KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Zły stan Wielkiej Rafy Koralowej potwierdza bezprecedensowe szóste masowe wybielanie koralowców


Wybielanie Wielkiej Rafy Koralowej przy Townsville, Queensland, Australia.
Zdjęcie: Auscape / Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images

Badania lotnicze wykazują prawie brak raf na odcinku 1200 km, które uciekają przed upałem, co skłania naukowców do wezwania do podjęcia pilnych działań w sprawie kryzysu klimatycznego.

Władze parku morskiego potwierdziły, że Wielka Rafa Koralowa została dotknięta szóstym masowym blaknięciem koralowców, a badania lotnicze wykazały prawie brak raf na odcinku 1200 km, który uciekł przed upałem.

Potwierdzenie od Urzędu Morskiego Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej (GBRMPA) oznacza alarmujący kamień milowy dla ikony oceanu, a rok 2022 będzie spadał, gdy po raz pierwszy miało miejsce masowe wybielanie w chłodniejszym roku La Niña, który, jak mieli nadzieję naukowcy, będzie okresem zdrowienia dla koralowców.

Naukowcy rządowi powiedzieli, że potwierdzenie wykazało pilną potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które napędzały powtarzające się masowe bielenia.

Dr David Wachenfeld, główny naukowiec GBRMPA, powiedział Guardianowi, że wybielanie nie było oczekiwane w La Niña.

„Ale powiedziawszy to, klimat się zmienia, a planeta i rafa są o około 1,5 stopnia Celsjusza cieplejsze niż 150 lat temu. Z tego powodu pogoda się zmienia. Teraz należy się spodziewać nieoczekiwanych wydarzeń. Nic mnie już nie zaskakuje.”

Badania z powietrza, głównie przy użyciu helikopterów, zostały zakończone przez Australijski Instytut Nauk Morskich (Cele) i GBRMPA na całej długości 2300 km parku morskiego obejmującego około 750 pojedynczych raf.

Park morski jest podzielony na cztery obszary zarządzania, a Wachenfeld powiedział, że we wszystkich czterech strefach występuje powszechne bielenie. „Dlatego możemy potwierdzić, że jest to czwarte masowe wybielanie od 2016 roku, a także pierwsze w warunkach La Niña” – powiedział.

Dr Neal Cantin, naukowiec Aims, kierował jednym z dwóch zespołów obserwacyjnych i osobiście obserwował rafy z helikopterów na dystansie 1800 km.

Pomiędzy wyspami Whitsunday i Cooktown powiedział, że „nie przeleciał nad rafą i nie ocenił jej jako »brak wybielania«”.

Rafy położone bliżej brzegu między Wyspami Whitsunday a Cooktown były świadkami najbardziej ekstremalnego wybielania, ale „przestrzenny ślad ciężkiego wybielania jest bardzo szeroki”.

Większość raf na tym odcinku została zarejestrowana jako „dotkliwa”, co oznacza, że ​​co najmniej 60% koralowców na pojedynczej rafie uległo wybieleniu. Niektóre z tych raf miały również koralowce, które wyblakły, a następnie umarły w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Ale nawet w tym przypadku istniała zmienność między rafami i poszczególnymi koloniami koralowców. Wybielanie w południowej części parku morskiego było znacznie łagodniejsze niż gdzie indziej, było tam też kilka raf bez wybielania.

Blaknięcie koralowców ma miejsce, gdy zwierzę jest zestresowane ponadprzeciętną temperaturą wody. Koralowce wydalają żyjące w nich glony i dostarczają koralowi pokarmu i koloru.

Koralowce mogą przetrwać blaknięcie, a Cantin powiedział, że od teraz do końca roku naukowcy z Aims i innych miejsc będą przeprowadzać kontrole w wodzie, aby zobaczyć, ile koralowców przetrwało i odzyskało swój kolor.

Powszechne masowe wybielanie koralowców na rafie po raz pierwszy zaobserwowano w 1998 roku i powtórzyło się w 2002, 2016, 2017, 2020 i teraz roku 2022.

Naukowcy zaczęli alarmować tegoroczną imprezę już w grudniu, kiedy temperatura oceanu nad rafą osiągnęła rekordowy poziom w tym miesiącu.

Badania wykazały, że stres cieplny może mieć kilka „subletalnych” skutków na koralowce, w tym zwiększać ich podatność na choroby, spowalniać ich wzrost i ograniczać ich zdolność do rozmnażania się.

Cantin powiedział, że wydawało się, że tegoroczne wybielanie objęło większy obszar niż kolejne epidemie w 2016 i 2017 roku, ale intensywność upałów była znacznie niższa niż w tamtych latach.

„Fakt, że obserwujemy masowe bielenie w roku La Niña, jest niepokojący i wyraźny znak rosnącej intensywności zmian klimatycznych i ocieplania się oceanów” – powiedział.

„Jestem bardzo zaniepokojony – poza zaniepokojeniem. Potrzebujemy natychmiastowego działania. Każdego roku jesteśmy na zegarku wybielającym. Przestrzenny ślad silnego ciepła zwiększa się w alarmującym tempie. Dzieje się to również szybciej niż przewidywano 20 lat temu. Dotkliwość i częstotliwość są bardzo niepokojące”.

Na północ od Cooktown wiele raf jest zdominowanych przez rodzinę koralowców w kształcie głazów zwanych porytami, z których niektóre mogą mieć kilka metrów szerokości i żyć przez wieki. Cantin powiedział, że niektóre pory uległy wybieleniu.

Powiedział, że wybielanie wzdłuż całej rafy silnie pokrywało się z obserwacjami satelitarnymi stresu cieplnego i temperatury oceanu z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Wachenfeld powiedział, że klimatolodzy zbadają czynniki, które spowodowały tegoroczne wybielanie, aby ustalić statystyczne prawdopodobieństwo, że nastąpi ono w zmienionym klimacie.

„Ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​nie mogłoby się to wydarzyć bez zmian klimatycznych” – powiedział. „Musimy zobaczyć [te wydarzenia] jako rafę, która rozlegnie się bardzo głośnym dzwonkiem alarmowym o skutkach zmian klimatycznych.

„Rafa pozostaje rozległym i prężnym ekosystemem. Pomimo obaw, jakie odczuwamy, gdy widzimy taki wpływ spowodowany klimatem, musimy zachować determinację i nadzieję na przyszłość.

„Ale ta determinacja i nadzieja muszą opierać się na najsilniejszych i najszybszych możliwych działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych na całym świecie oraz na bieżących zobowiązaniach rządów, społeczności i przemysłu do ochrony systemu”.

Dwóch naukowców – jeden z Unesco, a drugi z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody – zostanie poinformowanych o wynikach badań lotniczych w nadchodzących dniach w ramach ich 10-dniowej misji obserwacyjnej.

Misja, która rozpoczęła się od poniedziałkowych odpraw w Brisbane, skompiluje raport, który zostanie przygotowany przed kolejnym spotkaniem światowego dziedzictwa zaplanowanym na czerwiec.

W zeszłym roku doradcy naukowi Unesco zalecili umieszczenie rafy na liście „zagrożonych” miejsc światowego dziedzictwa z powodu wpływu zmian klimatycznych i powolnego postępu w poprawie jakości wody.

Jednak zaciekły i trwały lobbing ze strony rządu Morrisona sprawił, że komisja 21 krajów sprzeciwiła się tej radzie. Komitet powiedział, że chciałby, aby Australia przyspieszyła wysiłki w zakresie zmian klimatycznych poprzez swoją politykę rafową.

Australia zwróciła się do UNESCO o przeprowadzenie misji monitorującej, ale agencja ONZ zachowuje szczegóły misji w tajemnicy.

Grupy konserwatorskie i wysłannik rządu ds. raf, poseł z Cairns, Warren Entsch, powiedzieli, że misja ONZ powinna zostać podjęta, aby zobaczyć wybielanie.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian