KlimatŚrodowisko

Globalne ocieplenie zmniejsza powierzchnię pokrytą chmurami Cumulus, zwiększając ich ocieplenie

Chmury Cumulus w obszarach pasatów pokrywają prawie 20% naszej planety, chłodząc ją.

Do niedawna zakładano, że globalne ocieplenie zmniejszy powierzchnię pokrytą chmurami, wzmacniając w ten sposób ocieplenie.

Jednak zespół naukowców obalił to założenie.

Chmury mniej wrażliwe na klimat niż zakładano

W dużej kampanii terenowej w 2020 r. dr Raphaela Vogel, która obecnie pracuje w Centrum Badań Systemów Ziemi i Zrównoważonego Rozwoju (CEN) Uniwersytetu w Hamburgu, wraz z międzynarodowym zespołem z Laboratoire de Météorologie Dynamique w Paryżu i Instytutu Meteorologii im. Maxa Plancka w Hamburg, przeanalizowali dane obserwacyjne, które oni i inni zebrali na polach chmur cumulus w pobliżu atlantyckiej wyspy Barbados.

Ich analiza wykazała, że należy ponownie ocenić wkład tych chmur w ocieplenie klimatu.

Chmury pasatów mają wpływ na globalny system klimatyczny, ale według ScienceDaily dane pokazują inny wzór niż wcześniej sądzono.

W rezultacie ekstremalny wzrost globalnych temperatur jest mniej prawdopodobny niż wcześniej sądzono, twierdzi Vogel, naukowiec zajmujący się atmosferą.

Chociaż ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla dokładniejszego przewidywania przyszłych scenariuszy klimatycznych, nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z ochrony klimatu.

Wiele modeli klimatycznych symulowało znaczną redukcję chmur pasatowych, co oznaczałoby utratę dużej części ich funkcji chłodzenia, powodując jeszcze większe ocieplenie atmosfery.

Według nowych danych obserwacyjnych jest to mało prawdopodobne.

Pewne jest, że wraz z postępującym globalnym ociepleniem więcej wody z powierzchni oceanu paruje, a wilgotność w pobliżu podstawy chmur pasatowych wzrasta.

Z drugiej strony masy powietrza w górnej części chmur są skrajnie suche i stają się tylko nieznacznie wilgotne.

Powoduje to znaczną różnicę wilgotności między górą a dołem. Kiedy masy powietrza mieszają się z atmosferą, zostaje ona rozproszona.

Poprzednia hipoteza: bardziej suche powietrze jest transportowane w dół, co powoduje szybsze parowanie kropelek chmur i zwiększa prawdopodobieństwo rozproszenia chmur.

Dane obserwacyjne z Barbadosu dostarczają teraz pierwszej solidnej ilościowej oceny tego, jak wyraźne jest mieszanie pionowe i jak wpływa ono ogólnie na wilgotność i zachmurzenie.

W rezultacie są to pierwsze dane, które rzucają światło na proces krytyczny dla zrozumienia zmian klimatycznych.

Podsumowując, zwiększone mieszanie nie powoduje wysychania dolnych warstw ani rozpraszania chmur.

Dane pokazują raczej, że wraz ze wzrostem mieszania pionowego zwiększa się zachmurzenie.

Jak chmury wpływają na klimat Ziemi?

Chmury wpływają zarówno na ocieplenie, jak i ochłodzenie naszej planety. Według NASA Kids chmury utrzymują klimat Ziemi chłodniejszy niż byłby bez nich.

Jednak w miarę ocieplania się klimatu na Ziemi nie będziemy mogli polegać na tym efekcie chłodzenia w nieskończoność.

W dowolnym momencie chmury pokrywają około dwóch trzecich naszej planety.

W rezultacie nie jest zaskakujące, że chmury odgrywają ważną rolę w ziemskim klimacie.

Chmury mają dwa główne skutki dla klimatu. Na początek są niezbędnym składnikiem obiegu wody. Chmury działają jak kanał między deszczem a śniegiem, oceanami i jeziorami oraz roślinami i zwierzętami.

Po drugie, chmury mają znaczący wpływ na temperaturę na Ziemi. Ale sprawa się komplikuje: chmury mogą zarówno ochładzać, jak i ogrzewać temperaturę Ziemi.

Chmury mogą blokować światło słoneczne i ciepło, obniżając temperaturę na Ziemi. W pochmurny dzień prawdopodobnie zauważyłeś ten rodzaj odnowienia.

Jednak część ciepła słonecznego dociera do Ziemi. Ciepło słoneczne może zostać uwięzione przez chmury.

Nawet gdy nie ma światła słonecznego, chmury nadal zatrzymują ciepło. To tak, jakby chmury otulały Ziemię ciepłym kocem.

W rezultacie chmury mogą mieć zarówno efekt chłodzący, jak i ocieplający. Jeśli chodzi o klimat Ziemi, czy chmury bardziej się nagrzewają niż ochładzają, czy odwrotnie? Zależy to od tego, gdzie chmury znajdują się w ziemskiej atmosferze.

Chmury raczej ochładzają się niż ogrzewają w odległości około mili od powierzchni Ziemi. Te niższe, grubsze chmury przede wszystkim odbijają ciepło Słońca. To ochładza powierzchnię planety.

Chmury wysoko w atmosferze mają odwrotny skutek: raczej ogrzewają niż chłodzą Ziemię. Część ciepła słonecznego jest zatrzymywana przez wysokie, cienkie chmury. To ogrzewa powierzchnię Ziemi.

Naukowcy zajmujący się klimatem przewidują, że w miarę ocieplania się klimatu na Ziemi będzie tworzyć się mniej chmur, aby utrzymać chłód. W rezultacie nie możemy polegać wyłącznie na chmurach, aby spowolnić globalne ocieplenie.

Aby zrozumieć chmury i ich wpływ na klimat, musimy najpierw zrozumieć całą atmosferę.

Klimatolodzy próbują zrozumieć złożoną rolę chmur w naszej atmosferze, próbując przewidzieć, jak zmienia się Ziemia.

Kilka satelitów NASA zbiera dane o chmurach. Na przykład CloudSat próbuje określić, w jakim stopniu chmury przyczyniają się do zmian klimatu na Ziemi.


Opracowanie: irme.pl