EkologiaŚrodowisko

Gospodarstwa domowe mogą być kolejnym wielkim trendem w rolnictwie ekologicznym

Takie podejście staje się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i jest okrzyknięte kolejnym krokiem w produkcji żywności. Ale czy stanowią bardziej ekologiczną opcję dla rolnictwa konwencjonalnego?

Zaangażowanie robotów

Cztery roboty o imieniu John, Paul, George i Ringo ostrożnie przenoszą sadzonki z tac z kodami kreskowymi do wież o wysokości prawie 15 stóp, a następnie wiszą pionowo w komorze uprawnej o powierzchni 4800 stóp kwadratowych na wysoce uregulowanej farmie w przemysłowym południowym San Francisco.

Zamiast brudu, słońca lub traktorów, czyste środowisko prowadzone przez firmę Plenty zajmującą się uprawą w pomieszczeniach jest wypełnione rzędami wiszących roślin, skrupulatnie monitorowanych przez kamery, czujniki i sztuczną inteligencję. Gdy wieża jest przygotowywana do zbioru, rozpoczyna się zautomatyzowana procedura baletowa przypominająca taśmę przenośnika dla pralni chemicznej.

Wieża jest delikatnie chwytana przez robota o imieniu Garfunkel (jego sąsiad nazywa się Simon), który następnie przewraca ją na bok i umieszcza tak, aby maszyna mogła ją przeciąć. Zieloni są badani przez pracowników noszących kombinezony z granatowymi markami pod kątem wad, ale prawie nie ma ich. Produkt wolny od pestycydów jest następnie pakowany i ładowany na ciężarówkę w celu dostarczenia na pobliski rynek, gdzie konsument ma do czynienia z nim po raz pierwszy.

Świat uprawy pionowej w pomieszczeniach, który w zależności od tego, kogo zapytasz, zmieni przyszłość rolnictwa w ocieplającym się świecie lub, biorąc pod uwagę wysokie koszty energii, jest problematycznym rozwiązaniem klimatycznym.

Nate Storey, współzałożyciel i dyrektor ds. nauki Plenty, oświadczył, że „wchodzimy w erę, w której zmiany klimatyczne wpływają na to, co i jak uprawiamy”. Uważam, że w końcu zapewniamy rolnictwo naszemu gatunkowi.

Do roku 2050 naukowcy przewidują, że na planecie będzie około 10 miliardów ludzi, z których większość będzie mieszkać w miastach, co wymaga 70% wzrostu globalnej produkcji żywności. Ale dzisiejsze systemy żywnościowe nie są przygotowane, ponieważ brakuje gruntów rolnych z powodu problemów klimatycznych i urbanizacji.

Podobno w USA istnieje ponad 2000 pionowych farm produkujących towary, w tym sałatę, zioła i jagody. Odpowiedzią na to są wielkoskalowe szklarnie firm takich jak AppHarvest i Gotham Greens, a także firmy o dużej wadze, takie jak Plenty, Bowery, Kalera i AeroFarms, które mogą działać przez 365 dni w roku niezależnie od pogody. Inwestorzy też się zgadzają.

Rozwijający się rynek

Przewiduje się, że do r. 2026 rynek wzrośnie do 9,7 mld USD na całym świecie, przewyższając środki uzyskane w 2018 i 2019 r. o prawie 1 mld USD w 2021 r.

W swojej rundzie zbierania funduszy z serii E o wartości 400 milionów dolarów Walmart zainwestował Plenty na początku tego roku. Gigant handlu detalicznego kupi zielone warzywa liściaste z nowej flagowej farmy Plenty o powierzchni 95 000 stóp kwadratowych w Compton w Kalifornii, która zostanie otwarta na początku przyszłego roku we wszystkich lokalizacjach w Kalifornii.

W ramach nowej umowy, Plenty będzie również produkować truskawki Driscoll w pomieszczeniach na swojej farmie badawczo-rozwojowej w Laramie w stanie Wyoming.

Jednak krytycy twierdzą, że metoda ta jest znacznie mniej przyjazna dla środowiska niż jej twierdzenia marketingowe. Zastanawiają się, jak może wyżywić społeczeństwo, którego kalorie są uzależnione od zbóż, takich jak soja, kukurydza i pszenica.


Opracowanie: irme.pl