EkologiaKlimatŚrodowisko

Według nowego badania, zanieczyszczenia powietrza w połączeniu z emisją CO2 mogą podnieść społeczny koszt węgla nawet o 66%

Według nowego badania wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie, gospodarkę i rolnictwo jest bardzo zróżnicowany w zależności od tego, gdzie na świecie wytwarzane są zanieczyszczenia.

W pewnych okolicznościach zanieczyszczenie współemitowane z CO2 może zwiększyć społeczny koszt węgla nawet o 66%.

Zanieczyszczenie powietrza może nasilać negatywne skutki zmian klimatycznych

Badanie, prowadzone przez University of Texas w Austin i University of California San Diego, jest pierwszym, które naśladuje wpływ zanieczyszczenia aerozolowego zarówno na klimat, jak i jakość powietrza na obszarach na całym świecie. Został opublikowany 23 września w Science Advances, według ScienceDaily.

Aerozole to mikroskopijne cząstki stałe i kropelki cieczy wytwarzane w zakładach przemysłowych, elektrowniach i rurach wydechowych pojazdów, które przyczyniają się do zanieczyszczenia.

W porównaniu z emisją dwutlenku węgla (CO2), na której koncentrują się wysiłki na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, mają one wyraźny wpływ na zdrowie ludzi, produkcję rolną i wydajność gospodarczą na całym świecie.

Chociaż CO2 i aerozole są często produkowane w tym samym czasie podczas spalania paliwa, według współautora Geety Persad, adiunkta na University of Texas w Austin’s Jackson School of Geosciences, reagują inaczej w ziemskiej atmosferze.

„W przypadku tych zanieczyszczeń aerozolowych mają one tendencję do skupiania się wokół miejsca ich produkcji, więc wpływ, jaki mają na system klimatyczny, jest bardzo niejednolity i wysoce zależny od tego, skąd pochodzą”, powiedział Persad.

Zdaniem naukowców aerozole mogą zwiększać społeczne koszty węgla (ocena ekonomicznych konsekwencji gazów cieplarnianych dla społeczeństwa) nawet o 66% w zależności od miejsca ich emisji. Wśród badanych krajów znalazły się Brazylia, Chiny, Afryka Wschodnia, Europa Zachodnia, Indie, Indonezja, Stany Zjednoczone i RPA.

Według Jennifer Burney, współautorka i Marshalla Saundersa, dyrektora kanclerza Endowed in Global Climate Policy and Research w Szkole Polityki i Strategii Globalnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, nasze badania podkreślają, w jaki sposób szkodliwy wpływ naszych emisji jest zazwyczaj niedoceniany.

CO2 ociepla świat, ale jest również uwalniany wraz z mnóstwem innych cząsteczek, które mają bezpośredni wpływ na ludzi i rośliny oraz same w sobie powodują zmiany klimatyczne.

Aby zbadać wpływ aerozoli w przeciwieństwie do CO2, naukowcy przeprowadzili serię symulacji klimatycznych przy użyciu modelu Community Earth System Model 1 opracowanego przez Narodowe Centrum Badań Atmosferycznych.

Stworzyli symulacje, w których każda z ośmiu lokalizacji generowała identyczne emisje aerozolu, a następnie wykreślili, jak zmieniała się temperatura, opady i jakość powietrza na powierzchni na całym świecie.

Dane połączono następnie z ustalonymi korelacjami między klimatem i jakością powietrza a śmiertelnością niemowląt, produkcją roślinną i PKB w ośmiu obszarach.

Zdaniem naukowców badanie stanowi znaczący postęp w porównaniu z wcześniejszymi badaniami, w których albo oceniano wpływ aerozoli na jakość powietrza, albo nie uwzględniano ich różnych globalnych implikacji klimatycznych.

Emisje z niektórych miejsc mają dwa do dziesięciu razy większe konsekwencje dla klimatu i jakości powietrza niż inne, a także koszty społeczne, które często dotykają pobliskie regiony bardziej niż region, który spowodował emisje aerozolu.

Na przykład emisje lokalne powodują cztery razy więcej zgonów noworodków poza Europą niż w jej wnętrzu.

Na koniec porównali ogólne koszty społeczne tych skutków wywołanych przez aerozole z kosztami społecznymi współemitowanego CO2 w każdej z ośmiu lokalizacji, tworząc ogólnoświatowe mapy łącznego wpływu aerozoli i CO2.

Ramy można również zastosować w celu maksymalizacji korzyści społecznych

Według ostatnich badań, które mogą motywować poszczególne narody do zmniejszenia emisji zmieniających klimat, wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie, gospodarkę i rolnictwo różni się dramatycznie w zależności od tego, gdzie na ziemi uwalniane są zanieczyszczenia, zgodnie z UT News.

Badanie, prowadzone przez University of Texas w Austin i University of California San Diego, jest pierwszym, które naśladuje wpływ zanieczyszczeń zarówno na klimat, jak i jakość powietrza na obszarach na całym świecie.

Badanie, opublikowane w Science Advances, dotyczyło wpływu aerozoli na klimat i jakość powietrza, które są mikroskopijnymi cząstkami stałymi i kroplami cieczy uwalnianymi przez przemysł, elektrownie i rury wydechowe pojazdów.

Paradygmat tego badania może być również wykorzystany do optymalizacji korzyści społecznych wynikających z istniejących opcji łagodzenia, które są badane przez decydentów.

Naukowcy zastosowali go na przykład do strategii „sprawiedliwego udziału” nakreślonej w paryskim porozumieniu klimatycznym, w którym wszystkie narody dążą do takiej samej emisji CO2 na mieszkańca.

Odkryli, że chociaż metoda ta jest korzystna dla stabilności klimatycznej, nie zwiększa śmiertelności i wpływu na uprawy w wyniku połączonych emisji aerozolu i CO2, ponieważ koncentruje się na łagodzeniu skutków w miejscach o stosunkowo niskim wpływie aerozolu, takich jak Stany Zjednoczone i Europa.


Opracowanie: irme.pl