NaturaŚrodowisko

Pogarszająca się jakość wody okazała się zagrożeniem dla globalnego zdrowia, zrównoważonego rozwoju i rozwoju gospodarczego

Pogarszająca się jakość wody okazała się zagrożeniem dla zdrowia, zrównoważonego rozwoju i rozwoju gospodarczego na świecie.

W samym roku 2015 około 1,8 miliona zgonów było spowodowanych zanieczyszczeniem wody, czyli więcej ludzi niż zginęło we wszystkich połączonych wojnach i innych formach przemocy w tym roku – z najwyższymi wskaźnikami zgonów w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej .

A te liczby nie doceniają prawdziwego wpływu, ponieważ nie obejmują zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami chemicznymi, które często ujawniają się latami, a także chorób, które nie prowadzą do zgonów, ale skutkują opuszczonymi dniami w pracy lub szkole, niższymi dochodami gospodarstw domowych, i ogólnie niższą jakość życia.

Z tego powodu, podczas gdy znaczna część światowej uwagi wokół zasobów wodnych koncentruje się w dużej mierze na ilości wody, biorąc pod uwagę nasilający się niedobór, susze i związane z nimi klęski głodowe, jakość wody pozostaje równie ważna i stanowi coraz większe wyzwanie w miarę uprzemysłowienia krajów. urbanizować, a populacje rosną.

Chociaż nie jest to w pełni określone ilościowo, wpływ złej jakości wody na rozwój człowieka i środowisko będzie prawdopodobnie bardzo duży. Biorąc pod uwagę wagę problemu, Cel Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6 ma na celu zapewnienie bezpiecznie zarządzanych usług wodno-kanalizacyjnych, poprawę jakości wody w otoczeniu oraz ochronę ekosystemów związanych z wodą.

Ale jaki jest globalny stan jakości wody? Co zaskakujące, konsensus naukowy w tej prostej, ale kluczowej kwestii politycznej jest ograniczony. Wiemy, że rzetelne, dokładne i wyczerpujące informacje mają kluczowe znaczenie dla firm, inwestorów i decydentów w podejmowaniu świadomych decyzji.

Jednak globalne monitorowanie jakości wody jest zarówno bardzo niedostateczne, jak i niezwykle złożone, biorąc pod uwagę mnogość występujących parametrów. Rzeczywiście, każdego roku Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska informuje, że w samych Stanach Zjednoczonych do naszego środowiska przedostaje się dodatkowe 1000 nowych zanieczyszczeń

Źródło: World Bank

Aby rozwiązać ten problem, w raporcie Quality Unknown zebrano największą na świecie bazę danych na temat jakości wody zebraną ze stacji monitorujących, technologii teledetekcji i uczenia maszynowego. Ponadto ten globalny zestaw danych dotyczących jakości wody koncentrował się na kluczowych reprezentatywnych parametrach jakości wody zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG).

SDG 6.3.2 identyfikuje 3 główne kategorie parametrów jakości wody, które stwarzają globalne zagrożenie dla jakości wody: składniki odżywcze, takie jak azot i fosfor; miary zasolenia, takie jak przewodność elektryczna; i szeroko stosowane proxy dla jakości wody, takie jak biologiczne zapotrzebowanie na tlen i rozpuszczony tlen.

Mimo że w większości regionów świata dane dotyczące jakości wody są skąpe, dane dotyczące większości czynników wpływających na jakość wody są dostępne w skali globalnej i na przestrzeni czasu.

Raport Quality Unknown wykorzystał te dane dotyczące czynników wpływających na jakość wody w celu wytrenowania algorytmów uczenia maszynowego do przewidywania parametrów jakości wody SDG w 50-kilometrowej skali przestrzennej na całym świecie.

Pozwala to zarówno naukowcom, jak i decydentom na uzyskanie lepszego globalnego obrazu stanu jakości wody po raz pierwszy. Podobne zastosowania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji przeżywają ostatnio boom, w tym mapowanie populacji i ubóstwa w precyzyjnych skalach. Niniejszy raport pokazuje, że takie narzędzia można również wykorzystać do poprawy jakości wody.

Zbudowany tutaj model oparty na danych może również służyć jako punkt wyjścia do przyszłych prac, które mogą dodatkowo wzmocnić prognozy dzięki bardziej precyzyjnym sterownikom i bogatszym danym treningowym dotyczącym jakości wody. Pełną listę zmiennych towarzyszących zawartych w modelu oraz dodatkowe punkty metodologiczne przedstawiono w Załączniku do Nieznana jakość.

Portal Danych Wodnych Banku Światowego, uruchomiony w r. 2020, zapewnia dostęp do tych zbiorów danych wraz z nową interaktywną aplikacją, która umożliwia m.in. wizualizację danych. Użytkownicy mogą teraz generować mapy lub pobierać dane do analizy jakości wody na poziomie globalnym, regionalnym, krajowym lub lokalnym. Cieszymy się, że możemy udostępnić te dane naukowcom i praktykom, aby pomóc im przezwyciężyć kryzys jakości wody i pomóc praktyce wodnej Banku Światowego osiągnąć cel stworzenia świata bezpiecznego dla wody dla wszystkich


Opracowanie: irme.pl

Źródło: WORLD BANK