
Obecnie zrównoważone operacje wydobywcze dostarczają prawie 20% miedzi produkowanej na całym świecie. Według Copper Mark, ponad 20% światowej produkcji miedzi górniczej pochodzi obecnie z lokalizacji, w których stosowane są etyczne, zrównoważone metody wydobycia.
Przemysł zdał Kwalifikacje
W r. 2020 przemysł miedziowy ustanowił Copper Mark, dobrowolne ramy wspierające etyczne metody produkcji i okazujące poparcie dla Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Kwota ta została osiągnięta po dodaniu pięciu nowych zakładów, w tym kopalni Antucoya w Chile należącej do Antofagasta oraz Compañia Minera Condestable w Peru należącej do Southern Peaks Mining. Pozostali nowi członkowie to zakład Olen NV w Aurubis oraz kopalnie Mantos Blancos i Mantoverde w Capstone Copper, co według Copper Mark podniosło łączną liczbę uczestniczących zakładów do 42.
Według Johna MacKenzie, dyrektora generalnego Capstone Copper, „miedź jest ważna dla niskoemisyjnej przyszłości i naszym obowiązkiem jest zagwarantowanie, że dostarczamy ten krytyczny zasób naturalny w możliwie najbardziej zrównoważony sposób”.
Zrównoważone górnictwo
Każda kopalnia musi spełniać 32 kryteria zrównoważonego rozwoju, które dotyczą takich kwestii, jak emisje gazów cieplarnianych, zdrowie i bezpieczeństwo, zarządzanie odpadami, bioróżnorodność, uczciwość biznesowa, równość płci i prawa człowieka, aby uzyskać certyfikat.
Następnie oceny są przeprowadzane co trzy lata.
Według Michele Brülhart, dyrektora wykonawczego Copper Mark, „nowe obietnice wskazują na szerszy trend, który obserwujemy u producentów miedzi i klientów, którzy coraz lepiej rozumieją konieczność wprowadzenia bardziej odpowiedzialnych technik produkcyjnych”.
W ramach przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę „spodziewamy się, że ta tendencja będzie się dalej rozwijać”.
Dlaczego ważne jest, aby wydobywać w sposób zrównoważony?
Aby zachęcić do wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, niezbędne jest zrównoważone wydobycie.
Większość pomniejszych minerałów wydobywana jest w dużych i małych kopalniach w Indiach, które działają w sektorach publicznym, prywatnym i niezorganizowanym.
Globalne wysiłki
Duże korporacje wydobywcze stosują najnowocześniejsze, wszechstronne strategie ochrony środowiska, edukują pracowników w kwestiach zrównoważonego rozwoju i pracują nad stopniową poprawą swoich wyników w zakresie ochrony środowiska.
Duże, średnie, a nawet małe firmy powinny chronić środowisko poprzez rygorystyczne przestrzeganie ustalonych wymogów prawnych. Formalności te nie są przestrzegane w przypadku nielegalnego wydobycia. Według doniesień, nielegalne wydobycie piasku jest w dużej mierze odpowiedzialne za zniszczenie środowiska, w szczególności koryt rzek Ganges i Yamuna. Zaangażowanie polityczne i brak kontroli sprawiły, że sytuacja była tragiczna. Nawet dozwolone wydobycie narusza przepisy i szkodzi środowisku.
Rząd i biznes muszą przyjąć szeroką perspektywę zrównoważonego rozwoju, która uwzględnia czynniki inne niż środowisko, takie jak udział i konsultacje interesariuszy, lokalny rozwój społeczno-gospodarczy oraz odpowiedzialność i przejrzystość w komunikacji.
Postępowanie o udzielenie i zarządzanie koncesją na kopalinę przedsiębiorstwa górniczego powinno obejmować sporządzenie raportu oceny społeczno-ekonomicznej przedsięwzięcia górniczego. Aby uniknąć problemów związanych z niewystarczającym potencjałem, manipulacjami politycznymi i korupcją, lokalne projekty rozwoju społeczno-gospodarczego powinny być najlepiej realizowane przez firmy wydobywcze, a nie jednostki rządowe i pół-rządowe.
Opracowanie: irme.pl