EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Śmieci, które zostawiamy, to kosztowny problem i to nie tylko w sensie finansowym

Śmieci

Nasza planeta jest domem dla inspirujących widoków, scen na tyle pięknych, że zapierają dech w piersiach. Ale w prawie każdym zakątku globu dotkniętego działalnością człowieka śmieci często szpecą te krajobrazy, rujnując skądinąd spektakularny widok.

Zaśmiecanie to nieustanny problem, który jest szczególnie frustrujący z prostego powodu: zaśmiecaniu można w większości zapobiec. Śmiecenie jest zabronione, a ludzie wiedzą, że nie powinni śmiecić. Jednak śmieci pozostają wszechobecnym problemem praktycznie na całym świecie.

Czym są śmieci?

Zasadniczo są to wyrzucone przedmioty, które są niewłaściwie wyrzucane – wyrzucane przez okno samochodu, pozostawiane na parkingu lub rzucane wzdłuż szlaku lub linii brzegowej. Problem jednak jest głębszy, ponieważ czasami śmieci, które zostały właściwie wyrzucone, mogą nieumyślnie stać się śmieciami, być może w wyniku wypadnięcia z przepełnionego kosza na śmieci lub wydmuchania z tyłu śmieciarki.

Bez względu na to, skąd pochodzą, śmieci zbierają żniwo z wielu powodów. Po pierwsze, odbierają nam radość z przebywania na świeżym powietrzu. Mówiąc prościej, śmieci są brzydkie. Poza tym śmieci są szkodliwe dla naszych ekosystemów. Zaśmiecanie negatywnie wpływa na naturalną florę i faunę danego obszaru. W niektórych przypadkach śmieci mogą powodować niszczące, a nawet śmiertelne obrażenia dzikich zwierząt. I wreszcie śmieci są drogie. Kontrolowanie i usuwanie śmieci z przestrzeni publicznych wiąże się z kosztami, które się sumują.

Właściwe wyrzucanie śmieci — zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych — utrzymuje nasze środowisko w czystości, czyniąc przestrzeń zewnętrzną bardziej atrakcyjną i przyjemniejszą. Może się to wydawać powierzchowną korzyścią, ale przebywanie na świeżym powietrzu jest dla przyjemności wszystkich, a spędzanie czasu na świeżym powietrzu przynosi nam wiele realnych i wymiernych korzyści zdrowotnych.

Brzydkie skutki zaśmiecania są nie tylko niematerialne

Ściółka ma zarówno rzeczywisty, jak i odczuwalny wpływ na wartość nieruchomości. Zdecydowana większość właścicieli domów — 93% — twierdzi, że śmieci w sąsiedztwie obniżą ich ocenę wartości nieruchomości i wpłyną na to, czy zdecydują się na zakup konkretnego domu, zgodnie z badaniem Keep America Beautiful z roku 2009. A 60% rzeczoznawców majątkowych obniżyłoby wycenioną wartość domu, gdyby były śmieci. Śmieci w społeczności obniżają wartość nieruchomości o około 7%, zgodnie z modelem cenowym Narodowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów.

Zaśmiecanie jest kosztownym problemem, wykraczającym poza jego wpływ pieniężny. Oczywiście obciążenie finansowe śmieciami jest wysokie, ale to tylko jeden ze sposobów na zmierzenie ich negatywnego wpływu. Śmieci są również śmiertelne dla dzikiej przyrody i degradują nasze ekosystemy w sposób trudny do oszacowania i zmierzenia.

Szczególnie narażone są zwierzęta i ptaki wodne, zwłaszcza ptaki morskie i ptaki żyjące w pobliżu wody.

Według Ocean Crusaders co roku z powodu plastiku umiera około miliona ptaków morskich i 100 000 zwierząt wodnych.

Niewłaściwie utylizowana żyłka wędkarska to tylko jedna z pułapek dla dzikiej przyrody. Plastikowe worki mogą przedostać się do cieków wodnych i opaść na dno, stwarzając zagrożenie dla zwierząt wodnych, które mogą utknąć lub zaplątać się w workach. Plastikowe sześciopakowe pierścienie stanowią kolejne zagrożenie dla zwierząt zarówno na lądzie, jak iw wodzie. Nawet puszki mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt, jeśli utkną w nich głowy lub wyrostki.

I nie zapominaj, że plastik i inne zaśmiecone przedmioty, które przedostają się do naszych lokalnych dróg wodnych, mogą ostatecznie mieć negatywne skutki tysiące mil stąd. To dlatego, że drogi wodne są połączone. Plastikowa butelka wody, która jest tutaj upuszczana lub wdmuchiwana do rzeki, może w końcu dotrzeć do rzeki Missisipi i udać się na południe do Zatoki Meksykańskiej. Tam staje się jednym z ponad 5,25 biliona kawałków plastikowych śmieci unoszących się w naszych oceanach, według National Geographic. Czasami te plastikowe śmieci pozostają możliwe do zidentyfikowania – butelka napoju lub pojemnik na żywność – ale częściej rozpadają się na coraz mniejsze kawałki plastiku, które są zawsze obecne w naszych drogach wodnych.

Oczywiście śmieci mają wymierny wpływ finansowy na koszty związane z ich usuwaniem i utrzymywaniem w czystości przestrzeni publicznej. Niektórych z tych kosztów można się spodziewać — na przykład regularne opróżnianie pojemników na śmieci w parkach, rezerwatach i innych miejscach publicznych.

Inne koszty, takie jak wywóz nielegalnie porzuconych przedmiotów i dodatkowe sprzątanie w obszarach, w których śmieci stają się problemem, nie zawsze są uwzględnione w budżecie, a te koszty mogą zostać przeniesione na konsumentów i podatników przez firmy i organy rządowe, których zadaniem jest przechowywanie pomieszczenia czyste.

Według badania Keep America Beautiful koszt sprzątania śmieci w Stanach Zjednoczonych wynosi około 11,5 miliarda dolarów rocznie. Z tego firmy ponoszą zdecydowaną większość tych kosztów, około 9,1 miliarda dolarów, czyli 80%.

Dla agencji rządowych i instytucji edukacyjnych prawdziwe koszty kontroli i usuwania śmieci są trudne do ustalenia.

Jak wynika z badania, znaczna część kosztów jest ukryta, a nie wyrażona jako pozycja w budżecie.

W wielu przypadkach czas i wydatki poświęcone tym zadaniom kradną zasoby z innych projektów i ulepszeń.

Świat pozbawiony śmieci może wydawać się niemożliwym marzeniem, ale pomyślmy tylko, co jest możliwe w świecie bez niego.

irme.pl

Źródło: Keep America Beautiful