NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Administracja prezydenta Bidena przywróciła ochronę dla trzech narodowych pomników, które są ważne dla ptaków i ludzi


Maskonur Atlantycki. Zdjęcie: Ann Kramer/Audubon Photography Awards

Prezydent Biden podpisał proklamacje o przywróceniu ochrony trzech narodowych pomników — północno-wschodnich kanionów i gór podwodnych u wybrzeży Nowej Anglii, a także Bears Ears i Grand Staircase-Escalante w stanie Utah.

Północno-wschodnie kaniony i góry podwodne, uszy niedźwiedzia i pomniki narodowe Grand Staircase-Escalante mają kluczowe znaczenie dla ptaków i ludzi.

„To zwycięstwo, nie tylko dla ptaków morskich, takich jak maskonury, ale także dla wielu społeczności przybrzeżnych w Nowej Anglii, które zależą od zdrowego oceanu”, powiedział dr Donald Lyons, dyrektor ds. nauki o ochronie w Audubon’s Seabird Institute. „Północno-wschodnie kaniony i podwodne góry to krytyczne miejsce, które pozwala ptakom morskim odpocząć i zaopatrzyć się w ryby podczas surowej zimy. Unikalne siedliska tam również wspierają obfite populacje ryb, wielorybów i innych organizmów morskich, które są niezbędne dla naszej gospodarki przybrzeżnej”.

Prezydent Trump podpisał w zeszłym roku proklamację otwarcia Northeast Canyons i Seamounts Marine National Monument dla komercyjnego rybołówstwa. To wycofanie zwiększyło ryzyko zaczepienia się ptaków morskich o żyłkę wędkarską lub złapanie w sieć i zmniejszyło ilość ryb dostępnych do zjedzenia. Instytut Ptaków Morskich Audubona odegrał kluczową rolę w odkryciu, że niedawno przywrócone populacje maskonurów atlantyckich w Maine polegają na tym pomniku, aby zaopatrzyć się w ryby w miesiącach zimowych.

Decyzja, którą podjęto wynika z raportu sekretarza spraw wewnętrznych Deb Haaland z zaleceniami, czy przywrócić granice i ochronę każdego zabytku. Administracja Trumpa obniżyła Bears Ears o 85 procent, a Grand Staircase-Escalante o prawie 50 procent.

Bears Ears i Grand Staircase-Escalante National Monuments to święte miejsca i tradycyjne ziemie plemion indiańskich. Te pomniki są również terenami publicznymi, domem dla kilku zagrożonych dla klimatu ptaków, takich jak orzeł przedni, Pinyon Jay, Hairy Woodpecker i Mountain Bluebird.

Przywrócenie statusu pomnika narodowego chroni miejsca święte dla ptaków i ludzi.

„Prezydent Biden przywraca długotrwałe narodowe zobowiązanie do ochrony naszych najbardziej wyjątkowych miejsc i uznaje przywództwo narodów plemiennych, które zarządzają tymi ziemiami”, powiedział Christopher Simmons, starszy kierownik ds. polityki gruntów publicznych w National Audubon Society. „Oprócz ich ważnej roli w naszej ciągłej historii i kulturze zbiorowej, te chronione przestrzenie zapewniają setkom gatunków ptaków i innych dzikich zwierząt ulgę przed zagrożeniami, takimi jak utrata siedlisk i zmiana klimatu”.

# # #

irme.pl

Źródło: Audubon