EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

W obliczu gwałtownego wylesiania liczy się każde drzewo

Drzewa są podstawą życia, mają kluczowe znaczenie dla dostaw powietrza i wody oraz zapewniają pożywienie i schronienie miliardom stworzeń na całym świecie.

Według American Forests drzewa pomagają również zapobiegać zmianom klimatycznym, ponieważ usuwają dwutlenek węgla z powietrza, magazynując węgiel i uwalniając tlen do atmosfery.

Ze względu na te podstawowe funkcje każde stojące drzewo jest ważne, ale lasy – zwłaszcza lasy dojrzałe – są szczególnie ważne jako rozwiązanie problemu zmian klimatycznych, donosi American Forests.

W Stanach Zjednoczonych lasy i produkty leśne wychwytują i przechowują prawie 15 procent rocznej emisji dwutlenku węgla w naszym kraju ze spalania paliw kopalnych.

Chociaż wiemy, że drzewa są korzystne, a nawet kluczowe dla zdrowych ekosystemów, tracimy je w zdumiewającym tempie.

Kiedyś na Ziemi stało ponad 6 bilionów drzew, ale dziś na naszej planecie są tylko 3 biliony drzew, a co roku tracimy 10 miliardów więcej – wynika z inicjatywy Trillion Trees, powstałej we współpracy World Wildlife Fund, BirdLife International i Wildlife Towarzystwo Konserwatorskie.

Według US Forest Service, zastąpienie tych drzew, proces zwany ponownym zalesianiem, jest kluczowym elementem planów przeciwdziałania zmianom klimatu.

Ponowne zalesianie zwykle odnosi się do wysiłków na dużą skalę, mających na celu zarówno sadzenie nowych drzew, jak i roślin zastępczych dla drzew, które zostały pozyskane na drewno lub zniszczone w wyniku pożarów i innych zjawisk pogodowych.

Ponowne zalesianie ma na celu złagodzenie skutków wylesiania, którego skutki mogą być daleko idące.

Według National Geographic, ponad 80 procent światowych stworzeń żyjących na lądzie żyje w lasach i sawannach, a ponad 250 milionów ludzi na świecie żyje z lasów.

Bez ponownego zalesiania wylesianie zagraża przetrwaniu niezliczonych ludzi i zwierząt.

Aby zapobiec negatywnym skutkom wylesiania, konieczne są wysiłki na rzecz ponownego zalesiania na dużą skalę, ale każde posadzone drzewo pomaga, a Ty możesz zrobić to, sadząc drzewo na swoim podwórku.

Sadzenie drzew w domu ma wiele zalet.

Pomaga zmniejszyć skutki zmian klimatycznych, a także pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie, donosi Fundacja Arbor Day.

Strategicznie rozmieszczone drzewa mogą również pomóc nam oszczędzać energię, zapewniając cień latem i blokując zimny wiatr w zimie, co z kolei zmniejsza ilość energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia naszych domów.

Potrzebujesz więcej przekonań?

Posiadanie dojrzałych drzew na podwórku i w sąsiedztwie może również pomóc w zwiększeniu wartości nieruchomości.

Nie wiesz, co sadzić?

Najlepsze są rodzime drzewa, ale powinieneś także wybrać gatunek, który będzie dobrze rosnąć w wybranym przez Ciebie miejscu.

Po zasadzeniu drzewa zaczniesz czerpać wiele korzyści, a im większe i bardziej dojrzałe, tym lepiej.

Jedno duże drzewo może zapewnić wystarczającą ilość tlenu na jeden dzień dla czterech osób, a dojrzałe drzewo każdego roku pochłania ponad 48 funtów dwutlenku węgla z atmosfery – podaje Fundacja Arbor Day.

Na podstawie: American Forests