EkologiaGospodarkaKlimatPrzemysłŚrodowisko

Czy dekarbonizacja jest drogą do zrównoważonej przyszłości?

Dekarbonizacja to droga do celów zrównoważonego rozwoju określonych w porozumieniu paryskim. Poprzez dekarbonizację naszych gospodarek i systemów produkcji możemy drastycznie obniżyć nasze emisje #CO2. Innowatorzy w świecie technologii pomagają firmom lepiej monitorować i kontrolować zużycie energii, a tym samym zmniejszyć ślad węglowy.

Co to jest dekarbonizacja i jak to działa?

Dekarbonizacja jest szeroko definiowana jako proces ograniczania emisji #CO2 do atmosfery w celu ograniczenia wpływu globalnego ocieplenia spowodowanego zmianami klimatu spowodowanymi przez człowieka. Celem dekarbonizacji jest osiągnięcie punktu, w którym wszystkie emisje #CO2 zostaną wyeliminowane.

Istnieją dwa oddzielne elementy dekarbonizacji. Po pierwsze, dekarbonizację można osiągnąć poprzez przejście z paliw kopalnych, takich jak oleje do produkcji energii, na odnawialne źródła energii, takie jak:

  • Energia wiatrowa
  • Energia słoneczna
  • Energia cieplna
  • Alternatywne źródła paliw

Po drugie, możemy pracować nad osiągnięciem dekarbonizacji poprzez opracowanie skutecznych technologii wychwytywania dwutlenku węgla, które mogą oczyszczać #CO2 z atmosfery po jego uwolnieniu.

Dlaczego dekarbonizacja jest tak ważna dla zrównoważonego rozwoju?

Światowe Forum Ekonomiczne stwierdziło, że jedynym sposobem na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji oraz zmniejszenie skutków globalnego ocieplenia jest zobowiązanie się do pełnej dekarbonizacji światowych systemów energetycznych. Pomimo dobrych intencji porozumienia paryskiego z 2015 r., świat jest obecnie znacznie w tyle za pożądanymi celami redukcji #CO2.

Świat jest na dobrej drodze do osiągnięcia wzrostu temperatury o 2,1°C do 2100 w najlepszym scenariuszu. W najgorszym przypadku możemy spodziewać się wzrostu o 3,9°C. Wzrost o 3°C spowodowałby katastrofalne powodzie, w wyniku których wiele dużych miast na całym świecie zostałoby pochłoniętych przez wodę. Szacuje się, że spowodowałoby to wysiedlenie ponad 270 milionów ludzi.

Ograniczenie wzrostu globalnych temperatur do 1,5°C wymaga 45-procentowej redukcji emisji #CO2 w następnej dekadzie i całkowitego wyeliminowania emisji #CO2 do roku 2050. Rządy i firmy na całym świecie pilnie potrzebują stałego i energicznego wysiłku w celu osiągnięcia dekarbonizacji.

Jak możemy osiągnąć nasze cele w zakresie dekarbonizacji?

Osiągnięcie najlepszych scenariuszy globalnego ocieplenia będzie wymagało współpracy firm i rządów w celu osiągnięcia optymalnej dekarbonizacji. Przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii będzie wymagało przyspieszenia, a zużycie energii w głównych gałęziach przemysłu będzie musiało być efektywniej zarządzane.

Czy wiedziałeś, że..

Energia słoneczna stanowi obecnie 60 procent globalnych mocy odnawialnych źródeł energii.

Wytwarzanie energii z wiatru i słońca ma wyprzedzić moce gazowe i węglowe do roku 2024.

Należy teraz skupić się na dekarbonizacji procesów przemysłowych i systemów produkcji rolnej. Nasze środki transportu muszą być zelektryfikowane, a wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła dostarczane przez odnawialne źródła energii. Należy ograniczyć wylesianie i chronić główne lasy deszczowe magazynujące dwutlenek węgla. Zarządzanie odpadami wymaga przeglądu, aby zwiększyć możliwość recyklingu produktów.

Bank Światowy przewiduje trzy kroki do dekarbonizacji:

  • Krok 1: Plany proaktywnej dekarbonizacji muszą być opracowane przez rządy na całym świecie
  • Krok 2: Ceny muszą być tak ustawione, aby odzwierciedlały dekarbonizację, na przykład podatki węglowe
  • Krok 3: Odejście od paliw kopalnych musi przebiegać tak płynnie, jak to tylko możliwe

Co można zrobić, aby dekarbonizować?

Firmy mogą pracować na rzecz dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju na wiele sposobów. Firmy mogą działać, monitorując swoje emisje dwutlenku węgla, ustalając cele redukcji i kładąc nacisk na opracowywanie bardziej zrównoważonych produktów. Tworząc partnerstwa z innowatorami w sektorach IT i energetycznym, producenci i producenci mogą wytyczać jasne ścieżki w kierunku celów dekarbonizacji.

Dekarbonizacja to ciągły proces i główna broń w walce ze zmianą klimatu. Proces odchodzenia od paliw kopalnych będzie trudny, ale nie jest niemożliwy. Skupiając się na efektywności energetycznej, rozwijając lepsze źródła energii odnawialnej i chroniąc światowe zasoby naturalne, można osiągnąć cele dotyczące dekarbonizacji zawarte w porozumieniu paryskim. Dzięki determinacji, innowacjom i odpowiednim partnerstwom możemy odnieść sukces w osiągnięciu dekarbonizacji i stworzeniu przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.


Opracowanie: irme.pl