KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Nowe badania mówią, że niedźwiedzie i żubry są bardziej odporne na zmiany klimatyczne, niż myszy i lemingi

Żubr

Niedawne badania dotyczą reakcji różnych ssaków na zmiany klimatu. Żubr i niedźwiedzie to przykłady długowiecznych zwierząt o niskiej reprodukcji, które są bardziej odporne niż małe, krótko żyjące zwierzęta, takie jak lemingi i myszy.

Wraz ze wzrostem średniej temperatury na świecie coraz częściej pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak przedłużające się susze i ulewne ulewy, które w najbliższej przyszłości będą się tylko pogarszać. Jak zareagują ekosystemy planety? John Jackson, biolog, powiedział, że to jest ważne pytanie i kontekst ich badań.

Wraz z Owenem Jonesem z Uniwersytetu Południowej Danii i Christie Le Coeur z Uniwersytetu w Oslo, Jackson był współautorem nowego badania. Jackson przebywał na Uniwersytecie Południowej Danii w czasie, gdy przeprowadzono badanie, ale obecnie jest studentem Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jones wykłada na wydziale biologii Uniwersytetu Południowej Danii.

Klimat a ssaki

W badaniu autorzy porównali dane pogodowe i klimatyczne z czasu zebrania danych ssaków z informacjami o zmienności populacji 157 gatunków ssaków z całego świata. Dla każdego gatunku dostępne są dane z co najmniej dziesięciu lat.

Dzięki swojej analizie mają teraz lepsze zrozumienie tego, jak populacje zwierząt radzą sobie w okresach ekstremalnych warunków pogodowych.

Szukali odpowiedzi na pytania takie jak:

Czy liczba gatunków zwierząt wzrosła czy zmalała? Czy doczekali się mniej czy więcej młodych?

Jones powiedział, że można tu zaobserwować określony wzór: zwierzęta długowieczne i mające niewiele potomstwa są mniej podatne na ekstremalne warunki pogodowe niż te o krótkiej długości życia i wielu potomstwach. Zastanów się, czym różnią się myszy, oposy i rzadkie torbacze, takie jak woylie, od długowiecznych nietoperzy, lam i słoni.

Ich badania, opublikowane w eLife Sciences, wykazały, że niektóre zwierzęta, takie jak słoń afrykański, szympans, tygrys syberyjski, podkowiec duży, lama, wigoń, nosorożec biały, żubr amerykański, niedźwiedź grizzly, klipspringer i nietoperz Schreibera są mniej dotknięte chorobą. przez ekstremalne warunki pogodowe.

Jednak niektóre zwierzęta są bardziej narażone na ekstremalne warunki pogodowe niż inne. Należą do nich wiewiórka pospolita, woylie, mysz trawiasta oliwkowa, mysz trawiasta Azary, elegancka mysz gruboogoniasta, nornica tundra, gronostaj, lis polarny, ryjówka aksamitna i woylie.

Zwierzęta krótko żyjące a susza

Na zdolność dużych, długowiecznych zwierząt do przetrwania, rozmnażania i wychowywania młodych nie mają tak dużego wpływu czynniki środowiskowe, takie jak długotrwała susza, jak w przypadku małych, krótko żyjących zwierząt.

Kiedy okoliczności stają się trudne, mogą na przykład skupić swoje wysiłki tylko na jednym dziecku lub po prostu czekać na lepsze czasy.

Z drugiej strony, małe gryzonie o krótkiej długości życia doświadczają bardziej drastycznych krótkoterminowych zmian populacji.

Duże części ich źródła pożywienia, takie jak owady, kwiaty i owoce, mogą zniknąć szybciej na przykład w przypadku przedłużającej się suszy, a ponieważ mają ograniczone zapasy tłuszczu, mogą zostać pozostawione na śmierć głodową.

Ponieważ te małe ssaki mogą wydać więcej młodych niż duże ssaki, ich populacje mogą wzrosnąć, aby wykorzystać sprzyjające warunki.

Jednak Jackson podkreślił, że kilka gatunków zwierząt jest zagrożonych, często nawet bardziej niż zmiana klimatu, z powodu takich czynników, jak niszczenie siedlisk, kłusownictwo, zanieczyszczenie i gatunki inwazyjne, donosi Science Daily.


Opracowanie: irme.pl