Przystosowane do skali technologie cyfrowe mogą zmniejszyć emisje o 20% do roku 2050 w trzech sektorach o największej emisji: energii, materiałów i mobilności. Branże te mogą już zmniejszyć emisje o 4-10% do r. 2030, przyspieszając wdrażanie technologii cyfrowych.
Przejrzystość danych, talent cyfrowy i partnerstwo będą kluczowymi składnikami wdrażania technologii na dużą skalę. Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej naglące, ale przewiduje się, że zobowiązania na 2030 r. zmniejszą emisje tylko o 7,5%.
Potrzebujemy 55% redukcji do 2030 r., aby zrealizować cele porozumienia paryskiego.
Wypełnienie tej luki będzie wymagało ponownego okablowania wysokoemisyjnych sektorów wokół wydajności, obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju.
Technologia cyfrowa może pomóc przyspieszyć tę transformację.
Analiza przeprowadzona przez Accenture, we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, pokazuje, że technologie cyfrowe, jeśli zostaną skalowane w różnych gałęziach przemysłu, mogą zapewnić do 20% redukcji potrzebnej do roku 2050, aby osiągnąć zerowe trajektorie netto Międzynarodowej Agencji Energetycznej w zakresie energii, materiałów i mobilności branże.
Branże te mogą już zmniejszyć emisje o 4-10% dzięki szybkiemu wdrażaniu technologii cyfrowych.
Technologia cyfrowa może wnieść znaczący wkład, jeśli chodzi o osiągnięcie zera netto.
Zdjęcie: Accenture, IEA, OECD, WEF, ONZ, dane rządu USA
Możliwości w zakresie energii, materiałów i mobilności
Energia, materiały i mobilność to trzy sektory o największej emisji, które odpowiadają odpowiednio za 34%, 21% i 19% całkowitych emisji w roku 2020.
Reprezentują również sektory, w których technologie cyfrowe mają największy potencjał redukcji emisji.
Obejmują one cztery klastry technologii cyfrowych o dużym znaczeniu: technologie decyzyjne, które zwiększają ludzką inteligencję technologie wykrywania i kontroli, które gromadzą dane i zmieniają procesy fizyczne, aby były bardziej zrównoważone umożliwienie technologii, które są obecnie kluczowe dla każdej cyfrowej firmy, aby czerpać korzyści podstawowe technologie, które istnieją w ramach bieżącej działalności.
Technologie cyfrowe, które mogą napędzać dekarbonizację w sektorach energii, materiałów i mobilności.
Grafika: Accenture
Badania w sektorze energetycznym
Badania w sektorze energetycznym pokazują, że cyfrowe zastosowania mogą zapewnić do 8% redukcji gazów cieplarnianych (GHG) do 2050 roku.
Można to osiągnąć poprzez zwiększenie wydajności w procesach emisyjnych i poprawę efektywności energetycznej w budynkach, a także poprzez wdrażanie i zarządzanie energią odnawialną za pomocą sztucznej inteligencji opartej na chmurze obliczeniowej i wysoce sieciowych obiektach z 5G.
IntenCity jest tego dobrym przykładem – budynek Schneider Electric jest wyposażony w rozwiązania z obsługą Internetu rzeczy (IoT), zapewniając kompleksową architekturę cyfrową, która przechwytuje ponad 60 000 punktów danych co 10 minut.
Jest gotowy do inteligentnej sieci i autonomiczny energetycznie, z 4000 m2 paneli fotowoltaicznych i dwoma pionowymi turbinami wiatrowymi.
IntenCity posiada własny system modelowania informacji o budynku, który jest dokładnym odzwierciedleniem modelu konstrukcyjnego i energetycznego, który jest w stanie odtworzyć zachowanie energetyczne prawdziwego budynku.
W przypadku materiałów cyfrowe przypadki użycia mogą zapewnić do 7% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.
Byłoby to możliwe dzięki usprawnieniu wydobycia i produkcji upstream oraz opierając się na fundamentalnych technologiach, takich jak analiza dużych zbiorów danych i przetwarzanie w chmurze/na krawędzi.
Ponadto przypadki użycia wykorzystujące blockchain mogą zwiększyć wydajność procesów i promować cykliczność.
Według badań w mobilności cyfrowe przypadki użycia mogą zmniejszyć nawet o 5% emisje gazów cieplarnianych do 2050 roku.
Oznaczałoby to wykorzystanie technologii wykrywania, takich jak IoT, obrazowanie i geolokalizacja, w celu gromadzenia danych w czasie rzeczywistym w celu podejmowania decyzji systemowych.
Docelowo poprawiłoby to optymalizację tras i obniżyło emisje zarówno w transporcie kolejowym, jak i drogowym.
9 przypadków zastosowania technologii cyfrowych o dużym wpływie, które mogą przynieść korzyści sektorom energii, materiałów i mobilności
Grafika: Accenture
Trzy kroki do skalowania cyfrowej adaptacji przy jednoczesnej redukcji globalnych emisji
Szansa jest oczywista: firmy mogą szybciej zrealizować swoje ambicje zerowe netto, jeśli zastosują cyfrowe przypadki użycia o dużym potencjale dekarbonizacji branż.
Podczas gdy wiele firm partnerskich Światowego Forum Ekonomicznego zaczyna wdrażać takie przykłady, mogą uczyć się od siebie nawzajem i współpracować, aby szybko przekształcać swoje firmy, systemy, siłę roboczą i partnerstwa na dużą skalę.
Po pierwsze, firmy muszą zapewnić, że ich dane są udostępniane, autonomiczne, połączone i zapewniają przejrzystość, która wspiera szereg wyników – od identyfikacji i śledzenia materiałów źródłowych po optymalizację tras i zwiększenie wydajności. Muszą inwestować w nowe
architektury danych i integrować uznane ramy ze swoimi wewnętrznymi strukturami raportowania. Dzięki temu dane są dostępne, ustandaryzowane i można je udostępniać w ramach łańcuchów wartości oraz partnerom spoza ich tradycyjnego środowiska operacyjnego.
Po drugie, firmy muszą traktować priorytetowo włączenie cyfrowe i rozwój umiejętności.
Muszą zapewnić, aby ich obecni i przyszli pracownicy mieli dostęp do nowych technologii i umiejętności wymaganych do skalowania technologii cyfrowych i przekształcania procesów biznesowych w branżach wysokoemisyjnych.
Po trzecie, firmy muszą wspierać współpracę między zespołami cyfrowymi, zrównoważonymi i operacyjnymi w swoich firmach, ale także między łańcuchami wartości i branżami.
Partnerstwa między prywatnymi firmami, start-upami, dostawcami technologii, inwestorami i agencjami publicznymi będą miały kluczowe znaczenie dla skalowania inwestycji, zmniejszania ryzyka technologii i przyspieszania wymiany wiedzy.
Należy zadbać o to, by transformacje cyfrowe, które przyspieszają przejście na czystą energię, były również sprzyjające włączeniu społecznemu i były zrównoważone, tak aby wszyscy odnieśli korzyści.
Co więcej, musimy złagodzić ślad emisyjny samych technologii cyfrowych, zapewniając, że mają one zdecydowanie pozytywny wpływ na naszą planetę.
Opracowanie: irme.pl
Źródło: WORLD ECONOMIC FORUM