EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Badania wykazały, że drobnoustroje ewoluują, aby trawić plastik

Shutterstock

Nie jest tajemnicą, że plastik w szybkim tempie opanowuje naszą planetę. Teraz naukowcy z jednego z badań odkryli, że drobnoustroje w oceanach i glebie na całym świecie szybko ewoluują, aby trawić plastik.

Autorzy badania twierdzą, że te odkrycia pokazują „mierzalny wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na globalną ekologię mikrobiologiczną”.

Opublikowane w Microbial Biology badanie to pierwsze spojrzenie na dużą skalę na potencjał drobnoustrojów do degradacji tworzyw sztucznych poprzez ocenę próbek DNA ze środowiska, a także zestawu danych 95 enzymów, które zostały wcześniej przebadane. Odkryli ponad 30 000 niepotrzebnych enzymów, które mogą degradować 10 różnych rodzajów plastiku.

Co ciekawsze, w badaniu zauważono, że rodzaj i ilość enzymów koreluje z trendami zanieczyszczenia specyficznymi dla lokalizacji, pokazując, jak stale rosnące zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi powoduje ewolucję tych organizmów.

„Znaleźliśmy wiele linii dowodów potwierdzających fakt, że potencjał globalnego mikrobiomu w zakresie degradacji plastiku jest silnie skorelowany z pomiarami zanieczyszczenia środowiska plastikiem – to znaczący dowód na to, jak środowisko reaguje na presję, jaką na nie wywieramy”, Aleksej Zelezniak, profesor na Chalmers University of Technology w Szwecji i współautor badania, powiedział The Guardian.

Według badań, wyższa liczba enzymów została znaleziona na głębszych poziomach oceanów, gdzie są również większe ilości plastiku. Na lądzie naukowcy odkryli, że dzięki dodatkom ftalanów istnieje więcej enzymów, które mogą rozkładać tworzywa sztuczne, które częściej występują w glebie niż w oceanach.

„Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tak dużą liczbę enzymów w tak wielu różnych drobnoustrojach i siedliskach środowiskowych” – powiedział The Guardian Jan Zrimec, główny autor badania i profesor na Chalmers University of Technology. „To zaskakujące odkrycie, które naprawdę ilustruje skalę problemu”.

Badania wykazują pewne obiecujące możliwości wykorzystania enzymów do rozkładania i recyklingu plastiku zamiast tworzenia nowego plastiku, co toruje drogę do dalszych badań na ten temat.

Naukowcy po raz pierwszy odkryli mikroby trawiące plastik w Japonii w 2016 roku. W 2018 roku naukowcy analizowali strukturę tego naturalnego enzymu, kiedy przypadkowo stworzyli superenzym, który rozkłada plastik w ciągu kilku dni.

Do 2020 r. naukowcy byli w stanie opracować zmutowany enzym, który może rozkładać plastikowe butelki w ciągu zaledwie kilku godzin, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z około 450 latami, jakie potrzeba, aby plastikowe butelki uległy samoistnej degradacji.

„Chociaż wciąż istnieje niezbadana różnorodność w społecznościach drobnoustrojów, synergiczna degradacja tworzyw sztucznych przez mikroorganizmy ma ogromny potencjał do zrewolucjonizowania gospodarowania globalnymi odpadami z tworzyw sztucznych”, podsumowuje badanie.

###

IRME / EcoWatch