Zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za średnio 37 procent zgonów związanych z upałami na całym świecie w ciągu ostatnich trzech dekad, według naukowców, którzy twierdzą, że ich odkrycie jest przypomnieniem, że globalne ocieplenie już ma poważne skutki.
Na każdym kontynencie odnotowano w tym okresie wzrost liczby zgonów z powodu upałów związanych ze zmianą klimatu, ale odsetek zgonów z powodu upałów związanych ze zmianą klimatu był bardzo zróżnicowany na całym świecie.
Odsetek ten był znacznie wyższy w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, w tym w Gwatemali i Kolumbii, a ponad 50 procent w Kuwejcie i Iranie na Bliskim Wschodzie oraz na Filipinach w Azji Południowo-Wschodniej.
Odsetki te były znacznie niższe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w dużej części Europy.
„Głównym przesłaniem jest to, że zmiany klimatyczne nie są czymś, co nadejdzie w przyszłości. To już się dzieje i możemy określić ilościowo negatywne skutki”, mówi Antonio Gasparrini z London School of Hygiene & Tropical Medicine, jeden z zespołu badawczego.
Zespół zebrał dane dotyczące temperatury i śmiertelności z 43 krajów w latach 1991-2018 i stworzył model kontrfaktycznego świata bez ocieplenia o 1,1°C, jakie do tej pory widział świat. Różnicę wykorzystano do oszacowania liczby zgonów z powodu ciepła związanych z klimatem.
Aby uwzględnić ludzi w różnych częściach świata aklimatyzujących się do różnych ekstremalnych temperatur, naukowcy dostosowali ryzyko śmierci z powodu wzrostu temperatury do wszystkich 732 lokalizacji objętych badaniem, więc wysokie temperatury w Berlinie spowodowały większy wzrost zgonów niż w Johannesburgu.
Na całym świecie istnieją duże różnice w odsetku zgonów z powodu upałów związanych ze zmianą klimatu
Odsetek śmiertelności związanej z upałami przypisywanej zmianie klimatu wywołanej przez człowieka
Chloe Brimicombe z University of Reading w Wielkiej Brytanii, która nie była zaangażowana w badania, mówi, że badanie zostało przeprowadzone w odpowiednim czasie, biorąc pod uwagę rekordowo wysokie temperatury w niektórych częściach świata w tym miesiącu.
„Pokazuje również, jak szybsze działania w przeszłości w celu ograniczenia emisji doprowadziłyby do mniejszej liczby zgonów związanych z upałami” – mówi.
Brimicombe uważa jednak, że szacunki dotyczące 9702 zgonów rocznie związanych z upałami spowodowanymi zmianami klimatycznymi są niedoszacowaniem prawdziwej liczby zgonów, ponieważ badanie dotyczyło tylko czterech najcieplejszych miesięcy w każdym kraju.
„Zgony związane z przegrzaniem zdarzały się i zdarzają poza tymi miesiącami. Jest to szczególnie widoczne w tropikach, gdzie ekstremalne upały mogą występować przez cały rok” – mówi.
Istnieją inne powody, dla których rzeczywista liczba może być również wyższa. Gasparrini mówi, że dużym zastrzeżeniem w pracy jest to, że zespół nie był w stanie pozyskać danych dla dużych części świata.
Większość Afryki i całe Indie, dwa najbardziej dotknięte upałem regiony na Ziemi, zostały pominięte, ponieważ dane były niedostępne.
Friederike Otto z Uniwersytetu Oksfordzkiego, która badała brak danych na temat fal upałów w Afryce i ich powiązań ze zmianami klimatycznymi, twierdzi, że znacząca część mapy świata w badaniu jest pusta.
„W większości krajów na świecie fale upałów w ogóle nie są rejestrowane”, mówi.
Ten artykuł pokazuje, że nie mamy wystarczających danych i, co ważne, świadomości, aby określić ilościowo wpływ zmian klimatycznych na życie.
Co więcej, wiemy, że w przyszłości będzie gorzej: wiele badań przewiduje, że liczba zgonów związanych z upałami wzrośnie wraz z przyspieszeniem zmian klimatycznych w nadchodzących dziesięcioleciach.
Źródło: NewScientis