NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Republika Południowej Afryki wydaje pozwolenia na polowanie na 10 krytycznie zagrożonych czarnych nosorożców


Republika Południowej Afryki zezwoliła na polowanie na 10 krytycznie zagrożonych czarnych nosorożców.
Zdjęcie: Baz Ratner/Reuters

Rząd Republiki Południowej Afryki wydał coroczne zezwolenia na polowanie i wywóz grubej zwierzyny, w tym 10 krytycznie zagrożonych czarnych nosorożców i podobną liczbę lampartów.

Zezwoliło również na zabicie ponad 100 słoni, zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi handlu zagrożonymi gatunkami, twierdząc, że populacja słoni rośnie i co roku poluje się na mniej niż 0,3% słoni.

„W sumie można upolować 10 nosorożców czarnych i 150 słoni” – ogłosiło ministerstwo leśnictwa i środowiska.

Nosorożec czarny jest wymieniony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako krytycznie zagrożony.

Jednak liczba czarnych nosorożców żyjących na wolności podwoiła się do ponad 5000 z historycznego minimum sprzed trzech dekad.

Rząd powiedział, że jego przydzielona kwota dla nosorożców została oparta na szacunkach populacji, „które obecnie wykazują tendencję wzrostową”.

Kłusownictwo nosorożców białych osiągnęło poziom kryzysowy w latach 2014-2017, kiedy średnio każdego roku ginęło tysiąc osobników. Liczby te spadły o połowę do 451 w zeszłym roku.

Zwierzęta są ubijane dla ich rogów, które są przemycane do Azji, gdzie błędnie uważa się, że mają właściwości lecznicze.

Rząd Republiki Południowej Afryki powiedział, że polowania na lamparty będą ograniczone do zwierząt w wieku siedmiu lat i starszych i będą dozwolone tylko w regionach, w których populacje dużych kotów były „stabilne lub rosły”.

Wg doniesień rządowych, łowiectwo to wielki biznes w RPA, przynoszący około 1,4 miliarda randów (92 miliony dolarów) w roku 2019.

Wpływy z zatwierdzonych przez rząd rocznych kwot polowań trafiają do lokalnych zmarginalizowanych i zubożałych społeczności wiejskich, w których odbywają się polowania.

###

irme.pl

Źródło: The Guardian