NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Populacja żółwi zielonych gnieżdżących się w Lagunie Cypryjskiej wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby żółwi zielonych gniazdujących na Cyprze, ale nowe badania pokazują, że to ożywienie jest w dużym stopniu uzależnione od egipskiej laguny, w której żeruje wiele żółwi.

Zagrożony gatunek, żółwie zielone spędzają większość swojego życia na żerowaniu w jednym miejscu, ale wracają na plażę, gdzie urodziły, aby złożyć jaja.

University of Exeter i North Cyprus Society for the Protection of Turtles (SPOT) przeprowadziły nowe badanie, w którym śledziły i oznaczały samice, które składały jaja w ważnych koloniach (plażach lęgowych) na Cyprze. Odkryli, że 74% tych samic żerowało na jeziorze Bardawil w Egipcie.

Laguna egipska niezbędna dla żółwi cypryjskich

Badanie wykazało, że liczba gniazd prawie się potroiła od wczesnych lat 90.; jednak populacje żółwi są wrażliwe, jeśli warunki w kilku miejscach żerowania, zwłaszcza w jeziorze Bardawil, zmienią się z powodu ich zależności od niego, czytamy w ScienceDaily.

Według dr Robina Snape’a z Centrum Ekologii i Ochrony Przyrody w Exeter’s Penryn Campus w Kornwalii, żółwie z Cypru żerują w jeziorze Bardawil w większej liczbie od około 2010 roku. Wzrost ten można przypisać śledzeniu żółwi z Cypru.

Liczba dorosłych żółwi żerujących w pobliżu Cypru i Turcji zmniejszyła się w tym samym czasie, prawdopodobnie w wyniku dużych przyłowów żółwi (przypadkowych połowów) na lokalnych łowiskach.

Ochrona miejsc lęgowych na Cyprze i warunki nad jeziorem Bardawil wydają się być głównymi przyczynami ogólnego wzrostu liczby gniazd.

Jezioro może ostatecznie wypełnić się do maksimum, w którym to momencie wzrost populacji żółwi zielonych może się zatrzymać.

Żółwie i inne organizmy morskie mogą wpływać i wypływać z jeziora Bardawil, laguny ze sztucznym otworem prowadzącym do oceanu.

Chociaż pierwotnie został zbudowany jako łowisko w latach 50. XX wieku, dorosłe żółwie zielone – które mogą osiągać ponad metr długości i ważyć ponad 100 kilogramów – teraz uważają to miejsce za idealne siedlisko trawy morskiej.

Najnowsze badania śledziły 19 samic żółwi, które gniazdowały w znaczących bazach na półwyspie Karpaz na Cyprze, wykorzystując długoterminowe znakowanie satelitarne.

Jeden żółw pokonał najdłuższą odległość, jaką kiedykolwiek zarejestrowano dla śródziemnomorskiego zielonego żółwia, pokonując 1500 mil (2400 km) na wyspę Dżerba w Tunezji, podczas gdy większość żółwi udała się do jeziora Bardawil.

Średnia roczna liczba gniazd wzrosła ze 186 do 554 w porównaniu z najstarszymi średnimi liczenia gniazd z trzech lat (1993-1995) i liczenia gniazd przeprowadzonych w ramach niniejszego badania (2017-2019).

Ranne żółwie są wypuszczane z powrotem do morza

Po niezbędnej opiece medycznej dwa żółwie zielone (Chelonia mydas) zranione latem przez śruby napędowe łodzi wróciły do swojego naturalnego środowiska, poinformował w środę departament rybołówstwa i badań morskich ministerstwa rolnictwa – podaje CyprusMail.

Afrodyta, młody zielony żółw morski, i Anastasia, dorosły zielony żółw morski, „wrócili zdrowi do morza, do którego należą”, poinformował departament w poście w mediach społecznościowych.

Średniej wielkości żółw „Aphrodite”, który waży 14,4 kg, ma 49 cm długości i 45,5 cm szerokości, został odkryty przez szkoły nurkowania w Protaras po uderzeniu śrubą napędową łodzi.

25 sierpnia r. 2022 żółw został dostarczony do Cyprus Marine Aquaculture Research Centre (CyMARC) w Meneou w Larnace, które prowadzi również ośrodek pierwszej pomocy i rehabilitacji żółwi morskich.

Lekarz weterynarii przeprowadził tam operację „Afrodyty”, gdzie przez ponad dwa miesiące była otoczona intensywną opieką.

Śmigło łodzi uderzyło także w „Anastazję”, dużego żółwia o długości 92 cm, szerokości 85 cm i wadze około 100 kg, którego odkryli leśnicy parku na plaży w Polis Chrysochous.

28 sierpnia 2022 roku żółw został przeniesiony do CyMARC, gdzie spędził ponad dwa miesiące na intensywnej terapii.


Opracowanie: irme.pl