EkologiaKlimatNaturaPrzemysłPrzyrodaŚrodowisko

Wylesianie w Amazonii w Brazylii bije rekordy

Widok z lotu ptaka pokazuje kłody, które zostały nielegalnie wycięte z amazońskiego lasu deszczowego w Anapu, stan Para, Brazylia, 2 września 2019 r.

Zdjęcie zrobione za pomocą drona 2 września 2019 r. REUTERS / Nacho Doce

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło do rekordowych poziomów w m-cu kwietniu, prawie podwajając powierzchnię lasów usuniętych w tym miesiącu w stosunku do zeszłego alarmują działacze ekologiczni.

W ciągu pierwszych 29 dni kwietnia wylesienie w regionie wyniosło 1012,5 km2 (390 mil kwadratowych), według danych krajowej agencji badań kosmicznych Inpe. Agencja, która od 2015/2016 opracowuje miesięczną serię danych DETER-B, przedstawi dane na ostatni dzień kwietnia br.

Kwiecień jest trzecim miesięcznym rekordem w tym roku, po nowych maksimach zaobserwowanych również w styczniu i lutym.

Zniszczenie brazylijskiej Amazonii w pierwszych czterech miesiącach roku również pobiło rekord za okres 1954 km² (754 mil²), co stanowi wzrost o 69% w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. – oczyszczając obszar ponad dwukrotnie wielkość Nowego Jorku.

Wylesianie w Amazonii gwałtownie wzrosło od czasu, gdy prezydent Jair Bolsonaro objął urząd w 2019 r. i osłabił ochronę środowiska. Bolsonaro twierdzi, że więcej rolnictwa i górnictwa w Amazonii zmniejszy ubóstwo w regionie.

Bolsonaro twierdzi, że więcej rolnictwa i górnictwa w Amazonii zmniejszy ubóstwo w regionie. „Przyczyna tego rekordu ma imię i nazwisko: Jair Messias Bolsonaro” – powiedział w oświadczeniu Marcio Astrini, szef brazylijskiej grupy zwolenników Climate Observatory. Biuro Bolsonaro i Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

Nawet przy rosnącym wylesieniu, Climate Observatory powiedział, że jego analitycy byli zdumieni tak wysokim odczytem w kwietniu, który jest częścią pory deszczowej, kiedy błotnisty las jest trudniej dostępny dla drwali.

Ochrona Amazonii ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania katastrofalnych zmian klimatycznych ze względu na ogromną ilość dwutlenku węgla, który powoduje ocieplenie klimatu.

Ane Alencar, dyrektor naukowa Amazon Environmental Research Institute (IPAM), powiedziała, że ​​spodziewała się, że wylesianie będzie rosło przed październikowymi wyborami prezydenckimi, tak jak miało to miejsce w ciągu ostatnich trzech lat wyborczych w Brazylii, ponieważ urzędnicy obawiający się rozgniewania wyborców na ogół robią mniej egzekwować prawo. Mimo to nazwała gwałtowny wzrost wylesiania w zeszłym miesiącu „absurdalnym”.

„Wydaje się, że wycinanie lasów stało się w kraju zinstytucjonalizowane jako coś powszechnego, rekord po rekordzie” – powiedziała Alencar.


irme.pl

Źródło: REUTERS