemy pracować nad obiektami treningowymi – i ostatecznie stworzymy fantastyczny obiekt do wspólnego trenowania wszystkich członków rodziny FGR” – dodał Vince. Powiedział, że spodziewa się również, że rozwój poprawi siedlisko na miejscu, tworząc więcej zielonej przestrzeni z drzewami, terenami podmokłymi i żywopłotami.

###

irme.pl

Źródło: BBC NEWS