KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Pożary lasów zniszczyły prawie 23 miliony akrów ziemi w roku 2021 i oczekuje się, że będzie jeszcze gorzej, twierdzą eksperci

Planeta nadal doświadcza ogromnych strat w lasach, ponieważ świat się ociepla i pozwala na szalejące pożary w regionach na całym świecie.

Ogólnie rzecz biorąc, pożary lasów stają się coraz gorsze na całym świecie, zgodnie z nowym raportem opublikowanym przez Global Forest Watch, platformę monitorowania lasów kierowaną przez World Resources Institute. Dane rejestrują pożary zastępujące drzewostany, które zabijają wszystkie lub większość żywych drzew w lesie, w tym pożary lasów, pożary, które udało się uniknąć w wyniku działalności człowieka, takiej jak rolnictwo i łowiectwo, oraz celowo wzniecane pożary, które powodują utratę pokrywy drzewnej.

Utrata pokrywy drzewnej z powodu pożarów jest obecnie dwukrotnie wyższa niż w roku 2001, a pożary lasów zniszczyły około 7,4 miliona akrów ziemi – obszar mniej więcej wielkości Belgii – w zeszłym roku w porównaniu z przełomem wieków. naukowcom, którzy przeanalizowali dane z dwóch dekad dotyczących pożarów z Global Land Analysis and Discovery Lab na Uniwersytecie Maryland.

Pożary lasów odpowiadały również za ponad 25% wszystkich strat pokrywy drzewnej w ciągu ostatnich 20 lat, a rok 2021 jest drugim najgorszym w historii sezonem pożarowym z powodu bezprecedensowych szkód w lasach borealnych na półkuli północnej, jak wynika z raportu.

Naukowcy stwierdzili, że około 70% wszystkich związanych z pożarami strat pokrywy drzewnej w ciągu ostatnich 20 lat miało miejsce w tych lasach borealnych, prawdopodobnie z powodu ocieplenia temperatur w północnych regionach na dużych szerokościach geograficznych.

Według raportu, prawie 23 miliony akrów ziemi – obszar wielkości Tajlandii lub z grubsza 16 boisk piłkarskich na minutę – spłonęło na całym świecie w zeszłym roku. Tempo utraty pokrywy drzewnej z powodu pożaru wzrasta o około 568 000 akrów – około 4% – każdego roku.

W lasach tropikalnych, które są środowiskami wilgotnymi i mokrymi, pożary zastępujące drzewostany były historycznie rzadkimi zdarzeniami. Jednak straty pożarowe w tropikach rosną o około 5% rocznie, co stanowi roczny wzrost o około 89 000 akrów, stwierdzili eksperci. Prawie wszystkie pożary, które występują w tropikach, są wywoływane przez ludzi, tak jak pożary, które uciekły z rolnictwa i oczyszczania gruntów.

Pięć największych krajów, które doświadczyły utraty pokrywy drzewnej w ciągu ostatnich 20 lat, to Rosja o powierzchni 131 mln akrów; Kanada, 66,7 mln akrów; USA, 29,7 mln akrów; Brazylia, 23,5 mln akrów; i Australii na 15,6 miliona akrów. Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały znaczny wzrost aktywności pożarów buszu w Australii w latach 2019-2020.

Naukowcy stwierdzili, że zmiana klimatu jest prawdopodobnie głównym motorem rosnącej aktywności pożarów. Wystąpiła „pętla sprzężenia zwrotnego klimatu”, w której rosnące temperatury powodują bardziej suche warunki, powodując spalanie większej ilości obszarów leśnych, co z kolei uwalnia jeszcze więcej węgla do atmosfery.

Wylesianie lasów może jeszcze bardziej utrudnić wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i złagodzenia globalnego ocieplenia.

Lasy mają kluczowe znaczenie dla ekologii Ziemi ze względu na ich zdolność do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery, zmiany jakości powietrza i ilości wody pitnej oraz zapewniania siedlisk gatunkom lądowym na świecie.

Jednak dłuższe okresy pożarów i wzrost częstotliwości pożarów mogą przekształcić niektóre lasy w źródło emisji dwutlenku węgla netto, uwalniając więcej dwutlenku węgla niż pochłaniają, co stanowi długoterminowe zagrożenie dla zdolności krajów do dotrzymania zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego, które ma na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do mniej niż 2 stopni Celsjusza od czasu rewolucji przemysłowej.

Przyczyny nasilających się pożarów lasów są złożone i różnią się znacznie w zależności od położenia geograficznego, stwierdzili naukowcy, dodając, że nie ma „srebrnej kuli” do odwrócenia trendu rosnącej utraty pokrywy drzewnej z powodu pożarów.

Ponadto, jak wynika z analizy, nie ma rozwiązania, które pozwoliłoby obniżyć poziom aktywności pożarowej z poziomu historycznego bez drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przerwania pętli sprzężenia zwrotnego pożar-klimat. Działalność człowieka w lasach i wokół nich czyni je również bardziej podatnymi na pożary, zwłaszcza w tropikach.


Opracowanie: irme.pl