Środowisko

Eksperci twierdzą, że wydobycie głębinowe w Oceanie Spokojnym może mieć konsekwencje dla środowiska

Górnictwo głębinowe od dawna uważane jest za kontrowersyjną kwestię ze względu na postrzegany negatywny wpływ na ekosystem morski i jego naturalne siedliska.

Naukowcy podobno od lat go potępiają. Operacja polega na wydobywaniu złóż mineralnych z głębokiego dna oceanicznego lub głębokiego dna morskiego. Jest to podobne do górnictwa podziemnego prowadzonego na terenie wydobywania ziemi i osadów przy użyciu dużych maszyn.

Teraz firma zajmująca się wydobyciem głębin morskich o nazwie The Metals Company została zatwierdzona przez Międzynarodowy Urząd Dna Morskiego, aby po raz pierwszy od lat 70 wypróbować swoje maszyny na dnie Oceanu Spokojnego.

Różne źródła podają, że było to kontrowersyjne twierdzenie, powołując się na to, że przeważające badania pokazują, że ma to konsekwencje dla środowiska, w tym niszczenie siedlisk i wymieranie gatunków morskich.

Niektóre kraje wyspiarskie na Pacyfiku również sprzeciwiają się tej decyzji, która jest podejmowana od dziesięcioleci. Jednak firmy wydobywcze i rządy w przeszłości od dawna starały się rozważyć zalegalizowanie operacji głębinowych. Spodziewane są z tego korzyści, takie jak pozyskiwanie metali rzadkich, które można wykorzystać w produkcji iw różnych gałęziach przemysłu. Jednak jego wpływ na środowisko przewyższa korzyści.

Podwodne wydobycie minerałów na dnie oceanicznym ma na celu znalezienie metali rzadkich, takich jak guzki polimetaliczne, skorupy żelazomanganowe i siarczki polimetaliczne. Materiały te można wykorzystać do produkcji smartfonów i akumulatorów. Pierwiastki ziem rzadkich, takie jak diamenty, złoto i nikiel, można również pozyskiwać z dna morskiego, które uważa się za szeroko niewykorzystany zasób.

Próbne wydobycie głębinowe

ABC News 15 września, opisał ruch jako kontrowersyjny proces, ponieważ pozwoli to operatorowi górnictwa głębinowego na użycie robotów elektrycznych i zmuszenie ich do czołgania się po dnie morskim i zasysania metali szlachetnych za pomocą gigantycznej słomy.

Dyrektor generalny Metals Company, Gerard Barron, powiedział ABC News, że ruch ten był bardzo znaczącym postępem w kierunku górnictwa głębinowego na poziomie komercyjnym.

Maszyny do górnictwa głębinowego

Próbna maszyna będzie obejmować gigantyczny pojazd, który będzie czołgał się po dnie oceanu, zbierając kamienie i osady za pomocą podobnego do próżni urządzenia zwanego „pionem”. Barron twierdzi, że operacja zostanie zmobilizowana w najbliższych dniach.

W rzeczywistości jeden ze statków firmy stacjonuje już w Meksyku, a inny statek morski bada lukratywną strefę górniczą położoną między Meksykiem a Hawajami.

Według Gavina Mudda, profesora nadzwyczajnego w Królewskim Instytucie Technologii w Melbourne (RMIT), głównym problemem górnictwa głębinowego jest potencjalne zakłócenie bioróżnorodności i przyczyna wyginięcia, jak cytuje Newsweek.

Co to jest górnictwo głębinowe?

Wydobycie głębinowe odbywa się w przybliżeniu poniżej 200 metrów, gdzie znajduje się głębokie dno morskie.

W maju Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) poinformowała, że wkrótce rozpocznie się wydobycie głębinowe z powodu rosnącego popytu na metale i wyczerpywania się złóż lądowych.

IUCN domaga się zaprzestania górnictwa głębinowego, chyba że zostanie ustalone kryterium, w tym oceny, skuteczne regulacje i strategie łagodzenia.


Opracowanie: irme.pl