KlimatNaturaŚrodowisko

Atmosfera się zmienia. I to sprawia, że Ziemia ciemnieje

Ziemia, foto: Shutterstock

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Geophysical Research Letters nowe badania ujawniają, że zmiany klimatyczne powodują, że Ziemia jest mniej refleksyjna.

„Odbicie Ziemi jest podstawowym parametrem klimatycznym, który mierzyliśmy w Big Bear Solar Observatory w latach 1998-2017, obserwując blask ziemi przy użyciu nowoczesnych technik fotometrycznych w celu precyzyjnego określenia dziennych, miesięcznych, sezonowych, rocznych i dekadowych zmian albedo ziemskiego z blasku ziemi ”, napisali naukowcy w swoim artykule. „Mierzymy stopniowy, ale znaczący klimatologicznie spadek globalnego albedo o ~0,5 W/m2 w ciągu dwóch dekad danych”.

Odbicie Ziemi jest zasadniczym wyznacznikiem klimatu na Ziemi, ponieważ zmiany w klimacie wynikają z jednoczesnej ewolucji natężenia światła słonecznego, albedo Ziemi i izolacji szklarni.

Aby dojść do wniosku, naukowcy przyjrzeli się danym z Big Bear Solar Observatory w południowej Kalifornii i ocenili, jak zmienia się blask Ziemi od roku 1998.

Następnie połączyli te dane z obserwacjami z NASA Clouds i Earth’s Radiant Energy (CERES), które były aktywne od 1997 roku, a także z instrumentami z kilku satelitów NASA i Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Należy zauważyć, że większość zmian współczynnika odbicia miała miejsce w ostatnim roku, co wskazuje na wykładniczy wzrost skutków zmian klimatycznych. Naukowcy przypisują ten rozwój głównie zmianie chmur.

Chmury są niezwykle trudne do badania, ponieważ naukowcy nie rozumieją w pełni ich związku z elementami Ziemi. Jednak w tym badaniu naukowcy przypisują spadek współczynnika odbicia chmurom nad Oceanem Spokojnym.

Wiadomo, że chmury odbijają około połowy padającego na nie światła słonecznego, podczas gdy śnieg i lód spadające z chmur odbijają większość otrzymywanego przez nie światła.

Co te nowe odkrycia oznaczają dla naszej planety i zmian klimatycznych?

Jest za wcześnie, aby naukowcy wyciągali wnioski, ale możemy sobie wyobrazić, że każda zmiana spowodowana globalnym ociepleniem byłaby powodem do niepokoju.

###

IRME / SCIENCE