KlimatŚrodowisko

Gazy cieplarniane występują w przybrzeżnych ekosystemach na całym świecie (BADANIE)

Gazy cieplarniane są powszechnie znane ze swojego udziału w efekcie cieplarnianym lub ociepleniu planety, gdy cząsteczki te są uwięzione w atmosferze, pochłaniając ciepło słoneczne.

Przez ponad 200 lat od rewolucji przemysłowej antropogeniczne lub spowodowane przez człowieka emisje tych gazów, a także spalanie paliw kopalnych dramatycznie wzrosły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Podczas gdy inne obszary naturalne, w tym wieczna zmarzlina na Syberii, również zawierają niektóre z tych gazów, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Australii wykazało, że ekosystemy przybrzeżne w 10 regionach na całym świecie służą jako pochłaniacz gazów cieplarnianych netto.

Odkrycia wykazały, że ekosystemy w pobliżu niektórych naszych wybrzeży również zawierają duże ilości gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

Od lat naukowcy ostrzegają nas, że Ziemia może pogrążyć się w całkowitej katastrofie klimatycznej, jeśli obecne emisje będą kontynuowane.

Ponadto utrzymywanie się takich antropogenicznych emisji może utrudnić światu osiągnięcie celów określonych w porozumieniu paryskim, któremu przewodzi Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Ekosystemy przybrzeżne

W badaniu opublikowanym  22 maja w czasopiśmie Nature Climate Change, naukowcy z Southern Cross University w Australii odkryli, że przybrzeżna roślinność i ujścia rzek pochłaniają gazy cieplarniane.

Zespół badawczy stwierdził, że ekosystemy przybrzeżne uwalniają lub pochłaniają dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu.

Jednak efekty netto lub emisje tych ekosystemów pozostają nieznane.

Niemniej jednak zespół zidentyfikował pewne gorące punkty na świecie, w tym Azję Południowo-Wschodnią, Amerykę Północną i Afrykę, gdzie takie ekosystemy służą jako pochłaniacze dwutlenku węgla, ale także zmniejszają emisje wspomnianych gazów cieplarnianych.

W szczególności emisje metanu i azotu również zmniejszają pochłanianie dwutlenku węgla przez wybrzeża o 9% do 20%.

Badanie podkreśla, że ​​zrozumienie wspomnianych gorących punktów może pomóc naukowcom i osobom zainteresowanym w tej dziedzinie, jeśli chodzi o zwiększenie wychwytu węgla przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji metanu i podtlenku azotu.

Strefa zagrożenia klimatycznego

W ostatnich latach eksperci klimatyczni wydali ostrzeżenie, że Ziemia zmierza w kierunku zjawiska określanego jako „strefa zagrożenia klimatycznego”, donosi CBS News .

Wśród zagrożenia wielu naukowców obwinia antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatu i globalnego ocieplenia.

W poprzednich badaniach naukowcy nazywali takie zjawisko „punktem bez powrotu”.

Oznacza to, że będzie to szkodliwe dla środowiska, gdy nasza planeta przekroczy próg globalnych temperatur i przekroczy całkowitą ilość szkodliwych dla klimatu gazów w atmosferze i oceanach.

W październiku roku 2022 ONZ poinformowało, że nasz klimat zmierza w kierunku co najmniej 2,4 stopnia Celsjusza w kategoriach globalnego ocieplenia do roku 2100, cytuje American Chemical Society.

Paryskie porozumienie klimatyczne

Światowym celem jest obniżenie globalnych temperatur o co najmniej 1,5 stopnia Celsjusza, zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym, zwanym także Porozumieniem Paryskim lub Traktatem Paryskim.

Na mocy umowy kraje członkowskie są zobowiązane do podjęcia wysiłków na rzecz osiągnięcia tego celu.

Takie środki obejmują zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, metanu i innych gazów cieplarnianych.


Opracowanie: irme.pl