NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Nowy Raport Powerful Born Free ujawnia rzeczywistość słoni trzymanych w niewoli

Słoń w niewoli

Nowy raport, Słonie w ogrodach zoologicznych: Dziedzictwo wstydu, jest wspierany przez wielu czołowych ekspertów w dziedzinie ochrony i dobrostanu zwierząt, w tym Damiana Aspinalla, Chrisa Packhama CBE, Angelę Sheldrick, dr Cynthię Moss, dr Winnie Kiiru, Davida Casselmana i dr Keith Lindsay. Przewiń w dół, aby przeczytać wszystkie deklaracje poparcia.

Raport ujawnia prawdziwy zakres bólu i cierpienia powodowanego przetrzymywaniem słoni w ogrodach zoologicznych w całej Europie. W samej Europie w ogrodach zoologicznych nadal przebywa 580 tych wspaniałych zwierząt stadnych, w tym 49 w 11 placówkach w Wielkiej Brytanii. Wykorzystując szczegółowe studia przypadków, raport Elephants in Zoos: A Legacy of Shame przedstawia historię i ciągłą trudną sytuację tych żyjących w niewoli słoni.

Ukazuje, czasami fatalny, wpływ niewoli na fizyczne i psychiczne zdrowie i dobro zaangażowanych osób. To przerażający fakt, że większość słoni w ogrodach zoologicznych Europy i Ameryki Północnej rozwija i wykazuje nienormalne stereotypowe zachowania, takie jak kompulsywne kołysanie się i kołysanie, w wyniku długotrwałych uszkodzeń psychicznych.

Kompleksowy raport identyfikuje ogrody zoologiczne jako „konsumentów słoni” netto, głównie ze względu na wysoką śmiertelność niemowląt, słaby sukces reprodukcyjny i skróconą długość życia. Szokująco, raport podkreśla, że ​​40% młodych słoni w ogrodach zoologicznych umiera przed osiągnięciem piątego roku życia.

Badania Born Free ujawniają wpływ łapania dzikich słoni na pokaz w niewoli na stabilność społeczną i ochronę dzikich populacji. To z kolei ma poważny wpływ na szersze ekosystemy, których istotną częścią są słonie. Raport podkreśla również, poprzez liczne przykłady z życia wzięte, problemy etyczne i bezpieczeństwa publicznego związane z trzymaniem słoni w ogrodach zoologicznych.

Na wolności te wysoce inteligentne i społeczne zwierzęta wędrują po rozległych obszarach i żyją do 70 lat lub dłużej w złożonych wielopokoleniowych rodzinach i społeczeństwach. Natomiast Elephants in Zoos: A Legacy of Shame (Słonie w ogrodach zoologicznych: Dziedzictwo wstydu) podkreśla, że ​​słonie w ogrodach zoologicznych są zamykane w wybiegach, które czasami są tylko trochę większe niż boisko piłkarskie, ze średnią wielkością „stada” wynoszącą zaledwie trzy, a czasami są mieści się we własnym zakresie.

W rezultacie mogą cierpieć z powodu dramatycznie skróconej średniej długości życia, wielu problemów zdrowotnych i nie mogą uczestniczyć w bogatych normach społecznych i behawioralnych swojego gatunku. Fakty, analizy naukowe i indywidualne studia przypadków mówią same za siebie. Raport stwierdza, że ​​słonie nie należą do niewoli i wyraźnie zaleca stopniowe wycofywanie słoni z ogrodów zoologicznych.

Fakty, analizy naukowe i indywidualne studia przypadków mówią same za siebie. Raport stwierdza, że ​​słonie nie należą do niewoli i wyraźnie zaleca stopniowe wycofywanie słoni z ogrodów zoologicznych. Ten wniosek i termin sporządzenia raportu ma kluczowe znaczenie w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd obecnie dokonuje przeglądu swoich Standardów Praktyki Nowoczesnego Zoo.

Rzuca światło na archaiczną, nieetyczną i niszczącą praktykę trzymania słoni w ogrodach zoologicznych. Born Free po raz kolejny wzywa do zaprzestania chwytania dzikich słoni w celu ich wystawiania w niewoli oraz do natychmiastowego zakończenia prób hodowli słoni w ogrodach zoologicznych. Jednocześnie należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić słoniom, które pozostają w niewoli, jak najlepsze warunki do spełnienia wymagań w zakresie dobrostanu i zapewnienia im dobrostanu do końca życia.

Organizacja charytatywna, która powstała w wyniku zniszczenia słonia w londyńskim zoo w roku 1983, wzywa społeczeństwo do przeczytania i udostępnienia tego raportu oraz do napisania do The Rt Hon. Słoń o imieniu Pole Pole został przysłany w prezencie z Kenii po tym, jak wraz z rodzicami wystąpił w filmie. Ranny po próbie przeniesienia do innego zoo w Wielkiej Brytanii Polak został uśpiony.

„Słonie to żywe skarby, wielcy nauczyciele przyrody, ogrodnicy lasów. Nie pasują do zoo czy cyrku bardziej niż do morza czy samego nieba. Zamykanie tych pięknych zwierząt w celach rozrywkowych jest z gruntu złe. To musi się teraz skończyć. Virginia McKenna OBE, współzałożycielka i powierniczka Born Free

Więcej n/t raportu TUTAJ


irme.pl

Źródło: Born Free