NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Liczba dżdżownic gwałtownie spada

Dżdżownica

Dżdżownice to gromada gatunków, które doświadczają takiej samej presji z powodu ekologicznego wykorzystywania swoich siedlisk, jak każde inne, jednak w przeciwieństwie do np. pszczół, spadek liczby robaków rzadko pojawia się w wiadomościach.

Uznaliśmy więc, że należy poświęcić słów kilka o robakach, bowiem od tego może zależeć przyszłość i zdrowie naszej Ziemi.

Istnieją trzy rodzaje dżdżownic: te, które żyją na powierzchni, inne, które żerują i żyją w glebie, podczas gdy trzecia grupa robi głębokie nory i wychodzi na powierzchnię, aby żerować na martwych liściach.

Wszystkie są niezbędne dla zdrowia gleby, dostarczając składników odżywczych i drenażu, dlatego niepokojące jest ich niedobór lub brak na gruntach rolnych.

Szczególnie zagrożone są dżdżownice epigeiczne (mieszkające na powierzchni), które zniknęły na niektórych polach w Wielkiej Brytanii z powodu intensywnych praktyk rolniczych, głównie nadmiernej uprawy roli i nadmiernego stosowania chemikaliów. Ich zanik oznacza słabą żyzność gleby, niższe plony i utratę węgla z gleby, co jest czynnikiem nasilającym zmiany klimatyczne.

Częściowo wyjaśnia to również załamanie się populacji drozda śpiewaka, który polega na tym typie robaka, aby nakarmić swoje młode na wiosnę.

Naukowcy poprosili rolników o wykopanie dołów na swoich polach i policzenie liczby robaków każdego rodzaju, jakie znaleźli. Przeciętne pole miało dziewięć na łopatę, ale najlepsze pola ze zdrową glebą miały trzy razy więcej. Ponad połowa rolników była tak zaniepokojona wynikami, że zobowiązali się zmienić swoje praktyki.

Badanie naukowe wykazało, że 42% pól badanych przez rolników miało poważny niedobór dżdżownic; na niektórych polach zupełnie ich brakowało. Szczególnie dotkliwie dotknęły robaki kopiące głęboko, które są cenne w zbieraniu i magazynowaniu wody deszczowej w glebie, ale były nieobecne na 16% badanych pól.

Przy tej anatomicznej prostocie robaki mają dużo do zaoferowania. Jeśli potrzeby dżdżownic zostaną zaspokojone, ziemia staje się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, żyźniejsza.

Chociaż współczesne praktyki rolnicze przyczyniają się do spadku liczby robaków, rolnicy, zachęcająco, zaczynają rozumieć, że robaki są sojusznikami, a nie wrogami.

To jeden z wielu powodów, dla których należy podkreślać jakże ważną rolę robaków w ekosystemie.

I chociaż niewiele dzielimy z tymi organizmami, dzielimy ze sobą skalistą planetę pokrytą posypką ziemi, którą dla nas ubijają, mieszając składniki odżywcze, od których zależy wiele milionów gatunków.

Z prawie każdym zwierzęciem na Ziemi my, ludzie, lubimy szukać wspólnego gruntu, ale z dżdżownicami jest inaczej. Nie dzielą z nami ziemi. One po prostu tam są.


Opracowanie: irme.pl