Zmiana klimatu była głównym tematem rozmów w ciągu ostatnich kilku dekad. Wywołała kontrowersje, a ekolodzy i konserwatyści siedzą po przeciwnych stronach sporu. Ekologowie przewidują, że świat skończy się przed następnym stuleciem, jeśli nie zostaną podjęte drastyczne środki w celu złagodzenia zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.
Z ich analizy wynika, że klęski żywiołowe, takie jak powodzie, susze i podnoszący się poziom mórz, są oznakami, że Ziemia osiąga swoje granice. Podczas gdy ekolodzy wygłaszają te proklamacje i przepowiednie czasów ostatecznych, konserwatyści uważają, że te niszczycielskie zdarzenia naturalne nie mają związku z działalnością człowieka, ponieważ katastrofy te miały miejsce jeszcze przed zaistnieniem człowieka.
Niezależnie od tego, która strona sporu jest dla ciebie bardziej pociągająca, możesz argumentować, że te katastrofy niszczą globalną gospodarkę. Dostępne fakty dowodzą również, że ziemia się ociepla, niedobór żywności staje się pandemią, ludzie stają się biedniejsi, a rzeki łamią swoje brzegi, od czasu do czasu pozostawiając po sobie frustrację, ból i łzy w oczach i sercach swoich ofiar.
Sektory, na które globalne ocieplenie wpłynie w największym stopniu
Naukowcy mogą teraz powiązać zmiany klimatyczne z działalnością człowieka, a ekonomiści szacują, że kosztuje to świat miliardy dolarów rocznie, zarówno w zasobach ludzkich, jak i materialnych. Według niedawnego raportu, świat wydaje ponad 600 miliardów dolarów rocznie na reagowanie na kryzysy klimatyczne – pieniądze, które można by przeznaczyć na inne wyzwania rozwojowe. MFW przewiduje, że jeśli temperatura na Ziemi wzrośnie o 2°C, światowa gospodarka skurczy się o 7% w r. 2050, a jeśli utrzyma się do 4°C, światowe gospodarki skurczą się o 18-20% w r. 2100. Istnieją różne sposoby na złagodzenie wpływ tych kryzysów na gospodarkę to m.in. wykorzystanie energii odnawialnej oraz ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych.
A teraz o tym, jak można złagodzić kryzys klimatyczny.
Poniżej przedstawiamy niektóre sektory gospodarki, które negatywnie odczują zmiany klimatyczne.
Rolnictwo – Żywność
Rolnictwo, jako podstawa światowej gospodarki, odniosło największy cios ze zmian klimatycznych. Na całym świecie podaż żywności wykazuje tendencję spadkową, powodując wzrost kosztów życia. Kraje takie jak Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, które stanowią dużą część światowej populacji i produkcji żywności, doświadczają silnych opadów deszczu, powodzi i suszy. Kłopoty w tych krajach mogą potencjalnie doprowadzić świat do kryzysu żywnościowego, jeśli nic pilnego nie zostanie zrobione.
W Stanach Zjednoczonych stany takie jak Nebraska i Iowa straciły ponad 400 milionów dolarów bydła i 1 miliarda upraw z powodu ulewnych deszczy i powodzi.
W Chinach rzeki i jeziora wysychają z powodu niskich opadów i pustynnienia, co powoduje, że rolnicy tracą źródło dochodów i zwiększają presję na dostawy żywności. Podobne sytuacje mają miejsce również w Indiach i innych częściach świata, powodując nierównowagę podaży i popytu w globalnym łańcuchu żywnościowym.
Biedne kraje cierpią głównie z powodu tej nierównowagi, ponieważ nie są w stanie przelicytować bogatych krajów na międzynarodowym rynku żywności.
Infrastruktura
Rozwój człowieka jest matką globalnego kryzysu ocieplenia. Pchnięcie człowieka do postępu technologicznego zwiększyło emisje dwutlenku węgla. Po zmianie klimatu emisje te wracają, aby zniszczyć wszystko, co zbudowaliśmy w postaci podnoszącego się poziomu oceanów, powodzi i ekstremalnych opadów deszczu.
Dane pokazują, że jeśli poziom mórz nadal będzie się podnosił, niektóre z najpiękniejszych wysp i nadmorskich miast świata mogą zostać zalane do roku 2050. Jeśli tak się stanie, szkody dla światowej gospodarki będą ogromne, kosztując świat biliony dolarów. Bazy wojskowe, mosty, przybrzeżne lotniska i stocznie, których budowa kosztowała miliardy, zostaną za kilkadziesiąt lat zanurzone w wodzie, jeśli poziom oceanu będzie nadal wzrastał.
Światowa infrastruktura komunikacyjna i informacyjna również odczuje wpływ zmian klimatycznych. Przy wysokich kablach światłowodowych zakopanych wzdłuż linii brzegowych, wzrost poziomu mórz stanowi zagrożenie dla ich integralności strukturalnej. Zniszczenie tych kabli spowoduje zaciemnienie komunikacji, co doprowadzi do zamknięcia światowej gospodarki.
Siła robocza
Jeśli temperatura wzrośnie o 2°C do roku 2050, oczekuje się, że nastąpi spadek na rynku pracy. Może to skutkować roczną stratą około pół biliona dolarów na całym świecie. Wiadomo, że owady i pasożyty lepiej radzą sobie w ciepłym klimacie. A przy ciągłych emisjach gazów cieplarnianych, które ogrzewają atmosferę, świat jest na dobrej drodze do utraty połowy swoich najbardziej wykwalifikowanych pracowników na skutek śmiertelnych chorób.
Przewiduje się, że śmierć spowodowana ekstremalną temperaturą będzie kosztować Stany Zjednoczone 150 miliardów dolarów, a stany takie jak Floryda i Teksas stracą ponad 7% wykwalifikowanej siły roboczej do roku 2090. Teraz wyobraź sobie wpływ ekstremalnych temperatur na gospodarki krajów o niskich dochodach nie zaawansowany technologicznie jak Stany Zjednoczone – będzie ogromny.
Zielona granica
Negatywny wpływ zmian klimatycznych odczują przede wszystkim gospodarki rozwijające się, ale można go zmniejszyć lub zatrzymać, jeśli światowi przywódcy zdecydują się na bardziej zieloną planetę
Opracowanie: irme.pl